Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Alejki na Cmentarzu Komunalnym w Malborku do naprawy. Zarządca nekropolii uważa, że to wizytówka miasta. Znajdą się środki na inwestycje?

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Cmentarz to jak kolejna dzielnica Malborka. Musi być dobrze zorganizowany, by każdy bez przeszkód dotarł do nagrobków swoich bliskich. „To wizytówka miasta” – uważa Andrzej Wrona, prezes ZGKiM, który zarządza nekropolią.

Cmentarz Komunalny w Malborku. To reprezentacyjne miejsce miasta

O tym, że Cmentarz Komunalny w Malborku się zmienia widzą na pewno osoby, które regularnie odwiedzają groby zmarłych. Chodzi przede wszystkim o stan alejek. Stopniowo poprawia się stan ich nawierzchni, dzięki czemu nie tonie się w błocie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na Cmentarzu Komunalnym jedna z głównych alei wreszcie utwardzona. Suchą stopą na Wszystkich Świętych

Ale, choć w 2021 r. wydano 300 tys. zł z budżetu miasta na te zmiany, to jeszcze nie koniec, jeszcze są takie trasy, które wymagają pilnej interwencji.

Wytypowaliśmy cztery najgorsze alejki, które trzeba naprawić w pierwszej kolejności – słyszymy od Andrzeja Wrony, prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku sp. z o.o., który zarządza miejską nekropolią.

Wśród argumentów, jakich w rozmowach z władzami Malborka używa szef firmy komunalnej ważny jest zwłaszcza jeden.
- To reprezentacyjne miejsce miasta. Każdy z malborczyków pewnie co najmniej raz w miesiącu odwiedza Cmentarz Komunalny. A raz do roku, w okresie Wszystkich Świętych, przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. Nie mogą być dziury, koleiny, wystające korzenie – tłumaczy Andrzej Wrona.

Nekropolia potrzebuje nakładów. Znajdą się pieniądze w miejskiej kasie?

Do redakcji trafiały w poprzednich latach komentarze mieszkańców, którzy nieraz wstydzili się odwiedzać groby w towarzystwie gości spoza miasta. Wszystko było zbyt siermiężne, tymczasowe, niemodernizowane przez dziesięciolecia. Na szczęście, to się stopniowo zmienia.
To ważne, bo na cmentarzu przy ul. Głowackiego w Malborku pochowanych jest kilkanaście tysięcy osób, a więc nie jest to mały parafialny cmentarzyk przy kościele.

ZOBACZ TEŻ: Cmentarz Komunalny ma już wyszukiwarkę grobów. Bez wychodzenia z domu można znaleźć miejsce pochówku bliskich

Mówiłem radnym, że od założenia Grobonetu, a w czerwcu tego roku minęły dwa lata, mamy na liczniku ponad 340 tys. wejść. Czyli przeciętnie 13 tysięcy osób miesięcznie odwiedza wirtualnie groby. To jest wizytówka Malborka. Trzeba cały czas tam coś robić, by cmentarz wyglądał jak najlepiej – podkreśla Andrzej Wrona.

Wniosek, by inwestycje na Cmentarzu Komunalnym zostały ujęte w wydatkach na przyszły rok trafił do włodarza.
- Na razie przygotowujemy projekt budżetu, do jego złożenia jest jeszcze prawie miesiąc. Będziemy rozważać te przedsięwzięcia na cmentarzu, bo jest też kwestia rozbudowy kolumbarium – mówi nam Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

To zadanie również ma być dopisane do inwestycyjnej listy miasta. Władze deklarowały, że znają środki na ten cel.
Na zlecenie ZGKiM powstaje projekt nowego segmentu z niszami na urny, który ma stanąć obok już istniejących, które bardzo szybko się zapełniają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto