Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 1970 r. Dni Malborka nie było. Mieszkańcy świętowali podczas Dni Ziemi Malborskiej

RK
Piątek (6 czerwca) to początek Dni Malborka 2014 i... okazja, by cofnąć się w czasie. Przytaczamy artykuł z archiwum "Dziennika Bałtyckiego" z 1970 roku, z którego wynika, że Dni Malborka wtedy nie było...

Dni Ziemi Malborskiej


W roku bieżącym odstąpiono od tradycji. Zamiast Dni Malborka postanowiono, w ramach obchodów Dni Dolnego Powiśla, zorganizować Dni Ziemi Malborskiej. Trzy powiaty (Kwidzyn, Sztum, Malbork) postanowiły wspólnie zorganizować wiele ciekawych imprez. Program Dni Ziemi Malborskiej opracowano na miarę 25-lecia powrotu jej do Macierzy.


SPRAWDŹ TEŻ: Dni Malborka 2014 [PROGRAM]



Inauguracja obchodów odbyła się w ubiegłą sobotę, 6 bm. Był to szczególnie wielki dzień dla mieszkańców Starego Pola. O godz. 10 przed szkołą na boisku zebrała się młodzież oraz rodzice, aby wziąć udział w pięknej, patriotycznej uroczystości, na którą przybyli także przedstawiciele władz powiatowych z I sekretarzem KP PZPP - Kazimierzem Nowakowskim i przewodniczącym Prezydium PRN – Czesławem Gutowskim.

W czasie inauguracji głos zabrał I sekretarz KP PZPR K. Nowakowski, który mówił o olbrzymim dorobku ziemi malborskiej. Potem nastąpił najbardziej podniosły moment: szkoła otrzymała imię generała Józefa Bema i przy dźwiękach orkiestry odsłonięto tablicę pamiątkową. Przewodniczący komitetu rodzicielskiego Zdzisław Krobieszewski wręczył kierownikowi szkoły sztandar ufundowany przez społeczeństwo Starego Pola. Na sztandarze napisano: „Za Naszą i Waszą wolność”. Bogata w treści była część artystyczna, a jej „gwoździem” – pieśń „Nigdy więcej wojny” wykonana przez chór szkolny.

Po południu obserwowaliśmy piękne widowisko w Malborku. Ulicami miasta przeciągnął barwny korowód, składający się z grupy historycznej, ludowej i współczesnej. W grupie historycznej widzieliśmy króla Wł. Jagiełło w otoczeniu rycerzy niosących miecze i znaki grunwaldzkie. Byli też rzemieślnicy. Pięknie prezentowała się też grupa ludowa niosąca palmę – symbol urodzaju. Powiadano dawniej: „Jaka palma, takie zbiory”. Grupa współczesna szła pod hasłem „Wieki minęły, a myśmy ostali”. Po przybyciu do zamku herold (Halina Bielecka) odczytał treść dokumentu przekazania kluczy do historii wieków przewodniczącemu Prez. MRN – Szczepanowi Zmysłowskiemu. Tu na Przedzamczu grupa ludowa wykonała tańce: przygrywał na akordeonie Roman Włodarczyk, a śpiewała 10-letnia Bożena Leszczyk.
Podobało się to piękne widowisko mieszkańcom Malborka oraz turystom.

Dni Ziemi Malborskiej trwać będą do 28 bm. W każdym dniu przewidziane jest dla każdego coś miłego. M.in. w niedzielę, 14 bm., w lasku malborskim odbędzie się festyn ludowy, 21 bm. o godz. - festyn śpiewaczy z okazji 25-lecia chóru „Lutnia”, 28 bm. o godz. 10 w Nowym Stawie święto pieśni i tańca z okazji 10-lecia chóru „Żuławy”.
A.F."

Artykuł w archiwum prasowym "odkopał" dla nas pan Marek Dziedzic. Dziękujemy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto