MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork ma jednego wiceburmistrza. Burmistrz odwołał ze stanowiska swojego drugiego zastępcę. Sekretarz miasta wyjaśnia okoliczności

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Od dwóch dni w Malborku nie ma już dwóch wiceburmistrzów. W środę (17 kwietnia) Urząd Miasta opublikował zarządzenie burmistrza Marka Charzewskiego, który odwołał swojego drugiego zastępcę.

Drugi zastępca burmistrza Malborka odwołany

Malbork ma jednego wiceburmistrza, ale nie jest spełnienie wyborczej obietnicy jednego z kandydatów. Paweł Dziwosz, który walczy o fotel burmistrza i zmierzy się w drugiej turze wyborów z Markiem Charzewskim deklaruje, że w ramach oszczędności będzie miał jednego zastępcę.

Od poniedziałku na stanowisku drugiego zastępcy burmistrza jest wakat. Zarządzenie Marka Charzewskiego w sprawie odwołania drugiego zastępcy datowane jest na 11 kwietnia, ale zostało opublikowane dopiero w środę (17 kwietnia). To z niego dowiadujemy się, że wiceburmistrz Józef Barnaś został odwołany. Nie pracuje w Urzędzie Miasta od poniedziałku (15 kwietnia).

Zwyczajowo przyjęte jest, że najbliżsi współpracownicy zostają na pokładzie do końca kadencji burmistrza. Obecna kończy się 30 kwietnia. Ustawa o samorządzie gminnym mówi natomiast, że w takiej sytuacji wiceburmistrz „pełni swoje obowiązki do czasu objęcia obowiązków przez nowo powołanego zastępcę”. 

Jak tłumaczy Ewa Dąbrowska, sekretarz miasta, zgodnie z art. 70 § 1 Kodeksu Pracy pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie - niezwłocznie lub w określonym terminie - odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał.

Józef Barnaś rozpoczął 15 kwietnia wcześniej zaplanowany urlop, dlatego też Burmistrz Miasta Malborka zarządzeniem nr 74/2024 z dniem 15 kwietnia 2024 r. odwołał go z funkcji drugiego zastępcy. Odwołanie to skutkuje z dniem 30 kwietnia 2024 r. W związku z odwołaniem ze stanowiska Panu Józefowi Barnaś nie przysługuje i nie będzie wypłacana żadna odprawa ani ekwiwalent za urlop wypoczynkowy - wyjaśnia Ewa Dąbrowska.

Wiceburmistrz i ważne kompetencje: inżynieria miasta i gospodarka komunalna

Józef Barnaś rozpoczął pracę w magistracie 1 lutego 2019 r. Podlegał mu Wydział Inżynierii Miasta oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Od dawna mówił, że kończy pracę w administracji samorządowej bez względu na to, czy dojdzie do reelekcji Marka Charzewskiego.

Już wcześniej zakładałem, że jeżeli zdrowie mi pozwoli, to będę pracował tylko do końca kadencji – mówił nam Józef Barnaś.

To już druga taka decyzja malborskiego włodarza, odwołująca Józefa Barnasia ze stanowiska. Poprzednia obowiązywała… jeden dzień. Wtedy wiceburmistrz Malborka formalnie przestał pełnić swoją funkcję 30 września 2021 r., by móc przejść na emeryturę. 1 października 2021 r. został ponownie powołany i kontynuował pracę w magistracie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto