18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica na cześć więźniów UB w Malborku. "Więziono tu i torturowano"

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Przechodnie, którzy mijają budynek Zespołu Szkół Katolickich w Malborku, będą już wiedzieli, że w tym miejscu w latach 1948-56 mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i więzienie. Na ścianie szkoły zawisła we wtorek (4 marca) pamiątkowa tablica na cześć więźniów.

Napis na pamiątkowej tablicy głosi: W Tym budynku w latach 1948-56 w czasach stalinowskiego terroru mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
Więziono tu i torturowano osoby, które nie zgodziły się na powtórną utratę niepodległości naszej Ojczyzny.
Chwała Bohaterom! Malbork, 1 marca 2014 r.

CZYTAJ TEŻ: Dzień Żołnierzy Wyklętych 2014 w Malborku [ZDJĘCIA]

Tablica to pomysł środowiska szkolnego, a ufundował ją Jerzy Murawski, właściciel zakładu kamieniarskiego z Malborka. Podczas uroczystości przed szkolnym budynkiem Wojciech Handke, dyrektor ZSK, wyjaśnił, że to spotkanie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypadał 1 marca.

- Dzień ten [ustanowienia święta państwowego w 2011 r. - dop. red.] stał się symbolicznym początkiem działań na rzecz przywrócenia żołnierzom drugiej konspiracji należnego im miejsca w panteonie narodowej pamięci. Żołnierze wyklęci są dzisiaj dla młodzieży wzorem odwagi, honoru i poświęcenia. Postawa żołnierzy niezłomnych odkrywa prawdziwe oblicze bezkompromisowej walki o wolność swojego narodu - mówił Wojciech Handke.

Do młodzieży dyrektor zwrócił się, by była strażnikami zbiorowej pamięci, kultywowała tradycje i znalazła w sobie siłę, by przekazać miłość do Ojczyzny kolejnym pokoleniom.

Zanim doszło do odsłonięcia tablicy, odbyła się msza święta w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w intencji ofiar komunistycznego reżimu. Po mszy młodzież zaprezentowała program artystyczny, w którym znalazły się zarówno utwory patriotyczne, jak i wspomnienie żołnierzy wyklętych i ich działalności na ziemi malborskiej. Przypomniano też historię więzienia UB przy ul. Reymonta i przytoczono wspomnienia osób, które były więzione w tym miejscu.

ZOBACZ TEŻ: Rajd Pieszy Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto