Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziecka Utraconego w Malborku. Rodzice spotkali się na mszy świętej, potem odbył się pochówek dzieci

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W sobotę (14 października) w Malborku, tak jak w wielu innych miastach Polski, odbyła się uroczystość, która skupiła rodziców połączonych traumą utraty dziecka. Wzięli udział w mszy świętej i ceremonii pochówku na Cmentarzu Komunalnym w Malborku. 15 października przypada bowiem Dzień Dziecka Utraconego.

Dzień Dziecka Utraconego. Uroczystość dla rodziców, których łączy traumatyczne doświadczenie

Dziewiąty rok z rzędu w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ulicy Słowackiego w Malborku odbyła się w sobotę (14 października) msza święta w intencji dzieci utraconych i ich rodzin. Następnie w grobowcu w kwaterze dziecięcej na Cmentarzu Komunalnym złożona została urna z dziećmi nienarodzonymi z powodu poronienia w malborskim szpitalu.

Sobotnia uroczystość była zaproszeniem dla wszystkich rodziców, którzy żyją z traumą po utracie dziecka w okresie prenatalnym i krótko po porodzie.

Wasze dzieci są już przed Panem Bogiem, macie swoje Anioły w niebie, które za wami się u Boga wstawiają, które u Boga wypraszają wam łaski. I choć to może dzisiaj będzie dla was trudne, to cieszcie się z tego, że macie orędowników w Niebie – mówił podczas ceremonii na cmentarzu ks. Sławomir Głodzik z parafii MBNP.

Kapłan przypomniał o niedawnej beatyfikacji rodziny Ulmów, która miała miejsce 10 września w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji niemieckiej zostali zamordowani za ukrywanie Żydów.

- Cała rodzina została beatyfikowana, to znaczy: ogłoszona błogosławionymi. Wśród nowych błogosławionych było dziecko nienarodzone, dziecko utracone, tak jak wasze dzieci. Kościół otworzył nową historię w swoich kartach. Dzieci nienarodzone są błogosławione, są szczęśliwe. Są szczęśliwe, bo są u Boga. Wasze dzieci również są u Boga i z tego trzeba nam się cieszyć - dodał ksiądz Sławomir.

CZYTAJ TEŻ: Kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym w Malborku będzie rozbudowane

Dzień Dziecka Utraconego po raz dziewiąty w Malborku

Ksiądz Sławomir Głodzik zachęcał, by odwiedzać to miejsce pamięci na malborskiej nekropolii poświęcone dzieciom utraconym. Przypomnijmy, że powstało ono z inicjatywy dwóch pań związanych ze szpitalem w Malborku. Dzięki Małgorzacie Zasempie, pielęgniarce neonatologicznej, oraz doktor Danucie Ostrowskiej-Perskiewicz, ówczesnej ordynator oddziału noworodkowego, w 2015 roku ceremonia odbyła się po raz pierwszy i jest kontynuowana co roku.

Personel malborskiej porodówki przywiązuje wielką wagę do wspierania rodziców w tragicznej dla nich chwili. Na oddziale położniczo-ginekologicznym do dyspozycji jest psycholog. Położne i pielęgniarki zachęcają rodziców do pożegnania się z dzieckiem, nawet jeśli było ono naprawdę małe. Na ten moment ubierają maluszki w specjalne rożki, beciki - często wielkości dłoni, specjalnie uszyte przez Fundację Tęczowy Kocyk. Dołączają również „niezapominajkę" - jedną pamiątkę otrzymują rodzice, jedno zostaje z dzieckiem.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce obchodzony jest od 2006 r. Datę ustalono umownie na 15 października, bo licząc od pierwszego dnia roku kalendarzowego, ciąża trwa do około połowy października. Ten dzień to nie tylko okazja do upamiętnienia dzieci, które się nie narodziły, ale także do zwrócenia uwagi na żałobę, jaką przeżywają rodzice. Symbolem dnia i znakiem dobrze znanym rodzicom przedwcześnie zmarłych dzieci jest niebiesko-różowa wstążka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto