Umiejętności to waluta

Materiał informacyjny FRSE
VI Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Wyższego odbywa się w ramach EuroSkills Gdańsk 2023. Wśród gości znalazł się m.in. Nicolas Schmit, Europejski Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Wyrównywania Szans.

- Edukacja i szkolenie to klucz, który musimy dać młodym i następnym pokoleniom, żeby mieli dobre i szanowane prace – mówił w Gdańsku Nicolas Schmit, Europejski Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Wyrównywania Szans, gość VI Międzynarodowego Kongresu Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Wydarzenie odbywa się równolegle do ósmej edycji EuroSkills Gdańsk 2023 – największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności.

od 16 lat

W dniach 5-9 września Gdańsk gości 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów w wieku poniżej 25 lat z 32 krajów, którzy biorą udział w konkursach i pokazach w 43 różnych umiejętnościach i zawodach, m.in. meblarstwie, florystyce, piekarstwie czy mechanice samochodowej.

- Badania i wiedza, edukacja i szkolenie to klucz do lepszej przyszłości, słyszeliśmy to tysiące razy, brzmi to, jak coś oczywistego, ale pozwólcie, że obudzę was jednym, malutkim przykładem – powiedział do zgromadzonych na Kongresie osób Marek Zając, wiceprzewodniczący SkillsPoland.

Prowadzący pierwszą część wydarzenia pokazał mapę Gdańska sprzed lat, przypominając bogatą historię miasta. Zapytał, skąd wziął się sukces miasta. I jako „winnego” wskazał portugalskiego księcia Henryka z XV wieku, który „chciał zmiany” i „chciał wypływać za horyzonty”.

- Żeby to osiągnąć, zainwestował w Akademię Marynarki Wojennej, pierwszą w historii. Historycy mówią, że była to żeglarska Dolina Krzemowa. Europejczycy zaczęli wypływać na dalekie wody Atlantyku, rozpoczęła się era wielkich odkryć – dodał Zając.

Dr hab. Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland i dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, przypomniał, że Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego odbywa się po raz szósty.

- W każdym roku staramy się dodać coś nowego, poszerzyć ofertę – powiedział dyrektor generalny FRSE. Poszytek wspomniał także o toczącym się w Gdańsku EuroSkills 2023, przypominając, że młodzi ludzie toczą rywalizację nie tylko w tradycyjnych zawodach, ale i takich, które są zawodami przyszłości.

Podczas Kongresu do zgromadzonych przemówił także Nicolas Schmit, Europejski Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Wyrównywania Szans. Przypomniał on, że tegoroczne zawody EuroSkills miały odbyć się w Rosji.

- Młodzi Rosjanie, zamiast uczestniczyć w pokojowej rywalizacji, zamiast wymieniać się wiedzą, są wysyłani przez reżim na pola bitwy w Ukrainie – powiedział komisarz, a jego wypowiedź wywołała aplauz publiczności zgromadzonej na Kongresie w Polsat Plus Arenie.

Nicolas Schmit wyraziłam nadzieję, że w kolejnej rywalizacji w ramach EuroSkills udział weźmie młodzież z Ukrainy.
Komisarz poświęcił także kilka słów Gdańskowi. Przypomniał „początek imperialnego koszmaru”, jakim była II wojna światowa. Ale wspomniał także o ruchu, który „wyzwolił Europę”, jakim była „Solidarność”.

- Ten ruch został zapoczątkowany przez elektryka, a to bliskie szkolnictwu zawodowemu. To pokazuje, jak mądrzy i inteligentni są robotnicy – powiedział Schmit.

Europejski Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Wyrównywania Szans przypomniał uczestnikom Kongresu, że trwa Rok Umiejętności. Działania wokół niego mają zmienić nastawienie do podwyższania kwalifikacji i przekwalifikowania się obywateli Unii Europejskiej.

- Dziś wszyscy jesteśmy nawigatorami w czasach transformacji technologicznej czy globalizacja oraz świata, który zmienia się niekoniecznie na lepsze – powiedział Nicolas Schmit. - Szybko zmieniająca się technologia to potencjał, ale i zagrożenie. Musimy łagodzić i kontrolować ryzyko, dając ludziom możliwość skorzystania z tego, co w transformacji technologicznej najlepsze.

Komisarz mówił także o tym, jak istotne w tym wszystkim jest szkolnictwo zawodowe.

- Ważne, żeby ludzie stali się jak najbardziej elastyczni, by móc wprowadzać innowacje. Ważne jest tworzenie nowych systemów edukacji. [...] Inwestycja w umiejętności to nasza waluta – dodał Nicolas Schmit.

Wtórowała mu Teija Ripattila, przewodnicząca zarządu WorldSkills Europe.

- Umiejętności i szkolenie to klucz do rozwoju – mówiła Finka. - Umiejętności to podstawa nowoczesnego życia i siła napędowa sukcesu gospodarek. Współpracując z krajami członkowskimi, budujemy nowe przemysły i gospodarki. Edukując młodych ludzi, dajemy możliwość nauki od najlepszych.

Na VI Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego obecna była także Ewelina Owczarska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Umiejętności odgrywają znaczącą rolę w naszej edukacji, to przyszłość, dlatego tak ważne jest podążanie za wyznaczonymi standardami – powiedziała Owczarska.

Kongres to platforma do rozmowy o tematach odnoszących się do globalnych trendów w edukacji: innowacyjnej ekonomii, edukacji klimatycznej, transformacji cyfrowej, uczestnictwa w życiu demokratycznym oraz włączenia społecznego i różnorodności.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Kongresu jest „Skills Are the Future”, ma podkreślać ono synergię pomiędzy programem Erasmus+ a standardami edukacyjnymi WorldSkills.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Umiejętności to waluta - Dziennik Bałtycki

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto