Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym żył Malbork w czasach PRL? Uroczystości państwowe, wizyty dygnitarzy i pochody. Zobaczcie miasto w latach 1957-1976

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Miasta Malborka
„Kronika miasta Malborka” to zbiór zdjęć, krótkich wpisów o najważniejszych wydarzeniach, wycinki prasowe. Fakty z życia grodu nad Nogatem dokumentował śp. Wiesław Jedliński. Co działo się w latach 1957-1976? Warto zajrzeć do galerii, by się o tym przekonać.

To drugi odcinek prezentacji „Kroniki miasta Malborka”, którą udostępnił nam Urząd Miasta Malborka. To właśnie tam przechowywana jest ona w wersji papierowej. A ponieważ rzadko ktoś do niej zagląda, postanowiliśmy spróbować sięgnąć do tej współczesnej historii.

Lata 1957-1976. Co się działo w Malborku?

Dwie dekady z życia miasta to bardzo dużo. W czasie PRL najważniejsze były wszelkiego rodzaju uroczystości państwowe, wizyty partyjnych dygnitarzy, pochody pierwszomajowe. Sporo jest więc takich fotografii, gdzie widać centralne trybuny, stoły prezydialne z najważniejszymi wówczas osobami w mieście czy regionie, wręczanie medali i odznaczeń. Są też ważne w tym czasie malborskie postacie.

Ale widzimy również czyny społeczne, przy okazji których można podejrzeć, jak wyglądały miejskie ulice. A tłem są nie byle jakie miejsca, bo teraz to ścisłe centrum miasta.

Ważna kultura i jubileusze. Jak świętowano w PRL?

Dużo miejsca w miejskiej kronice poświęcono wydarzeniom kulturalnym. Są więc przedstawione działające wówczas zespoły, ale udokumentowane zostały również występy, przeglądy, konkursy.
Są i Dni Malborka, które wówczas były ważnym świętem lokalnej wspólnoty. Podkreślano również długą tradycję istnienia miasta. Przewijają się na kartach kroniki obchody 700-lecia Malborka.

Malbork jako centrum regionu. Pamiętano o sąsiadach

Choć to typowo miejska kronika, znalazło się w niej również miejsce na prezentację najbliższych okolic. Doceniony został w ten sposób rolniczy trud. Jest dużo wycinków prezentujących wydarzenia na wsi, choćby wizytę Edwarda Gierka, pierwszego sekretarza PZPR.
Nie pominięto także dorobku ośrodka doradztwa rolniczego w Starym Polu czy szkoły rolniczej w Nowym Stawie.

Nasz drugi odcinek kończy się na roku 1976. To również koniec pierwszego tomu „Kroniki miasta Malborka”. Na ostatniej stronie jest oryginalny wpis Henryka Jabłońskiego, wówczas przewodniczącego Rady Państwa. W czasach PRL był to wieloosobowy odpowiednik obecnego prezydenta.

Kto tworzył kronikę Malborka? Autor zasłużył się dla miasta

Twórcą „Kroniki miasta Malborka” jest Wiesław Jedliński. W sumie przygotował trzy tomy, czyli 400 stron, które zaczął zapełniać w 1966 r. W ten sposób spisane są losy miasta, począwszy od roku 1276 r., a na 2005 r. skończywszy. Za wybitne osiągnięcia dla miasta Wiesław Jedliński w 2002 r. otrzymał najwyższe lokalne wyróżnienie, czyli tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka”.

Kartę tytułową pierwszej kroniki zaprojektował Jerzy Kremp, artysta, wieloletni dyrektor Powiatowego Ogniska Plastycznego w Malborku. On również trafił do zacnego grona „Zasłużonych dla Miasta Malborka”.

Dziękujemy Urzędowi Miasta za możliwość upublicznienia dziejów miasta.

Kronika Malborka (odc. 1). Zobacz, jak miasto wyglądało kied...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto