MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne tulipany i narcyzy na Dniu Pola i Roślin Ozdobnych w Lisewie Malborskim. Pogoda nie odstraszyła miłośników kwiatów

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Kilkaset odmian tulipanów i narcyzów mogli obejrzeć miłośnicy kwiatów, którzy w niedzielę (21 kwietnia) przyjechali do Lisewa Malborskiego na Dzień Pola i Roślin Ozdobnych.

Ponad 380 odmian tulipanów na polu doświadczalnym w Lisewie Malborskim

Dzień Pola i Roślin Ozdobnych to przedsięwzięcie Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Lisewie Malborskim (gm. Lichnowy), który podlega pod Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Lisewska placówka prowadzi badania nad odmianami roślin rolniczych, jak i roślin ozdobnych. To m.in. bardzo ważne doświadczenia nad odmianami, które po przejściu pełnego cyklu badań trafiają przed komisję rejestracyjną. Jeśli zostają zarejestrowane, wówczas dopuszczone są do obrotu w Polsce albo w całej Unii Europejskiej.

W niedzielę (21 kwietnia), pomimo niezbyt wyjściowej aury, tłumy osób odwiedziły pole doświadczalne, na którym można było zobaczyć 386 odmian tulipanów posadzonych w pierwszej połowie października 2023 roku. W 2024 roku kolekcje roślin ozdobnych zakładu COBORU w Lisewie Malborskim liczą też 147 odmian narcyzów, które również wyrosły na poletku, oraz 123 odmiany mieczyków, które jeszcze mają czas. Warto wiedzieć, że najstarsze odmiany narcyzów i tulipanów znajdują się w miejscowych kolekcjach od 1973 roku, a mieczyków od 1984 r.

CZYTAJ TEŻ: Tak było w 2023 roku podczas Dnia Pola i Roślin Ozdobnych w Lisewie Malborskim

Ci, którzy obejrzeli rośliny, będą mogli zamówić konkretne odmiany, by wczesną jesienią odebrać cebule gotowe do posadzenia w ogrodzie. Organizatorzy tym razem przygotowali też sporą dawkę wiedzy na inne tematy, bo w zakładowej hali można było posłuchać wykładów o bioróżnorodności roślin zielarskich, właściwościach leczniczych roślin ozdobnych, a także ekologicznych rozwiązaniach w ogrodzie.

Frekwencja jest super, mimo że pogoda nam w tym roku wyjątkowo nie dopisała. Chcieliśmy zrobić wystawę 5 maja, ale tulipany „nie chciały współpracować” – żartuje Marcin Bugajski, sołtys Lisewa Malborskiego.

A dokładnie to ciepły marzec wprowadził zamieszanie w przyrodzie. Wszystko zaczęło kwitnąć wcześniej.
- Za tydzień tulipanów po prostu nie będzie, więc dzisiejszy termin był właściwie jedynym możliwym. Natomiast widać, że ludzie chcą oglądać tulipany, szukają też jakiejś rozrywki w niedzielę, więc staramy się promować i Lisewo, i stację, żeby tę imprezę odwiedzało coraz więcej osób - dodaje sołtys.

Dzień Dyni i mural z wąskotorówką. Kolejne pomysły dla Lisewa

Sołectwo Lisewo Malborskie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich Lisewianki drugi rok z rzędu włączyły się w organizację wydarzenia.

Nasze koło istnieje od ponad roku. Tworzymy zgraną grupę, w której dobrze się rozumiemy. Wszystkim osobom należą się wielkie słowa uznania, bo na co dzień pracują, a mimo to znajdują czas, żeby działać dla naszej miejscowości. Chcemy się rozwijać jako koło, a dzięki takiej imprezie też możemy się pokazać. Dziewczyny przygotowały dania z najwyższej półki, m.in. golonki, pyszny żurek, kiełbaski. Naprawdę robią kulinarne cuda – zapewnia Marcin Bugajski.

Udział w Dniu Pola i Roślin Ozdobnych to jeden „z punktów programu” w tegorocznym kalendarzu działań rady sołeckiej i mieszkańców. W planach są m.in. festyn na rozpoczęcie wakacji dla najmłodszych lisewian i nowość – Dzień Dyni. Ciekawym pomysłem jest też stworzenie muralu na wiadukcie kolejowym nad drogą powiatową. Grafika ma przedstawiać kolejką wąskotorową.

- Wąskotorówka to nieodzowna część historii naszej miejscowości. Zbieramy środki na ten mural. Mamy nadzieję, że uda się pozyskać pieniądze z funduszu Akumulator Społeczny, do którego złożyliśmy wniosek na 6 tys. zł. Zobaczymy, czy otrzymamy dofinansowanie, ale to nie wystarczy, bo wykonanie muralu to według wyceny firm, które się tym zajmują, około 40, 45 tys. złotych – mówi Marcin Bugajski. - Chcemy, żeby Lisewo wyglądało coraz lepiej, żeby się zmieniało, Ja osobiście uważam, że nasza miejscowość ze względu na położenie między Tczewem a Malborkiem ma duży potencjał, a jako mieszkańcy możemy sprawić, że może dziać się tu dużo ciekawych rzeczy.

Zakład doświadczalny jest również tym, czym Lisewo Malborskie może się chwalić. Warto wiedzieć, że można go odwiedzić także w dni powszednie, w godzinach jego otwarcia, jeśli ktoś chce kupić piękne kwiaty i posadzić je przy domu lub na działce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto