Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

220 tancerzy weźmie udział w konkursie "O Muszlę Bałtyku" w Malborku. Organizatorzy cieszą się z rekordu frekwencji

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W najbliższą sobotę rywalizacja taneczna w Malborku będzie trwała od rana do wieczora. To kadr z ubiegłorocznego konkursu "O Muszlę Bałtyku".
W najbliższą sobotę rywalizacja taneczna w Malborku będzie trwała od rana do wieczora. To kadr z ubiegłorocznego konkursu "O Muszlę Bałtyku". Radosław Konczyński
110 par z 29 zespołów z całego kraju weźmie udział w 19 Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku”. Organizatorzy zachęcają publiczność, by w najbliższą sobotę (4 listopada) zasiadła na trybunach hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Wybickiego.

Tegoroczny konkurs „O Muszlę Bałtyku” z rekordem frekwencji

Konkurs tańców polskich organizowany w Malborku ma prawie tak długą historię, jak Zespół Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork”. Grupę, która wówczas działała w Klubie Garnizonowym (obecnie Klub 22 BLT), założyła na początku 2001 roku Anetta Ciok, przenosząc tutaj swoją pasję z Elbląga, gdzie wcześniej mieszkała, tańczyła i też prowadziła formację taneczną. Trzy lata później z jej inicjatywy odbył się pierwszy turniej „O Muszlę Bałtyku”. Bliżej jest zamek czy Nogat, ale to była pierwsza myśl i tak zostało. Zresztą, Nogat wpływa do Zalewu Wiślanego, a jego wody łączą się z morzem.

Z każdą kolejną edycją rosła liczba par biorących udział w malborskim wydarzeniu. W pewnym momencie, tak jak wszystko, zablokowała pandemia koronawirusa. Potem konkurs wrócił z przytupem, jak na tańce polskie w formie towarzyskiej przystało, a teraz – przed dziewiętnastą edycją – organizatorzy cieszą się z kilku powodów. Po pierwsze oczywiście, że znów mogą gościć pasjonatów tego kulturowego zjawiska, czyli tancerzy, ich instruktorów i rodziców, sędziów.

Bardzo dużo par się zgłosiło, mamy rekord w tym roku, ale radość jest podwójna, bo mamy sporo nowych ośrodków tanecznych – mówi Anetta Ciok, dyrektor artystyczny konkursu, a ponadto kierownik ZPiT 22 BLT „Malbork” i Klubu 22 BLT.

CZYTAJ TEŻ: Zespół Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego "Malbork" świętował 20-lecie istnienia

Wspólny polonez na uroczyste rozpoczęcie konkursu

Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku” odbędzie się, jak zwykle, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przy ul. Wybickiego. W hali widowiskowo-sportowej wystąpi 110 par z 29 ośrodków z całego kraju, m.in. z Bielska-Białej, Zamościa, Krakowa, Puław, Warszawy, Poznania, Siemiatycz, Szczecina, Torunia, Olsztyna, Gdańska. Oczywiście nie zabraknie gospodarzy, czyli ZPiT 22 BLT „Malbork” oraz ZPiT „Małe Żuławy” z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Starym Polu – drugiego zespołu prowadzonego przez Anettę Ciok. Tancerze zaprezentują się w 11 kategoriach. Najmłodsi będą mieli 7 lat, najstarsi 55 lat i więcej.

Nowością jest kategoria „Debiuty”, którą przygotowaliśmy dla dzieci w wieku 7-9 lat. Mamy oczywiście kategorię I w tym przedziale wiekowym, ale biorą w niej udział dzieci już potrafiące tańczyć i mające za sobą udział w konkursach, a tutaj chcemy odrębnie dać szansę tym, które dopiero stawiają pierwsze kroki, raczkują w tańcach polskich – wyjaśnia Anetta Ciok.

Zespoły zjadą się do Malborka w piątek (3 listopada), a konkurs będzie trwał właściwie przez całą sobotę (4 listopada). O godz. 8 odbędą się próby parkietu, a o 8.45 rozpoczną się eliminacje i w ciągu kilku godzin wyłonieni zostaną finaliści, którzy zaprezentują się w części popołudniowo-wieczornej. Uroczyste rozpoczęcie konkursu będzie miało miejsce o godz. 16, już tradycyjnie wszyscy uczestnicy, z instruktorami i sędziami włącznie, zatańczą poloneza, a potem rozpocznie się rywalizacja w finałach poszczególnych kategorii.

Tańce polskie to wyzwanie. Dwuminutowy układ jest wyczynem

Poprzednie edycje malborskiego konkursu pokazały, że jest co podziwiać i na pewno tym razem będzie podobnie. Warto podkreślić, że prócz umiejętności ściśle tanecznych i ogólnego wrażenia artystycznego, na które wnikliwym okiem patrzą jurorzy, rywalizacja ma w sobie wszystkie cechy turnieju sportowego.

Warto podkreślić, że turnieje jest to forma bardzo wysiłkowa. Przetańczenie układu przez dwie minuty jest wyczynem. Technika to jedno, ale bardzo ważne jest przygotowanie fizyczne – mówi Anetta Ciok.

Jak co roku, w przerwach w rywalizacji turniejowej dla publiczności i uczestników wystąpi grupa reprezentacyjna ZPiT 22 BLT „Malbork”. Zatańczy przy muzyce na żywo, bo w towarzystwie kapeli z Gdańska oraz Grupy Wokalnej Folk również działającej w Klubie 22 BLT. Warto zajrzeć do hali ZSP 1. Dla publiczności wstęp wolny.

Organizatorami 19 Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku” są:

  • 22 Baza Lotnictwa Taktycznego,
  • Zespół Pieśni i Tańca 22 BLT „Malbork”,
  • Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

Współorganizatorzy: GOKiS Stare Pole, Malborskie Stowarzyszenie Lotników, ZSP 1 w Malborku. Partnerzy: Urząd Miejski w Nowym Stawie, Urząd Gminy w Starym Polu i Starostwo Powiatowe w Malborku. Patronat honorowy objęli burmistrz Malborka Marek Charzewski, starosta malborski Mirosław Czapla i marszałek województwa Mieczysław Struk.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto