Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku wszedł w rok 20-lecia. Ponad 300 słuchaczy weźmie udział w zajęciach

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Agata Szumska, nowa koordynator U3W w Malborku, ze swoją poprzedniczką - Teresą Żelazo.
Agata Szumska, nowa koordynator U3W w Malborku, ze swoją poprzedniczką - Teresą Żelazo. Radosław Konczyński
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku rozpoczął już dwudziesty rok działalności. Podczas inauguracji, która odbyła się w środę (4 października), nie mogło więc zabraknąć jubileuszowych tortów. Nastąpiła też zmiana pokoleniowa na stanowisku koordynatora.

W Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Malborku zmiana na stanowisku koordynatora

W środowe popołudnie sala konferencyjna w Szkole Łacińskiej zapełniła się po brzegi. Tradycji stało się zadość, bo na inaugurację nowego roku Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który działa w strukturach Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, rozległ się dźwięk dzwonka i zabrzmiało „Gaudeamus Igitur”. Nowością jest to, że tym razem inna ręka potrząsała dzwoneczkiem, bo nastąpiła zmiana na stanowisku koordynatora U3W. Teresę Żelazo, która przez 19 lat pełniła tę funkcję, zastąpiła Agata Szumska, znana słuchaczom, bo do tej pory była jedną z instruktorek (i nadal nią pozostanie).

Chciałam bardzo podziękować za możliwość koordynowania U3W. Jest to dla mnie ogromne wyzwanie, ale również wyróżnienie. Cieszę się bardzo, że mogę być z państwem w tak ważnym dniu – mówiła Agata Szumska.

Nowa koordynator będzie miał czym dzwonić na kolejnych inauguracjach, bo w prezencie od swojej poprzedniczki otrzymała też jej dzwoneczek.

- To jest rzecz, którą posługuje się każdy lider U3W. Ten dzwoneczek kiedyś ja dostałam od słuchaczy. Dzwoni dobrze i głośno – zapewniła wzruszona Teresa Żelazo, która z „uniwerkiem” się nie rozstaje, bo została słuchaczką. - Chętnie skorzystam z oferty. U3W w Polsce założyła pani Halina Szwarc w 1975 r. Te uniwersytety z biegiem czasu nabierały różnej formy. Dzisiaj w Malborku jest taki, jak do tej pory: prężny, aktywny i mam nadzieję, że pełen zdrowia i tego państwu najbardziej życzę.

CZYTAJ TEŻ: "Benefis dojrzałości". Jubileusz 35-lecia pracy Teresy Żelazo w malborskiej kulturze

U3W w Malborku istnieje od 2004 roku. Z każdym rokiem frekwencja rosła

Jak powiedział Krzysztof Andruszkiewicz, dyrektor MCKiE, „serce rośnie”, że tyle, czyli ponad 300 osób zapisało się na kolejny rok akademicki, by uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach przygotowywanych przez U3W i MCKiE.

- Chciałbym, żebyście, tak jak dzisiaj jesteście uśmiechnięci, radośni, tak samo przez cały rok akademicki, uczęszczając na nasze zajęcia, byli równie szczęśliwi. My będziemy się starali, żebyście mieli moc atrakcji, mieli bardzo duży wybór - mówił Krzysztof Andruszkiewicz.

Słuchacze mają do dyspozycji różnego rodzaju bezpłatne i płatne zajęcia, m.in. sprawnościowe, artystyczne, językowe. Są wyjazdy do kina, teatru, środowe wykłady. Tylko w październiku uczestnicy U3W pojadą do kina, filharmonii i grudziądzkich solanek.

U3W to coś wspaniałego. Dzięki temu się spotykacie przy okazji bardzo ciekawych zajęć, to nowe przyjaźnie, nowe aktywności. Uczycie się rzeczy, o których często nie sądziliście, że będziecie mieć czas na takie zainteresowania, lub nie sądziliście, że to tak bardzo wciąga – mówiła Małgorzata Chmiel, poseł KO i kandydatka do Sejmu, która była gościem środowej inauguracji.

Wyjść z domu, być wśród ludzi, być aktywnym – do tego właśnie skłania U3W i zawsze podkreślała to poprzednia „dziekan”.

Pewnie to „dziekan” jeszcze zostanie przy pani Teresie, a tutaj będzie pani „prodziekan” - żartował Marek Charzewski, burmistrz Malborka, zwracając się do Agaty Szumskiej.

Włodarz przypomniał, że gdy w 2004 roku w ramach MCKiE rozpoczął działalność U3W, wtedy było w nim 60 osób. Przez kolejne lata frekwencja rosła.

- Każdy jubileusz jest okazją do wspomnień, okazją do gratulacji dla wszystkich, którzy tworzyli tożsamość podmiotu, którego jubileusz obchodzimy. Jedna osoba w tych wspomnieniach i gratulacjach zawsze się pojawi, czyli osoba, która stworzyła U3W w Malborku i była jego koordynatorem przez 19 lat, a w maju tego roku postanowiła przejść na zasłużoną emeryturę, ale rozpoczyna drogę słuchaczki i myślę, że będzie również wspomagała nową panią koordynator - mówił o Teresie Żelazo burmistrz Malborka.

Inaugurację dwudziestego roku działalności uświetnił występ zespołu "Z górki" prowadzonego przez Danutę Pozorską w ramach U3W w Malborku, istniejącego od ponad pięciu lat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto