Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci rozprawiali w Malboru o organizacji ruchu, planowaniu przestrzennym i antropologii

(JS)
Studenci upodobali sobie Malbork. Powstaje kilka prac dyplomowych na temat organizacji ruchu w mieście, w ubiegłym tygodniu w warsztatach na temat przestrzeni publicznej wzięli udział studenci architektury, a w tym tygodniu mieli jeszcze badać malborczyków studenci antropologii. Czy te badania będą miały jednak wymierny wpływ na życie w mieście? Urząd zapewnia, że tak, ale głównie w sensie pomysłów.

Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku od nawiązania współpracy z Politechniką Gdańską, której studenci mieli opracować plan organizacji ruchu w mieście. Ta informacja pojawiła się m.in. po opiniach naszych Czytelników, którzy domagali się utworzenia ruchu jednokierunkowego na ulicach Reymonta, Orzeszkowej czy Nowowiejskiego.

Póki co, prace dyplomowe, które mają zawierać kompleksowe informacje i rozwiązania na temat organizacji ruchu w mieście, dopiero powstają. Niezależnie od tego procesu magistrat przygotowuje się do opracowania studium komunikacyjnego, które ma dotyczyć rejonu pomiędzy ulicami de Gaulle'a, al. Rodła i Armii Krajowej. Studium ma być sfinansowane w ramach unijnego projektu ELMOS, z którego miasto pozyskało ok. 200 tys. euro (wartość całego projektu to ok. 231 tys. euro).
- Studium będą przyświecały dwie idee. Pierwsza to przywrócenie przestrzeni miejskiej ludziom. Przywrócenie równowagi komunikacyjnej - mówi Maciej Rusek, wiceburmistrz Malborka. - Druga idea dotyczy upłynnienia ruchu. Rozmawiając o organizacji ruchu, musimy mieć kompleksowy dokument. Nie byłoby mądre na przykład wprowadzać ruch jednokierunkowy w sposób uznaniowy.

W tym studium mają zostać wykorzystane dane przygotowane przez studentów PG. Studium ma też być poddane konsultacjom społecznym.

Inną tematyką - organizacją przestrzeni miejskiej - zajmowali się w ubiegłym tygodniu uczestnicy warsztatów pt. "Architectour". Około 140 osób opracowywało pomysły na zagospodarowanie Kałdowa (teren pomiędzy Wałową i Główną), terenów pomiędzy ulicami Jagiellońską i Grunwaldzką, Starego Miasta, brzegu Nogatu od Parku Miejskiego do Kąpieliska Miejskiego oraz obszaru pomiędzy ulicami Orzeszkowej, Reymonta i Sikorskiego.

Na razie nie wiadomo, czy kilkudniowe warsztaty w mieście przyniosą wymierny skutek.
- Nie chcę na razie zdradzać pomysłów, ale powiem, że jest kilka świetnych, które można w prosty i tani sposób zrealizować w mieście - mówi Rusek. - Ze szczegółami chcę się jednak wstrzymać do czasu otrzymania materiałów z konferencji.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto