Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Dzień Pamięci 2022 na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej. "Ich tragicznie zakończone życie jest przestrogą i nauką"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Remembrance Day, czyli Dzień Pamięci to obchodzone w krajach Wspólnoty Brytyjskiej święto upamiętniające żołnierzy poległych w obu wojnach światowych. Doroczna uroczystość z udziałem m.in. żołnierzy i dyplomatów z Wlk. Brytanii odbyła się w poniedziałek (7 listopada) w Malborku.

Na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej przy ul. 500-lecia w Malborku spoczywa 232 zidentyfikowanych żołnierzy z lat 1939-1945. Wśród nich jest 189 żołnierzy piechoty, 39 lotników, a także jeden marynarz floty wojennej oraz trzech marynarzy floty handlowej. Pochodzili z Kanady, Nowej Zelandii, Anglii, Australii. Zmarli w niewoli jako jeńcy m.in. w Stalagu XXB Marienburg Willenberg, czyli w dzisiejszej malborskiej dzielnicy Wielbark.

Na tej nekropolii jest też 13 mogił (w tym 6 mogił niezidentyfikowanych) jeńców z okresu I wojny światowej, którzy zmarli w latach 1914-1922. Ich szczątki ekshumowano w 1960 roku z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku i złożono w Malborku. Przy wejściu po prawej znajduje się również Malbork Memorial upamiętniający 39 ofiar pierwszej wojny światowej, które pochowano na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Heilsbergu (Lidzbark Warmiński), gdzie ich groby nie mogły być dłużej utrzymywane.

Brytyjski żołnierz odczytał "Akt Pamięci"

Podczas malborskich uroczystości Dnia Pamięci wspomina się nie tylko żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej, ale także żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali u boku towarzyszy broni z państw Commonwealthu. Jednym z punktów uroczystości jest odczytanie „Aktu Pamięci”. W tym roku podczas obchodów w Malborku zrobił to żołnierz The Royal Dragoon Guards, czyli pułku brytyjskich wojsk lądowych, który specjalizuje się w prowadzeniu działań rozpoznawczych. W Polsce stacjonuje w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

"Akt Pamięci" brzmi tak:
Pamiętajmy przed Bogiem i polećmy Jego opiece tych,
którzy polegli dla swojego kraju podczas wojny,
tych, których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci,
a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli
służąc obronie ludzkości.
Nie zestarzeją się, jak starzejemy się my,
którzy tu pozostaliśmy.
Wiek podeszły ich nie skruszy,
ni lata nie złamią.
O zachodzie słońca i o poranku
będziemy o Nich pamiętać.
Pozostaną w naszej pamięci

Burmistrz cytował królową Elżbietę II

Malborski cmentarz jest jedną z czterech w Polsce, a jedyną w województwie pomorskim brytyjską nekropolią wojenną. Burmistrz Marek Charzewski przypomniał, że większość żołnierzy brytyjskiej wspólnoty narodów, dla których ta ziemia stała się miejscem wiecznego spoczynku, było bardzo młodymi ludźmi.

- Walcząc o wolność i prawa człowieka stracili swe życie z dala od domu. Dziś swoją historią przypominają nam o ogromie zła, jakie zawsze niesie ze sobą wojna. Ich tragicznie zakończone życie jest przestrogą i nauką, aby zawsze podejmować wszelkie starania o pokojowe współistnienie narodów i kultur. Dziękujemy im za ich odwagę i poświęcenie, oddajemy im cześć i najwyższe wyrazy szacunku – mówił Marek Charzewski.

ZOBACZ TEŻ: Malbork. Dzień Pamięci 2021 z udziałem brytyjskich żołnierzy i malborskiej młodzieży

Burmistrz dodał, że uroczystości są „wyjątkową lekcją historii, która przypada w ciężkim czasie wojny w Ukrainie".

Królowa Elżbieta II mówiła, że „to przez pryzmat historii powinniśmy patrzeć na dzisiejsze konflikty, a tym samym dawać sobie nadzieję na jutro”. Wyrażam nadzieję, że wojna u naszych sąsiadów jak najszybciej się zakończy i będziemy mogli wspólnie budować Europę bez wojen – stwierdził burmistrz Charzewski.

Attaché obrony dziękował za obecność

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, miejskich jednostek, służb mundurowych i uczniowie malborskich szkół.

- Chciałbym podziękować wszystkim obecnym podczas tej ceremonii, ponieważ teraz pamięć jest ważniejsza, niż kiedykolwiek była, m.in. z powodów, o których pan burmistrz powiedział. To jest ważne dla każdego narodu. Jestem bardzo wdzięczny za spędzenie z nami czasu i upamiętnienie brytyjskich żołnierzy. Szczególnie cieszy obecność młodych ludzi, ponieważ to wy będziecie kultywowali tę tradycję w przyszłości – mówił płk Tom Blythe, attaché obrony w Ambasadzie Wlk. Brytanii w Polsce.

Kwiaty zostały złożone również pod Pomnikiem Stalagu XXB. W obu miejscach wartę honorowa wystawili żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Malbork. Dzień Pamięci 2019: "Jesteśmy tu po to, aby wyrazić...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto