Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce ćwiczenia "Dragon-24". Przez powiat malborski mogą przejeżdżać kolumny pojazdów wojskowych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
materiały DG RSZ
Na przełomie lutego i marca rozpocznie się polskie ćwiczenie narodowe pod kryptonimem „Dragon-24” z udziałem sił zbrojnych innych państw. Oznacza to więcej pojazdów wojskowych na drogach, o czym informuje Starostwo Powiatowe w Malborku komunikatu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Jak informuje DG RSZ, już od 12 lutego 2024 r. na drogach niemal całego kraju odbywa się zwiększony ruch pojazdów wojskowych związany z ćwiczeniami „Steadfast Defender-24” i „Dragon-24”. Do końca maja pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

- Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami. Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch. Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z policją – wyjaśnia DG RSZ.

CZYTAJ TEŻ: Niemieckie Eurofightery i "Dragon-15" w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku

Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Pojazdy wojskowe będą się przemieszczać również w powiecie malborskim, dlatego przy drogach już pojawiły się znaki, żeby zachować szczególną ostrożność, w tym nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie – mówi Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Malborku.

W ramach ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem „Steadfast Defender-24” Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

- Kluczowym elementem będzie polskie ćwiczenie narodowe „Dragon-24” z udziałem sił zbrojnych innych państw, które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca. Są to ćwiczenia o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu – podkreśla DG RSZ.

Uwaga! Władze wojskowe apelują o ochronę danych, czyli niepublikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Dowództwo Generalne ostrzega, że „każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto