Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Kto będzie kandydatem na burmistrza Malborka i powalczy o przychylność wyborców?

Anna Szade
Anna Szade
Kto w Malborku powalczy o fotel burmistrza? 76 dni przed wyborami oficjalnie tylko dwaj kandydaci potwierdzają, że poddadzą się ocenie wyborców. Głosowanie ma odbyć 7 kwietnia, jak zapowiedział premier Donald Tusk. Jeśli dojdzie do drugiej tury, to odbędzie się 21 kwietnia.

Wybory samorządowe 2024. Kiedy odbędzie się głosowanie?

Włodarze i radni w całej Polsce rozpoczęli odliczanie do końca najdłuższej kadencji w historii samorządu. Miała trwać pięć lat, więc o rok dłużej niż wcześniejsze. Ale wcale nie zakończyła się jesienią ubiegłego roku, bo wyjątkowo wydłużono ją do 30 kwietnia 2024 r.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, wybory nowego składu rad oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów powinny odbyć się „nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad”. Termin wyznacza Prezes Rady Ministrów. Donald Tusk na początku tygodnia poinformował, że podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia.

Formalnie prześlę je do Państwowej Komisji Wyborczej wraz z kalendarzem wyborczym - ale decyzja zapadła, wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia - zapowiedział premier Donald Tusk na początku tygodnia podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem rządu. - Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności.

W Malborku już trwają przygotowania do wyborów.
- Tak naprawdę chwila została – uważa Tomasz Klonowski, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Malborku, obecnie radny, wiceprzewodniczący Rady Miasta Malborka.

Kandydaci na burmistrza Malborka. Oni zmierzą się po raz trzeci

Jak podkreśla pełnomocnik PiS, jego ugrupowanie nie śpi.

Listy po naszej stronie w 90 proc. są gotowe. Prowadzimy jeszcze ostatnie rozmowy, bo pracujemy nad ich wzmocnieniem – mówi nam Tomasz Klonowski.

Czy jako lider znajdzie się na liście kandydatów na burmistrza Malborka? Próbował już dwa razy, więc może… do trzech razy sztuka?
- Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji na temat kandydatury PiS na burmistrza, natomiast na pewno będę ubiegał się o mandat radnego – słyszymy od Tomasza Klonowskiego.

Nasz rozmówca zaprzecza, że jego zauważalna obecność w mediach społecznościowych ma związek z wyborami.

Jeżeli mówimy o mojej rzekomej większej aktywności na Facebooku, to tylko powiem, że proszę przeskrolować moją tablicę trochę dół i sprawdzić, czy ta aktywność wcześniej też nie była wysoka – radzi Tomasz Klonowski.

Już wiadomo, że po raz trzeci o przychylność wyborców zdecydował się powalczyć obecny włodarz.
- Tak, kandyduję z własnego komitetu, tak jak poprzednio – potwierdził w rozmowie z nami Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Komitet Wyborczy Wyborców Marka Charzewskiego ma zamiar walczyć o mandaty radnych w całym mieście.
- Możemy wystawić 27 osób, po 9 w każdym z trzech okręgów – informuje włodarz.

Wybory burmistrza. Lista kandydatów będzie dłuższa

Jak ustaliliśmy, do wyborów samorządowych przygotowuje się też Paweł Dziwosz, przewodniczący Rady Miasta Malborka. Czy drugi raz będzie starał się zostać burmistrzem?

Nie mogę tego powiedzieć przed oficjalnym ogłoszeniem terminu wyborów. Polskie prawo mówi, że można ogłosić start w wyborach, dopiero po tym, gdy zarządzi je premier, bo to forma prowadzenia kampanii wyborczej – nieco kryguje się Paweł Dziwosz.

Ale ostatecznie przyznaje, że jego nazwisko może pojawić się na karcie do głosowania w towarzystwie innych kandydatów na burmistrza Malborka.
- Buduję zespół wyborczy. Jeżeli dopełnię wszystkich formalności, to takie są moje plany, by kandydować na burmistrza – potwierdza Paweł Dziwosz.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Co byś zmienił/a, gdybyś był/a burmistrzem? Takie pytanie zadaliśmy mieszkańcom

Malborska Platforma Obywatelska swojego kandydata jeszcze nie wyłoniła, ale od miesięcy mówi się, że największe szanse na nominację ma Dariusz Rowiński.
- Nazwisko jest bardziej kuluarowe niż oficjalne, więc żadnych działań jeszcze nie prowadzę – przyznaje Dariusz Rowiński.

Czy faktycznie zadebiutuje? Aktualnie jest radnym, to jego pierwsza kadencja w Radzie Miasta. W ostatnich wyborach parlamentarnych był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu w okręgu nr 25, obejmującym Sopot, Gdańsk oraz powiaty gdański, tczewski, starogardzki, nowodworski, malborski, sztumski i kwidzyński, ale mandatu poselskiego nie zdobył.
Dariusz Rowiński mówi, że jeśli będzie startował na burmistrza, to wyłącznie pod sztandarem partii, choć sam nie jest członkiem.

Nie zamierzam tworzyć własnego komitetu wyborczego, tworzyć listy radnych. Jeśli cokolwiek będzie się działo, to wyłącznie na bazie organizacji partyjnej – podkreśla Dariusz Rowiński.

Wyniki wyborów samorządowych 2018. Była jedna tura

W poprzednich wyborach samorządowych, które odbyły się w październiku 2018 r., wybór burmistrza rozstrzygnął się w pierwszej turze.

Oto wyniki poszczególnych kandydatów:

  • Marek Charzewski, Komitet Wyborczy Wyborców Marka Charzewskiego – 8328 głosów, 55,92 proc.
  • Paweł Dziwosz, Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Malbork 2018 – 2522 głosy, 16,94 proc.
  • Tomasz Klonowski, KW Prawo i Sprawiedliwość – 1894 głosy, 12,7 proc.
  • Arkadiusz Mroczkowski, Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska – 1848 głosów, 12,41 proc.
  • Bogumiła Skóra, Komitet Wyborczy Wyborców Walka Z Korupcją Bogumiły Skóra – 300 głosów, 2,01 proc.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu Adam Michcik jak oddać ważny głos - na region

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto