Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Dzień Pamięci 2020 bardzo symboliczny [ZDJĘCIA]. Sprawdź, kto spoczywa na nekropolii wojennej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Epidemia sprawiła, że w tym roku w listopadzie do Malborka nie przyjadą dyplomaci z państw Wspólnoty Brytyjskiej, by oddać hołd żołnierzom poległym w obu wojnach, a pochowanym na nekropolii wojennej przy ul. Głowackiego. W niedzielę (8 listopada) kwiaty złożyli więc przedstawiciele lokalnych władz.

11 listopada jest obchodzony w krajach Wspólnoty Brytyjskiej jako Dzień Pamięci (Remembrance Day), nazywany też Dniem Maku (Poppy Day) z uwagi na noszone z tej okazji sztuczne maki na znak pamięci. W Malborku znajduje się jedna z czterech w Polsce, a jedyna w województwie pomorskim brytyjska nekropolia wojenna, co roku odwiedzana przez zagranicznych gości.

Tegoroczne obchody zostały jednak odwołane. W niedzielę (8 listopada) symboliczną wizytę na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej złożyli przedstawiciele władz miasta i powiatu: burmistrz Marek Charzewski, przewodniczący Rady Miasta Paweł Dziwosz, wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk, komendant Straży Miejskiej Tomasz Farysej oraz w imieniu starosty malborskiego Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Na cmentarzu przy ul. 500-lecia spoczywa 232 zidentyfikowanych żołnierzy z lat 1939-1945. Wśród niech jest 189 żołnierzy piechoty, 39 lotników, a także jeden marynarz floty wojennej oraz trzech marynarzy floty handlowej. Pochodzili z Kanady, Nowej Zelandii, Anglii, Australii. Zmarli w niewoli jako jeńcy m.in. w Stalagu XXB na Wielbarku.

Na terenie malborskiej nekropolii jest też 13 mogił (w tym 6 mogił niezidentyfikowanych) jeńców z okresu I wojny światowej, którzy zmarli w latach 1914-1922. Ich szczątki ekshumowano w 1960 roku z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku i złożono w Malborku.

Przy wejściu po prawej znajduje się również Malbork Memorial upamiętniający 39 ofiar pierwszej wojny światowej, które pochowano na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Heilsbergu (Lidzbark Warmiński), gdzie ich groby nie mogły być dłużej utrzymywane.

W niedzielne przedpołudnie przedstawiciele władz miasta i powiatu dwoma minutami ciszy, bo taki jest zwyczaj Brytyjczyków, uczcili pamięć żołnierzy. W normalnej sytuacji jednym z punktów uroczystości byłoby odczytanie Aktu Pamięci:

Pamiętajmy przed Bogiem i polećmy Jego opiece tych,
którzy polegli dla swojego kraju podczas wojny,
tych których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci,
a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli
służąc obronie ludzkości.
Nie zestarzeją się, jak starzejemy się my,
którzy tu pozostaliśmy.
Wiek podeszły ich nie skruszy,
ni lata nie złamią.
O zachodzie słońca i o poranku
będziemy o Nich pamiętać.
Pozostaną w naszej pamięci.

Dla interesujących się historią i... wytrwałych przygotowaliśmy zdjęcia w galerii powyżej. Można tam sprawdzić, kto spoczął na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej - są nazwiska, jednostki wojskowe, w których służyli żołnierze, i ich wiek w godzinie śmierci.

Malbork. Dzień Pamięci 2019: "Jesteśmy tu po to, aby wyrazić...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto