Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju już w Malborku. Harcerze z miejscowego hufca przekazali je mieszkańcom

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W niedzielę (17 grudnia) burmistrz i mieszkańcy Malborka podczas spotkania na placu Jagiellończyka odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od malborskich harcerzy. Zanim nastąpił ten moment, członkowie Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej i młodzież z ZHP przygotowali opowieść o wyjątkowym ogniu.

Betlejemskie Światło Pokoju przekazane na pl. Jagiellończyka w Malborku

Betlejemskie Światło Pokoju, przekazywane przez skautów i harcerzy, co roku przemierza długą drogę z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem i podróżuje po całym świecie jako symbol pokoju i braterstwa. Kolejny rok z rzędu dotarło też do Malborka. Mieszkańcy mogli odebrać je w niedzielne popołudnie (17 grudnia) na placu Jagiellończyka.

- Chciałem bardzo serdecznie podziękować harcerzom za przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które 10 grudnia zostało przez harcerki i harcerzy ZHP odebrane od skautów słowackich i jest roznoszone po całej Polsce. To symbol pokoju rozumianego jako czas bez wojny, ale nie tylko, bo także czas pokoju w naszej Ojczyźnie, pokoju w naszym mieście, w rodzinach. Życzę wszystkim, aby te zbliżające się wyjątkowe święta były pełne pokoju, pełne radości w naszych domach w całej Polsce – mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka, który jako pierwszy otrzymał od harcerzy ogień z Betlejem.

Pierwszą osobą w Polsce, która odebrała Betlejemskie Światło Pokoju w tym roku, była hm. Martyna Kowacka, naczelniczka ZHP. Tak jak wspomniał burmistrz, 10 grudnia w Zakopanem otrzymała je od Mariana Lezo, naczelnika słowackiego skautingu. Następnie zostało przekazane delegacjom ZHP z poszczególnych województw.

Dzieląc się Światłem ze swoimi bliskimi i lokalnymi społecznościami, pochylcie się nad znaczeniem pokoju i tym, jak możecie go razem budować w waszych małych ojczyznach. Podzielcie się tym symbolem braterstwa, pokoju i przyjaźni z każdym, kto chce go przyjąć – powiedziała hm. Martyna Kowacka.

ZOBACZ TEŻ: Mikołajki w Malborku. Z najmłodszymi spotkał się Mikołaj, który "też jest seniorem"

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest razem z przesłaniem „Czyńmy pokój”.

- Związek Harcerstwa Polskiego zachęca do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój - w końcu to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której odnajdujemy równowagę ze sobą i innymi ludźmi – podkreśla podharcmistrzyni Olga Junkuszew, rzeczniczka prasowa ZHP.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Obława policyjna na Pomorzu. 43-latek poszukiwany jest za zabójstwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto