Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kronika Malborka ukazuje największe inwestycje minionych lat. Tak wyglądała końcówka PRL w mieście

Anna Szade
Anna Szade
Druga połowa lat 70. i lata 80. to w Malborku czas wielkich zmian, budów, modernizacji i – co by nie mówić o PRL – czas rozwoju. To wtedy zaczęła powstawać największa malborska sypialnia, czyli Osiedle Południe. Ale to również wtedy miasto przecięła na pół al. Rodła. Co jeszcze można wyczytać z drugiego tomu „Kroniki miasta Malborka”?

„Kronika miasta Malborka” to pomysł śp. Wiesława Jedlińskiego, który został za to uhonorowany tytułem „Zasłużonego dla Miasta Malborka”. Autor wpisów do miejskiego sztambucha prowadził ją nieprzerwanie od 1966 r. Ostatecznie te spisane dzieje to trzy tomy starannie oprawionych albumów przechowywanych w Urzędzie Miasta Malborka.

„Kronika miasta Malborka”. W drugim tomie narodziła się „Solidarność”

Jako pierwsi publikujemy zawartość miejskiej kroniki. Rozpoczynamy drugi tom, który zaczyna się w drugiej połowie lat 70. W tym czasie najważniejsze były jeszcze akademie, obchody świąt państwowych, czyny społeczne, mundury i sekretarze PZPR.

Jednak nadszedł rok 1980 i sierpień, gdy dzięki strajkom na całym Wybrzeżu, a także w Malborku, narodził się NSZZ „Solidarność”. Na zdjęciach pierwsza siedziba, najważniejsi wówczas związkowcy, spotkania, wybory i decyzje. I demonstracje, jak ta przed ówczesnym Domem Partii na pl. Słowiańskim, który z czasem stał się domem kultury, a obecnie jest siedzibą szkoły muzycznej.

Lata 80. w Malborku to budowlany boom. Bloki rosły jak grzyby po deszczu

Na zdjęciach Malborka z końcówki ubiegłego wieku wciąż się coś budowało. Powstawały nowe bloki na Osiedlu Południe, ale też w śródmiejskiej części realizowane były inwestycje.

Jednak w centrum wówczas widoczne były puste parcele. Najmłodsze pokolenie może być zdziwione, że nie było wszystkich centrów handlowych i marketów. Za to działała słodownia, jakże charakterystyczna w panoramie miasta, po której nie ma już prawie śladu.

Jedną z ważniejszych ówczesnych inwestycji był obecny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Na tamte czasy to była nowoczesna placówka, przestrzenna, z basenem, który – mimo upływu lat – wciąż jest obiektem pożądania.

Droga krajowa przecięła miasto 34 lat temu

W połowie lat 80. miasto było placem budowy dzięki jeszcze jednej inwestycji. To wtedy powstawała dwupasmówka w ciągu ówczesnej drogi krajowej nr 50. Ależ to było wydarzenie! 11 października 1986 r. zjechali do Malborka rozmaici oficjele, a sądząc po fotografiach z tamtych lat – mieszkańcy byli bardzo dumni z tej nowej trasy. Być może była to namiastka nowoczesności.

Te emocje można porównać z oddaniem do użytku drugiej nitki mostu, co miało miejsce w 2016 r. Ale 34 lata później „krajówka” bardziej wydaje się przekleństwem, bo dzieli miasto na pół, jest źródłem hałasu i spalin, którymi karmieni są na co dzień mieszkańcy.

Kultura i rozrywka na kartach kroniki Malborka. Kto pamięta turniej miast z Brzegiem?

W dziejach miasta najważniejszymi wydarzeniami kulturalnymi tamtych lat były Dni Malborka. Ale odnotowany został przegląd zespołów rockowych, który odbył się w fosie zamkowej. Zresztą Malrock’83 gościł także na łamach prasy. Musiało więc być głośno, skoro impreza trafiła do urzędowych annałów.

Właśnie w drugiej połowie lat. 80 odbył się telewizyjny turniej miast, w którym Malbork rywalizował z Brzegiem. Kto oglądał, ten pewnie pamięta. Co to była za rywalizacja! Trwała dwa dni, 28 i 29 maja 1988 r. Przedsięwzięcie było tym większe, że cały program realizowany był na żywo, a wszystkim rządziła telewizja.
Brzeg wyraźnie wtedy wygrał rywalizację 7:3. Oceny wystawiane były przez jurorów w Warszawie, m.in. przez Bogusława Kaczyńskiego.

Nasz trzeci odcinek prezentacji „Kroniki miasta Malborka” zamyka się na roku 1988. A to dlatego, że to finał pewnej epoki. Wszak „4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm", jak ogłosiła w „Dzienniku Telewizyjnym” aktorka Joanna Szczepkowska.

Dziękujemy władzom Malborka za możliwość upublicznienia dziejów miasta.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć powyżej. Jakość momentami nie jest idealna, bo fotografie mają swoje lata. Najważniejsze, że dla jednych będzie to źródło wspomnień, inni porównają to, jak jest teraz, z tym, co było.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto