Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Chirurdzy dziecięcy będą przyjmowali w poradni Powiatowego Centrum Zdrowia

Radosław Konczyński
Fot. Pixabay
Od grudnia w szpitalnej poradni w Malborku będą przyjmowali chirurdzy dziecięcy. Prezes Powiatowego Centrum Zdrowia nie kryje radości, że dwoje elbląskich lekarzy zdecydowało się na współpracę z malborską spółką medyczną.

Współpracę z PCZ rozpoczną Adriana Machalińska-Kotuła i Bartosz Gawliński, związani z Oddziałem Chirurgii Dziecięcej Szpitala Miejskiego im. Św. Jana Pawła II w Elblągu, gdzie pełnią funkcję starszych asystentów.

- To chirurdzy sami rozglądali się za taką możliwością, by nawiązać współpracę, a my, po rozeznaniu sprawy w NFZ, zdecydowaliśmy się na uruchomienie takiej usługi w ramach naszej poradni chirurgii ogólnej. Gdybyśmy chcieli uruchomić odrębnie poradnię chirurgii dziecięcej, to już byłoby kłopotliwe, m.in. trzeba by ogłaszać konkurs - wyjaśnia Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia, spółki samorządu powiatu malborskiego zarządzającej szpitalami w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim.

Świadczenia będą finansowane przez NFZ. Lekarze będą czekali na pacjentów w przychodni ze szpitalnymi poradniami, która mieści się obok budynku oddziału ginekologiczno-położniczego. Na początek będą przyjmowali raz w tygodniu, to nie będzie jeden konkretny dzień.

- Chcemy zobaczyć, jakie będzie zainteresowanie, ilu pacjentów będzie korzystało. Docelowo chcielibyśmy, żeby to było trzy razy w tygodniu, ale dobrze też będzie, jeśli to będą dwa razy. Lekarze gotowi są przyjmować w takim zakresie, jaka będzie potrzeba. Ograniczać nas mogą jedynie możliwości lokalowe poradni chirurgii ogólnej - dodaje prezes Chodyniak.

W zakresie świadczeń znajdą się: konsultacje specjalistyczne; diagnostyka i kwalifikacja do leczenia operacyjnego; przyjęcia w trybie nagłym - leczenie urazów, zaopatrywanie ran, oparzeń i złamań; kontrola po urazach, złamaniach, oparzeniach, zabiegach operacyjnych; usunięcie szwów.

Przyjęcia w trybie nagłym nie będą dotyczyły dzieci i młodzieży po wypadkach drogowych czy innych poważnych zdarzeniach.

- Pacjenci z poważniejszymi urazami bezwzględnie muszą być przewożeni na szpitalny oddział chirurgiczny w Elblągu. Takie sytuacje wymagają odpowiednich badań przy użyciu sprzętu do diagnostyki urazów dzieci, którego my nie mamy. To przecież nie może być TK. Nie mamy też anestezjologa dziecięcego. Ale np. potem na wizytę kontrolną będzie już można zgłosić się do naszej poradni – tłumaczy Paweł Chodyniak.

Adriana Machalińska-Kotuła szkolenie specjalizacyjne odbyła na Oddziale Chirurgii Dziecięcej Szpitala Miejskiego w Elblągu oraz podczas licznych staży na Oddziale Klinicznym Chirurgii i Urologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w Gdańsku. W 2018 roku uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii dziecięcej. We wspomnianym elbląskim szpitalu pracuje od 2010 roku. Stale podnosi swoje kwalifikacje na licznych szkoleniach i konferencjach. Do szczególnych zainteresowań pani doktor należy laparoskopia.

Bartosz Gawliński tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii dziecięcej uzyskał w 2019 r. Do jego szczególnych zainteresowań należy ortopedia dziecięca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto