Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdański oddział IPN objął patronat nad klasami z Pomorza, Elbląga i Braniewa. Pomoc "twarzy" i dostęp do "serca"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W poniedziałkowym spotkaniu w Malborku uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkół w Braniewie, Kwidzynie i Tczewie.
W poniedziałkowym spotkaniu w Malborku uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkół w Braniewie, Kwidzynie i Tczewie. Radosław Konczyński
Około 500 uczniów z 21 szkół z terenu działania gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej weźmie udział w pilotażowym projekcie klas patronackich. IPN w nowym roku szkolnym będzie służył pomocą w realizacji inicjatyw podejmowanych przez młodzież i ich nauczycieli. 19 czerwca w Malborku odbyło się kolejne spotkanie inaugurujące projekt.

21 klas otrzymało patronat IPN Oddział w Gdańsku. To projekt pilotażowy

„Klasy patronackie” to projekt, które pomysłodawcą jest dr Paweł Piotr Warot, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek (19 czerwca) w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyła się inauguracja dla szkół ponadpodstawowych z Kociewia, Powiśla, Żuław oraz powiatów elbląskiego i braniewskiego. Zgłosiły się przeważnie klasy humanistyczne, a także przygotowania wojskowego. Uczniowie i ich nauczyciele w Przyziemiu Karwanu wysłuchali, na czym polega projekt i na co mogą liczyć w ramach patronatu objętego przez IPN. Wcześniej podobne spotkania odbyły się w Trójmieście i Słupsku.

Na zaproszenie do współpracy odpowiedziało ogółem 21 szkół z województwa pomorskiego oraz Elbląga i Braniewa.

Nawet byliśmy trochę zaskoczeni taką liczbą zgłoszeń i jak najbardziej jesteśmy zadowoleni. Ta liczba zgłoszeń spowodowała też, że względów logistycznych musieliśmy podzielić inaugurację na trzy spotkania – mówi Krzysztof Drażba, naczelnik Biura Edukacji Narodowej w gdańskim oddziale IPN.

Kolejni ewentualni zainteresowani już nie mogą się zgłaszać. Termin minął.
- To jest projekt pilotażowy. Teraz zebraliśmy chętnych, z którymi będziemy realizować projekty od nowego roku szkolnego. Tak naprawdę będziemy zbierali doświadczenia i zobaczymy, czy będziemy otwierali kolejne nabory – wyjaśnia Krzysztof Drażba.

CZYTAJ TEŻ: Starogard Gdański dołączył do ogólnopolskiej sieci „Przystanków Historii” Instytutu Pamięci Narodowej

Uczniowie i nauczyciele będą mieli wsparcie IPN w realizacji inicjatyw historycznych

Celem jest przede wszystkim popularyzacja współczesnej historii Polski i historii regionalnej, a także promocja postaw patriotycznych i obywatelskich. Projekt ma zachęcić młodych ludzi i nauczycieli do podejmowania inicjatyw w tym zakresie.

IPN jest od tego, by wspierać takie inicjatywy i je rozwijać, nadawać też może kierunek, czerpiąc z doświadczeń swoich pracowników czy możliwości organizacyjnych, materiałowych i rzeczowych – dodaje naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział w Gdańsku.

Biura edukacji nazywane są „twarzą IPN”. Klasy działające pod patronatem instytutu będą miały ułatwiony dostęp nie tylko do niej, ale też do „serca IPN”. Jak powiedział Krzysztof Drażba, tak mówi się o zasobach archiwalnych tej instytucji. Wyjaśnił, że w skali całego kraju, gdyby ułożyć obok siebie akta z archiwum centrali IPN i archiwów poszczególnych oddziałów, miałyby długość blisko 100 km.

Klasy patronackie będą też miały dostęp na preferencyjnych zasadach do materiałów edukacyjnych wydawanych przez IPN, wsparcia merytorycznego i logistycznego wydarzeń oraz uroczystości patriotycznych organizowanych przez szkołę albo klasę, np. wyjazdów do miejsc pamięci, uroczystości szkolnych czy wydarzeń upamiętniających ważne rocznice historyczne.

Poniedziałkowe spotkanie inaugurujące nowy projekt IPN nieprzypadkowo odbyło się w malborskim zamku. Muzeum Zamkowe pełni rolę Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia”. Rok temu w czerwcu porozumienie w tej sprawie podpisali dyrektorzy zamku oraz gdańskiego oddziału IPN.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto