Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25 biennale ekslibrisu w Malborku. ZOBACZ niezwykłe dzieła wybrane na wystawę

Radosław Konczyński
Artyści z różnych stron świata spotkali się w Sali Siedmiofilarowej Muzeum Zamkowego, by odebrać nagrody i wyróżnienia w ramach jubileuszowego XXV Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku.

Jak wyjaśnia Bogumiła Omieczyńska z Muzeum Zamkowego w Malborku, kurator wystawy pokonkursowej, "malborskie biennale jest najstarszą na świecie imprezą artystyczną, prezentującą w cyklu dwuletnim od 1963 roku, bieżące dokonania twórcze w zakresie tej dziedziny sztuki".
Choć dla wielu łaciński wyraz może brzmieć abstrakcyjnie, znaczy on po prostu tyle co: z książek, a doskonale jego sens oddaje definicja czy po prostu wypowiedź, którą można przyjąć jako definicję, Romana Nowoszewskiego - członka zarządu Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie. "Te niepozorne, a tak artystycznie wykonywane karteczki, służące bibliofilom do oznaczania książek" - tak nazywa on ekslibrisy.

O artyzmie wykonawców mogą na własne oczy przekonać się mieszkańcy Malborka i turyści, którzy zdecydują się odwiedzić wystawę pokonkursową XXV Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego – Malbork 2015. Ekspozycja - co jest nowością - jest ogólnodostępna w kościele św. Wawrzyńca na Przedzamczu. Prace można oglądać do 30 września w godz. 9-17. Wstęp wolny.

Wernisaż odbył się 6 czerwca krótko po uroczystym podsumowaniu biennale, które miało miejsce w Sali Siedmiofilarowej. Oprócz medali honorowych i dyplomów na zdobywców trzech pierwszych nagród czekały też gratyfikacje finansowe w wysokości 5, 4 i 3 tys. złotych.

Jury w składzie: prof. Alina Jackiewicz-Kaczmarek z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Piotr Gojowy z Wydziału Grafiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mistrz miedziorytu Wojciech Jakubowski, prof. Romuald Oramus z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego i dr Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków z Warszawy - pierwszą nagrodę przyznało Shigeki Tomurze z Japonii. Drugą nagrodę otrzymała Hanna T. Głowacka, a trzecią - Torill Elisabeth Larsen.

Artyści wyróżnieni medalem honorowym wystawy: Andreia Andrade (Portugalia), Andrzej Bortowski (Polska), Jiři Brázda (Czechy), Hanna T. Głowacka (Polska), Jaroslav Kachmar (Ukraina), Pietro Paolo Tarasco (Włochy), Shigeki Tomura (Japonia), Torill Elisabeth Larsen (Norwegia), Anna Trojanowska (Polska).

Nagrodę Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków otrzymał Shigeki Tomura, Nagrodę Dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku - Pietro Paolo Tarasco (Włochy), Nagrodę Burmistrza Miasta Malborka - Paweł Delekta (Polska), Nagrodę Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie - Andrzej Bortowski (Polska), Medal Pamiątkowy im. Janusza Mikołaja Szymańskiego ufundowany przez Barbarę Klein-Szymańską - Andrzej Bortowski.

Na każdym biennale przyznawana jest też Nagroda Złotego Rylca im. Henryka Feilhauera - wybitnego twórcy ekslibrisów, mistrza miedziorytu, medaliera i malarza (1942-1999) przez całe swoje życie artystyczne związanego z malborską imprezą. W tym roku nie przyznano głównej nagrody. I Wyróżnienie ufundowane przez Halinę i Romana Micińskich trafiło do Jana Walkiewicza, a II wyróżnienie do Lembita Löhmus (Estonia).

Na wystawie w kościele św. Wawrzyńca znalazło się 300 rycin 139 artystów z 29 krajów. Jurory wybrali te dzieła spośród ponad tysiąca prac z całego świata.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto