Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekstremalna Droga Krzyżowa do zamku w Malborku. To nowa trasa w nawiązaniu do średniowiecznych pielgrzymek

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zamek w Malborku, a dokładnie figura Matki Boskiej z kościoła zamkowego będzie celem pielgrzymów, którzy wyruszą w Ekstremalną Drogę Krzyżową. Mieszkańcy powiatu malborskiego, którzy chcieliby przejść tę trasę, muszą najpierw dotrzeć do Elbląga. Z kolei z Malborka wyruszy pielgrzymka do Sanktuarium Bł. Doroty z Mątów Wielkich.

W średniowieczu w zamku w Malborku znajdowały się relikwie świętych

Ekstremalna Droga Krzyżowa to około 40-kilometrowa, nocna pielgrzymka odbywająca się w jeden z piątków Wielkiego Postu. Nową trasą w naszym regionie jest EKD z kościoła Świętego Brata Alberta w Elblągu do dawnego kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Muzeum Zamkowym, a dokładnie do figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Około 8-metrowy posąg składający się z elementów średniowiecznych został odtworzony w 2016 roku w zewnętrznej niszy kościoła zamkowego. Wcześnej stał tam do początków lutego 1945 roku, gdy został zniszczony podczas ostrzału twierdzy przez Armię Czerwoną. W średniowieczu ta figura pokryta mozaiką, skrząc się w słońcu, wskazywała drogę podróżnym, w tym pielgrzymom zmierzającym od strony Elbląga.

W nawiązaniu do średniowiecznych pielgrzymek Muzeum Zamkowe zaangażowało się w tym roku w ideę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

- W średniowieczu wśród gwarów rzemieślników pracujących na zamku, rozmów kupców oraz stukotu koni usłyszeć można było w niektóre dni również modlitwy pielgrzymów. W XIV oraz XV wieku zamek był miejscem przechowywania licznych relikwii, do których zaliczały się m.in relikwie św. Barbary, głowa św. Agaty oraz relikwiarz z fragmentem Krzyża Świętego (ignum sancte crucis). Większość z tych przedmiotów przechowywano w kaplicy św. Wawrzyńca na terenie Przedzamcza. W 1358 roku wystawiono dokument odpustowy gwarantujący czterdziestodniowy odpust dla każdego, kto w określone dni świąteczne (m.in. Wielki Piątek i Wielkanoc) nawiedzi kaplicę św. Wawrzyńca i odda część przechowywanej tam cząstce krzyża świętego – przypomina Muzeum Zamkowe w Malborku.

Pielgrzymowano również do kaplicy mariackiej przy Bramie Sztumskiej (przy dzisiejszej al. Rodła), w której od przełomu XIV i XV wieku znajdował się „słynący cudami” obraz Matki Boskiej Pokornej.

Muzeum Zamkowe ugości pielgrzymów, którzy dotrą z Elbląga

Nowa trasa prowadząca z kościoła Świętego Brata Alberta w Elblągu do malborskiego zamku to jak najbardziej również propozycja dla mieszkańców powiatu malborskiego, tyle że najpierw trzeba dotrzeć do elbląskiego kościoła. Tam, przy ul. Częstochowskiej na osiedlu Nad Jarem, o godz. 20 odbędzie się msza święta, następnie pielgrzymi wyruszą w około 40-kilometrową trasę.

Przez pierwsze 5 stacji stacja prowadzi po terenie Elbląga. Następne 7 stacji poprowadzone jest bocznymi, rzadko uczęszczanymi drogami szutrowymi i asfaltowymi. Niemniej, warto mieć ze sobą odblaski. Najniebezpieczniejszym fragmentem jest dwukilometrowy odcinek wzdłuż drogi 22, gdzie na odcinku 700 metrów prowadzone są roboty drogowe (za rok będzie w tym miejscu chodnik aż do miasta). Proszę na nim bardzo uważać – ostrzegają organizatorzy.

Przebieg Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Elbląg-Malbork:

  • Elbląg, kościół św. Brata Alberta (ul. Częstochowska 28),
  • Elbląg, kościół pw. Świętego Pawła,
  • Elbląg, kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski,
  • Elbląg, katedra pw. św. Mikołaja,
  • Władysławowo,
  • Wiktorowo,
  • Jegłownik, kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
  • Ząbrowo, kaplica pw. Świętego Wojciecha,
  • Kaczynos, kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski,
  • Królewo, kościół pw. Świętego Mikołaja,
  • Malbork, kościół pw. Zesłania Ducha Świętego,
  • Malbork, figura Madonny we wnęce kościoła NMP na zamku w Malborku.

Muzeum Zamkowe zaprosi pielgrzymów po całonocnej wędrówce do Przyziemia Karwanu, gdzie będzie czekała gorąca kawa oraz herbata.
- Serdecznie zapraszamy do podjęcia tego wielkopostnego wyzwania i w ten niecodzienny sposób odwiedzenia naszego zamku – zachęca Magdalena Grodecka z Muzeum Zamkowego.

Mieszkańcy powiatu malborskiego mogą też wybrać się w inną drogę krzyżową – do sanktuarium bł. Doroty w Mątowach Wielkich, którą kolejny rok z rzędu organizuje parafia Miłosierdzia Bożego w Malborku. 22 marca o godz. 20 rozpocznie się msza św. w tym kościele na Wielbarku, następnie pielgrzymi wyruszą w około 40-kilometrowy marsz trasą: Kałdowo - Kościeleczki - Stogi - Stara Kościelnica - Miłoradz - Pogorzała Wieś - Mątowy Małe - Mątowy Wielkie.

Do udziału w pielgrzymkach można zgłaszać się poprzez stronę www.edk.org.pl. Należy wybrać zakładkę „Trasy” i wybrać województwo. Albo wejdźcie w te linki: trasa Elbląg-Malbork i Malbork-Mątowy Wielkie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto