MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dopłat do nawozów 2023 w trakcie wypłacania. Ilu rolników dostało do tej pory pieniądze z ARiMR?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W 2023 roku również będą przyznawane dopłaty do nawozów innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Dotyczą nawozów zakupionych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r.
W 2023 roku również będą przyznawane dopłaty do nawozów innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Dotyczą nawozów zakupionych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. Agata Wodzień-Nowak
Agencja wypłaca pomoc do nawozów. Wraz z końcem lipca zakończył się nabór wniosków o dopłaty w 2023 roku, 11 września ARiMR ogłosiła rozpoczęcie wypłat. Wcześniej Komisja Europejska zgodziła się na zmienione terminy dla rolników. Przypominamy stawki pomocy, termin przyjmowania wniosków i daty faktur kwalifikujących do pomocy.

Spis treści

Kiedy wypłata dopłat do nawozów?

- Wydawanie decyzji i wypłata pomocy będą możliwe po zakończeniu procesu weryfikacji złożonych wniosków – ostatnie nadane drogą pocztową jeszcze do niedawna docierały do placówek ARiMR - wyjaśniało nam 23 sierpnia biuro pracowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przypomnijmy, że pomoc ma być przekazana rolnikom najpóźniej do 31 grudnia 2023 r., zastrzegła Komisja Europejska, wyrażając zgodę na uruchomienie takiego wsparcia w Polsce.

ARiMR przekazała, że 11 września 2023 r. wykonane zostały pierwsze przelewy, a na konta 2,3 tys. rolników trafiło blisko 29 mln zł. W ciągu pierwszych 3 dni na konta prawie 41,2 tys. gospodarzy wpłynęło blisko 371 mln zł.

Do 20 września 171 tys. rolników otrzymało łącznie 1,3 mld zł. Do 9 października ponad 313 tys. rolników przekazano 2,47 mld zł.

Zmiany w dopłatach do nawozów 2023 — nowe terminy

Na dzień po zakończeniu naboru (31 lipca) ARiMR odnotowała prawie 350 tys. złożonych wniosków o dopłaty do nawozów, najwięcej od rolników z województwa mazowieckiego, lubelskiego, wielkopolskiego.

W trakcie naboru zapowiedziano zmiany (przyjęte przez Radę Ministrów 4 lipca). Polegały na przesunięciu dat, czyli w praktyce wydłużeniu naboru i terminu zakupu nawozów. Dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez obejmuje okres do 15 maja 2023, zamiast 31 marca br. Nabór wniosków został wydłużony do 31 lipca br. (wcześniej 14 lipca).

Stawki dopłat do nawozów 2023. Faktury z taką datą kwalifikują do pomocy

Nawozy należą do jednego z kosztowniejszych środków produkcji, przy czym są niezbędne dla utrzymania wysokich plonów. Ich zawrotne ceny znacznie podniosły koszty, które ponieśli rolnicy, wytwarzając żywność. Jak wielokrotnie tłumaczyli producenci nawozów i rząd, za podwyżki odpowiada drogi gaz i agresja Rosji na Ukrainę.

Aby zrekompensować producentom rolnym poniesione koszty, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ponownie przyjmowała wnioski o dopłaty do nawozów. Stawki pomocy mają być takie, jak zapowiedziane ubiegłorocznej wiosny:

  • 500 zł do hektara powierzchni upraw rolnych
  • 250 zł do hektara powierzchni, łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych.

Do wniosku trzeba było dołączyć fakturę, jej duplikat lub innych dokument potwierdzający zakup.

Limit powierzchni gospodarstwa, do którego można było skorzystać ze wsparcia, wynosi 300 hektarów. Wnioski o dopłatę mogli składać rolnicy, którzy złożyli w 2023 r. wniosek o płatności bezpośrednie.

Wysokość pomocy to iloczyn:

  • deklarowanej we wniosku o płatność bezpośrednią powierzchni upraw i stawki pomocy;
  • liczby zakupionych ton nawozów i różnicy ceny zapłaconej przez rolnika i średniej z okresu 16 maja 2021 r. – 15 maja 2022 r.

Resort rolnictwa zastrzega, że jeśli ze złożonych wniosków będzie wynikać, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza kwotę 4,7 mld zł, wówczas do obliczenia wysokości pomocy zastosowany zostanie współczynnik korygujący.

Skąd pobrać wniosek o dopłaty do nawozów?

Formularze były dostępne na stronie ARiMR, w tym nowy Wniosek o pomoc na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych. Znajdziemy tu także klauzulę informacyjną do Wniosku o pomoc oraz instrukcję wypełniania wniosku.

Dopłaty do nawozów. KE zaakceptowała program pomocy dla polskich rolników

- Myślę, że w poniedziałek lub wtorek agencja rozpocznie przyjmowanie wniosków — zapowiadał 7 czerwca minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Mowa o datach 12 lub 13 czerwca. Tak też się stało, w poniedziałek 12 czerwca wczesnym popołudniem ARiMR ogłosiła, że można już składać wnioski.

Komisarz Janusz Wojciechowski przekazał: Kolejna duża pomoc publiczna dla rolników została zatwierdzona, w kwocie ok. 1 mld euro. Celem jest wsparcie rolników, którzy obecnie borykają się z niedoborami płynności w związku ze wzrostem kosztów nawozów oraz brakiem stabilności na rynku rolnym.

Na stronie Komisji Europejskiej w komunikacie z 23 maja czytamy: Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości ok. 1 mld euro (4,7 mld zł) w celu wsparcia płynności finansowej producentów rolnych w związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie.

Poprzednio nabór odbywał się od 25 kwietnia do końca maja 2022 roku, w 2023 roku wnioski o dopłaty do nawozów rolnicy mogą składać do 14 lipca 2023 r., zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Co ważne, program wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej i może zostać uruchomiony dopiero po jej zgodzie.

Ceny nawozów zimą i u progu wiosny zaczęły spadać

Przypomnijmy, że w 2023 roku nawozy potaniały, a Grupa Azoty 17 marca komunikowała, że znacząco obniża ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Powodem serii obniżek miały być zmieniające się uwarunkowania rynkowe i dostosowanie cen produktów do bieżącej sytuacji na rynku surowcowym.

Marcin Kowalczyk, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A., Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy mówił wówczas cytowany w komunikacie spółki:

– Należy podkreślić, że to już trzecia obniżka na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. W październiku ubiegłego roku obniżyliśmy ceny nawozów o ok. 1000 zł/t, z kolei od lutego br. cenniki zostały obniżone o ok. 20-30 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłat do nawozów 2023 w trakcie wypłacania. Ilu rolników dostało do tej pory pieniądze z ARiMR? - Strefa Agro

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto