Opony z letnich na zimowe. Kiedy wymienić? Czy polskie prawo nakazuje kierowcy wymianę opon?
Polskie prawo w żadnym miejscu nie nakazuje zmiany opon. Kierowca może cały rok jeździć na jednym rodzaju ogumienia. Nie dostanie za to mandatu, ani nie utraci dowodu rejestracyjnego. Ryzykuje tylko i wyłącznie bezpieczeństwem (swoim, swoich współpodróżnych oraz innych uczestników ruchu drogowego).
Jednocześnie podczas podróży za granicę należy pamiętać, że taki obowiązek istnieje w innych krajach europejskich. Zaliczają się do nich:
- Austria,
- Bośnia i Hercegowina,
- Chorwacja,
- Czarnogóra,
- Czechy,
- Estonia,
- Finlandia,
- Litwa,
- Łotwa,
- Estonia,
- Luksemburg,
- Niemcy,
- Norwegia,
- Szwecja,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Rumunia,
- Serbia.
Warto przy tym wiedzieć, że zamiast typowych opon zimowych, można mieć zamontowane opony wielosezonowe, ale tylko te posiadające oznaczenie 3PMSF na boku. Oznaczenie M plus S nie oznacza, że mamy do czynienia z oponami zimowymi.
Niektóre modele opon wielosezonowych mają oznaczenie M plus S, ale nie mają 3PMSF, co oznacza, że nie są traktowane jako opony dostosowane do bezpiecznej jazdy zimą.
ZOBACZ TEŻ: Ile zapłacimy za wymianę opon w Trójmieście? Ile kosztują opony zimowe? Sprawdź ceny przed sezonem!
Wymiana opon z letnich na zimowe. Kiedy powinienem udać się na wulkanizację?
Przy wymianie opon z letnich na zimowe nie należy sztywno kierować się kalendarzem. Co z tego, że będziemy mieli końcówkę listopada, jeśli pogoda zwariuje i za oknem będzie aura bardziej przypomina tę majową.
W takiej sytuacji na pewno należy wstrzymać się ze zmianą opon i "zimówki" trzymać jeszcze w garażu. Z drugiej strony, zdecydowanie nie powinniśmy czekać na pierwszy śnieg. W takim przypadku jazda samochodem staje się bardzo niebezpieczna.