Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Malborku wstąpią do Wojska Polskiego w ramach "Wakacji z WOT". Najpierw szkolenie podstawowe, potem przysięga wojskowa

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Poczet sztandarowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Poczet sztandarowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej Radosław Konczyński
7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej powiększy się o kolejnych około 70 ochotników. W najbliższą sobotę (24 czerwca) w ramach „Wakacji z WOT” rozpoczną szkolenie w 71 Batalionie Lekkiej Piechoty w Malborku.

Skorzystają z wakacji, żeby wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej

Rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzona jest w trybie ciągłym. Szczegółowe informacje można uzyskać we właściwych terenowo wojskowych centrach rekrutacji, w tym także oczywiście w WCR Malbork, które zasięgiem działania obejmuje powiaty kwidzyński, sztumski, malborski, nowodworski i tczewski. Można też kontaktować się z rekruterami WOT poprzez stronę rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Ci, którzy zostaną wcieleni do WOT w najbliższą sobotę (24 czerwca) w Malborku, skorzystali z możliwości udziału w corocznej akcji „Wakacje z WOT”. Ona przeznaczona jest przede wszystkim dla uczniów, którzy w czasie wolnym od nauki szkolnej mogą przejść wojskowe szkolenie i zostać żołnierzami Wojska Polskiego. Z tej okazji chętnie korzystają również nauczyciele, którzy mogą zostać terytorialsem bez uszczerbku dla pracy zawodowej.

W sobotni poranek około 70 ochotników przekroczy bramę koszar 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku. Wśród nowo wcielonych terytorialsów niemal 1/3 stanowią kobiety. Po odbyciu standardowych procedur formalnych żołnierze, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z wojskiem, rozpoczną szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”. Pozostali - którzy przysięgę wojskową mają już za sobą - przejdą z kolei ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze - informuje Maciej Szalbierz z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wyszkolenie żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata

16-dniowe szkolenie podstawowe zakończy się „pętlą taktyczną”, która jest sprawdzianem umiejętności nabytych podczas ćwiczeń. Zwieńczeniem „szesnastki” będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 9 lipca na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

- Szkolenie podstawowe i wojskowa przysięga są dopiero początkiem żołnierskiej drogi w Wojskach Obrony Terytorialnej. Pełny cykl szkoleniowy terytorialsów trwa bowiem trzy lata i przebiegać będzie w trybie weekendowym. Raz w roku żołnierze będą też odbywać dwutygodniowe szkolenie zgrywające, które będzie podsumowaniem umiejętności nabytych podczas całego roku ćwiczeń – przypomina Maciej Szalbierz.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto