Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do zamku w Malborku wrócił XIX-wieczny witraż. Zespół do spraw strat wojennych z kolejnym sukcesem na koncie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Odnaleziona kwatera witrażowa z zamku w Malborku
Odnaleziona kwatera witrażowa z zamku w Malborku Muzeum Zamkowe w Malborku
Kolejny XIX-wieczny witraż powrócił do Muzeum Zamkowego w Malborku. Do 1945 roku był elementem oszkleń zdobiących okna kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim, a wykonany został w jednym z najlepszych warsztatów na świecie – Królewskim Instytucie Witrażownictwa w Charlottenburgu. To już trzecia kwatera witrażowa, która wróciła do Malborka w ostatnich miesiącach.

Witraż z kościoła zamkowego powrócił do malborskich zbiorów

Przypomnijmy, od 2018 roku w Muzeum Zamkowym w Malborku działa zespół ds. strat wojennych i dzieł rozproszonych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które też ma swój udział w odzyskiwaniu zabytkowych obiektów przez malborską instytucję, poinformowało właśnie o kolejnym sukcesie w tym zakresie.

- Kwatera witrażowa z kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Malborku, wykonana w jednym z najlepszych warsztatów na świecie – Królewskim Instytucie Witrażownictwa w Charlottenburgu, powróciła do malborskich zbiorów dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poprzedzonym badaniami proweniencyjnymi pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku – informuje resort.

Składająca się z 71 pól kwatera witrażowa w kształcie kwadratu została zamówiona przez Zarząd Odbudowy Zamku w Malborku wraz z innymi kwaterami w 1884 roku. Stanowiła uzupełnienie średniowiecznych witraży z Chełmna i Torunia, pozyskiwanych do okien kościoła NMP na Zamku Wysokim w Malborku od 1819 roku.

Z ustaleń pracowników Muzeum Zamkowego wynika, że po II wojnie światowej kwatera, tak jak i część innych ocalałych zamkowych oszkleń, była prawdopodobnie wykorzystana do zabezpieczenia okien w kościele św. Jana Chrzciciela. Miało się to odbyć na mocy porozumienia Referatu Kultury w Malborku i Muzeum Wojska Polskiego, które wówczas opiekowało się zniszczoną dawną warownią.

W dokumentach archiwalnych opisane są też inne przedmioty zabytkowe, np. dzwony, które przenoszono z malborskiego zamku. Prace przy oknach fary przeprowadzono w 1953 roku. Prawdopodobnie kwatera nie zmieściła się wówczas do żadnego z jej okien i została oddana do dyspozycji warsztatu wykonującego usługę. W ten sposób trafiła w ręce prywatne – informuje MKiDN.

Odzyskany kolejny witraż, a wcześniej skrzydło około 500-letniego ołtarza

Gdy pracownicy Muzeum Zamkowego zidentyfikowali kwaterę witrażową jako obiekt zaginiony, prywatny posiadacz zdecydował się na zwrot zabytku.

- To trzecia kwatera witrażowa, która wróciła do Malborka w ostatnich miesiącach. W sierpniu ubiegłego roku w Muzeum Zamkowym prezentowane były dwie odzyskane kwatery – z przedstawieniem Proroka Mojżesza oraz motywem ornamentalnym, również wykonane w Charlottenburgu dla kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Malborku – przypomina Muzeum Zamkowe.

Dwie wcześniej odzyskane kwatery od czasów powojennych znajdowały się w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Zalewie (powiat iławski).

Powrót trzeciego witrażu jest kolejnym sukcesem Muzeum Zamkowego w ostatnim czasie na polu odzyskiwania dzieł utraconych. Dopiero co do zamku wróciło skrzydło ołtarzowe datowane na ok. 1500 r. Pochodzące z kościoła w Ingeln w Dolnej Saksonii, zostało kupione przez Zarząd Odbudowy Zamku w ostatniej dekadzie XIX w. Po II wojnie światowej, w czerwcu 1945 r., przekazane do Muzeum Miejskiego w Gdańsku, następnie w nieznanych okolicznościach trafiło do kościoła pw. Świętej Trójcy w Gdańsku, skąd właśnie zostało sprowadzone z powrotem do Malborka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto