Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski na 2023 r. w Malborku zawieszony. Czy burmistrz mógł podjąć sam taką decyzję? Radni mają wątpliwości

Anna Szade
Anna Szade
Radni zastanawiają się, czy burmistrz mógł sam zawiesić budżet obywatelski na 2023 r.
Radni zastanawiają się, czy burmistrz mógł sam zawiesić budżet obywatelski na 2023 r. Anna Szade
Radni krytykują burmistrza za zawieszenie budżetu obywatelskiego w 2023 r. Wszystko dlatego, że mieszkańcy zgłosili już swoje pomysły, które poddano konsultacjom i lista zadań została już wybrana. Pada również pytanie, czy włodarz jednoosobowo mógł podjąć decyzję o odsunięciu w czasie realizacji tych przedsięwzięć.

Na budżet obywatelski w 2023 r. miało zostać wygospodarowanych z kasy Malborka 600 tys. zł. Ale w projekcie uchwały budżetowej na przyszły rok próżno szukać wybranych przez mieszkańców zadań.

Martwi mnie, że burmistrz bez konsultacji z Radą Miasta podjął decyzję o zawieszeniu budżetu obywatelskiego. Można było dyskutować o takim rozwiązaniu zanim budżet obywatelski został ogłoszony – mówi radny Paweł Dziwosz, przewodniczący Rady Miasta.

Radni poczuli się zresztą zaskoczeni takim obrotem spraw. Tym bardziej, że malborczycy zgłosili projekty i wybrali inwestycje do realizacji w 2023 r.
- To nie jest w porządku ani wobec wnioskodawców, ani wobec mieszkańców, którzy wzięli udział w głosowaniu – skrytykował Paweł Dziwosz.

Burmistrz Malborka zawiesił budżet obywatelski na 2023 r. Radni dowiedzieli się... z mediów

Włodarz absolutnie nikogo nie uprzedził, że w ten sposób będzie ograniczał wydatki. Wręcz przeciwnie, w ostatnich miesiącach deklarował, że ewentualne cięcia wydatków nie dotkną budżetu obywatelskiego. Do czasu.
- Można było to wywnioskować z projektu uchwały budżetowej, dowiedzieliśmy się też o decyzji burmistrza z mediów – wytknął Paweł Dziwosz.

PRZECZYTAJ TEŻ: Budżet Malborka na 2023 r. Radni sceptyczni wobec propozycji burmistrza. Ten proponuje życie z ołówkiem w ręku i zaciskanie pasa

Zaskoczenia nie kryje także radny Adam Ilarz, który… sam proponował burmistrzowi Markowi Charzewskiemu takie rozwiązanie. Gdy mówił o tym w październiku, włodarz nie chciał nawet słuchać, traktując budżet obywatelski jak własne dziecko. To wprowadzona w życie jedna z jego obietnic z wyborów w 2018 r.

Ciekawe, jakie wydarzenia miały miejsce pomiędzy sesją 27 października a ogłoszeniem projektu budżetu na 2023 r. w okolicach 15 listopada. Na sesji burmistrz bronił budżetu obywatelskiego jak niepodległości – mówi Adam Ilarz.

W rozmowie z nami Marek Charzewski zapewnia, że zdania w sprawie budżetu obywatelskiego nie zmienił.
- Powiedziałem, że nie zrezygnuję i tak jest. Przesuwam na razie w projekcie budżetu miasta na 2023 r. te zadania na kolejny rok. To oznacza, że budżet obywatelski jest jedynie zawieszony. Jeśli natomiast w 2023 r. uda nam się środki zgromadzić, to go wykonamy. Jeśli nie, to wszystkie zadania zostaną przesunięte na 2024 r. - tłumaczy nam Marek Charzewski.

Specustawa umożliwia zamrożenie budżetu obywatelskiego. Kogo dotyczy?

Radny Ilarz ciśnie dalej i składa interpelację.

Proszę o podanie podstawy prawnej, która umożliwia jednoosobowo podjęcie takiej decyzji przez burmistrza. Będę czekał na odpowiedź, czy faktycznie było to zgodne z przepisami, czy było to pewne powiększenie swoich kompetencji. Nie chciałbym dywagować, poczekam na wyjaśnienia – przyznaje.

Tłumaczenia o konieczności zaciskania pasa w trudnej sytuacji finansowej miasta wydają się niektórym radnym do przyjęcia. Tryb, w jakim zadania wybrane do realizacji w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego nie zostały zapisane w przygotowanym projekcie uchwały budżetowej, już nie.
W uchwale Rada Miasta z 1 lutego 2019 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego Malborka określone zostały wszystkie kolejne kroki w tej procedurze. Nie ma tam ani słowa ewentualnym zawieszaniu czy odsuwaniu realizacji zwycięskich przedsięwzięć w czasie.
Dopytywaliśmy burmistrza, na jakie przepisy może się powołać, ale nie dowiedzieliśmy się niczego konkretnego, bo... urzędnicy będą to dopiero analizować.
- Chcemy przyjrzeć się, jak inne samorządy to robią – usłyszeliśmy tylko od Marka Charzewskiego.

Warto dodać, że Malbork nie należy do grupy ponad 60 polskich miast na prawach powiatu, które są zobligowane do przeznaczania na budżet obywatelski minimum 0,5 proc. rocznego budżetu. Ale akurat im zamrożenie procesów związanych z budżetami obywatelskimi umożliwia specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Jednak skorzystanie z nadzwyczajnych przepisów wymaga odpowiedniej uchwały rady miasta. Trzeba w niej określić m.in. rok, w którym projekty przewidziane do realizacji w 2023 r. będą realizowane, oraz zasady postępowania ze zgłoszonymi dotychczas projektami, przewidzianymi do realizacji w 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto