MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Spacerkiem po Twierdzy Malbork" podczas majówki. PTTK organizuje pieszą wycieczkę po dawnych fortyfikacjach

Anna Szade
Anna Szade
Oddział Przewodnicki PTTK w Malborku organizuje 4 maja pieszą wycieczkę "Spacerkiem po Twierdzy Malbork".
Oddział Przewodnicki PTTK w Malborku organizuje 4 maja pieszą wycieczkę "Spacerkiem po Twierdzy Malbork". Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
To nie lada gratka dla miłośników historii miasta. Będzie się można wybrać na wycieczkę „Spacerkiem po Twierdzy Malbork”. Oddział Przewodnicki PTTK im. Stefana Dubyny zaprasza 4 maja (sobota) o godz. 11.

"Spacerkiem po Twierdzy Malbork". Oferta PTTK na majówkę

Oddział Przewodnicki PTTK im. Stefana Dubyny w Malborku zachęca do udziału w majowym wydarzeniu.

Zapraszamy na pieszą wycieczkę z przewodnikiem po dawnych fortyfikacjach Twierdzy Malbork wzniesionej na przełomie XIX i XX wieku. Przypomnimy jej historię, zobaczymy co po niej pozostało. Tematem będzie fragment umocnień pomiędzy ul. Dąbrówki a drogą krajową nr 55 – czytamy w informacji organizatora.

Wycieczka „Spacerkiem po Twierdzy Malbork” odbędzie się 4 maja (sobota). Zbiórka została zaplanowana na skrzyżowaniu ul. Dąbrówki i Kochanowskiego.
Koniecznie należy przygotować odpowiedni strój, ale też buty, bo będzie to typowa terenowa wycieczka, nie chodzenie po miejskich ulicach. Należy też zabrać latarki.

Historia fortyfikacji. Miały strategiczne znaczenie

Jak czytamy w materiałach udostępnionych przez PTTK, Twierdza Malbork (niem. Festung Marienburg) znajduje się w rejonie Malborka, a usytuowana jest w łuku Nogatu, około 4 km od przeprawy przez rzekę. Została wzniesiona przez Prusy w latach 1899-1903 i rozbudowana po wybuchu I wojny światowej.
Strategiczne zadania wojenne twierdzy w Malborku zostały sformułowane w 1904 r. przez sztabowców niemieckich następująco: „Strzec mostów w Malborku i Tczewie, umożliwić wycofującej się armii przekroczenie Nogatu i Wisły, i trzymać dla nacierającej ponownie z linii Wisły armii prawy brzeg Nogatu”.

W trakcie budowy fortyfikacji wykorzystano w celach obronnych naturalne warunki terenowe. Twierdzę osłaniał od wschodu pas mokradeł. Formalnie Malbork stał się twierdzą w 1910 r.
W ramach wojennej rozbudowy w latach 1914-15 wzniesiono cztery schrony piechoty z własną maszynownią, latryną i kuchnią, sześć schronów dla dział tradytorowych 90 mm, dziewięć schronów dla artylerzystów i cztery schrony amunicyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto