Malbork. Kronika ZSP 3, czyli dawnego "Ekonomika" (odc. 3). Szkoła i miasto w drugiej połowie lat 70.

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Archiwum ZSP 3 Malbork
Udostępnij:
Kontynuujemy podróż przez kroniki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku, dawniej znanego jako "Ekonomik" z siedzibą przy ul. Reymonta. W galerii powyżej przedstawiamy zdjęcia i wpisy z lat szkolnych 1976-77 oraz 1977-78, a także zawodów sportowych wpisujących się w akcję "Sztafeta Olimpijska Moskwa 1980".

Bezcennym źródłem informacji o szkole są zachowane w jej kronikach notki prasowe. Na przykład „Głos Wybrzeża” z 28 września 1976 r. pisał o tym, jak młodzież malborska pomaga seniorom. Autor komplementował uczniów szkół podstawowych nr 1, 5 i 9, którzy odwiedzali starszych malborczyków w ich miejscu zamieszkania.

Pierwsze kontakty miały charakter kurtuazyjny, z kwiatami i życzenia, upominkami i… wierszami. Następne to już konkretna pomoc w drobnych pracach gospodarczych, przy zakupach i załatwianiu różnych spraw osobistych. Kontakty takie nawiązano z 30 osobami – informował „Głos”.

W tym sam tekście napisano, że drużyny szczepu harcerskiego „Kosmos” przy malborskim Liceum Ekonomicznym współpracowały z miejscowymi klubami seniora i Domem Rencisty.

- Różne są formy tej współpracy: dekoracje pomieszczeń klubowych, urozmaicanie spotkań piosenkami i recytacjami. Bardzo wzruszające było ostatnie spotkanie seniorów zorganizowane przez Komitet Osiedlowy nr 2 i Zarząd Miejski Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Przybyli na nie uczniowie Szkoły Muzycznej i członkowie zespołu Przygoda z LE. Wspólnie śpiewano piosenki z danych lat, snuły się wspomnienia… - czytamy w notce prasowej.

Przy okazji warto dodać, że grupa Przygoda powstała w „Ekonomiku” z inicjatywy druhny Anny Kozłowskiej. Nazwa wywodzi się od piosenki pod tym tytułem, napisanej przez druha Andrzeja Starca z Gdańska.

- Harcerki ze szczepu „Kosmos” w czasie jednego z kursów prowadzonych w Gdańsku spotkały się z druhem Andrzejem i zespołem Chorągwi Gdańskiej „Alert”. Słuchały piosenek, „Przygoda” szczególnie przypadła im do gustu. Tak właśnie postanowiono nazwać skromny zespół, którego repertuar to przede wszystkim harcerskie piosenki. Bardzo miło są przyjmowane występy Przygody przez widownię. Największe wrażenie robią piosenki stare, z czasów drugiej wojny światowej – pisała komendantka „Kosmosu”, druhna Alicja Dzienisiewicz w „Motywach”.

15 października 1976 r. „Głos” pisał o jeszcze innej „cennej pomocy młodzieży”. Młodzież z LE pracowała przy wykopkach ziemniaków i zbiorze śliwek w Kombinacie PGR Czernin.

140 osób przez 4 dni, w ramach jesiennej przerwy w nauce, pomagało w pracach polowych. 48-osobowa grupa z malborskiego Liceum Ekonomicznego zrywała owoce w sadzie. Jedyny chłopiec w tej grupie – Roman Kraśniewski – otrząsał śliwki z drzew. Dziewczęta: Halina Dolata, Barbara Nadolska, Grażyna Kamińska, Kazimiera Górka i Mirosława Kwest ładowały je do skrzynek. 12 października grupa zebrała 4 tony śliwek – pisał „Głos Wybrzeża”.

Film radziecki zwierciadłem XX wieku

Oczywiście, w kronikach z tamtego okresu nie brakuje wiadomości o sukcesach szkolnych. Jednym
z osiągnięć było pierwsze miejsce w konkursie „na opracowanie lekcji z zastosowaniem filmu krótkometrażowego pod hasłem >>Film radziecki zwierciadłem XX wieku<<”, którego organizatorami były Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów w Gdańsku oraz Kuratorium Oświaty i Wychowania w Elblągu.

- Zgłoszono 23 lekcje z terenu woj. elbląskiego. Pierwszą nagrodę przyznano mgr. Józefowi Kaczmarkowi – nauczycielowi wychowania obywatelskiego w Liceum Ekonomicznym w Malborku (…). Nagrodę zespołową kuratora za najaktywniejszy udział w konkursie i wysoki poziom opracowania lekcji zgłoszonych do oceny otrzymało LE w Malborku – informował „Głos Wybrzeża”.

Dziesięć miesięcy później chlubę szkole przyniosły kajakarki. W dniach 20-24 sierpnia 1977 r. w Poznaniu odbyły się mistrzostwa Polski.

Z mistrzostw z sukcesami powrócili też kajakarze malborskiego Nogatu, zdobywając, po raz pierwszy w historii tej dyscypliny w mieście, medal na mistrzostwach Polski. W biegu K-4 na 1000 m osada Nogatu w składzie: Halina Gerasimenok, Jolanta Wnuk, Jolanta Gadomska, Lucyna Kreczko wywalczyła wicemistrzostwo Polski. Trzy pierwsze zawodniczki są uczennicami Liceum Ekonomicznego w Malborku, czwarta zaś jest uczennicą ZSZD.
Sekcją kajakową Nogatu opiekują się cukrownie, a sporej pomocy udziela Ośrodek Sportu i Rekreacji w Malborku. W uprawianiu kajakarstwa pomagają też kierownictwa szkół, do których uczęszczają zawodniczki i zawodnicy – pisał „Dziennik Bałtycki”.

Miasto piękniejsze, ludzie szczęśliwsi. Jak to uczynić?

Cały czas istotną rolę odgrywały czyny społeczne. Na początku 1977 r. odbyła się nawet narada w szczepie „Kosmos” w Liceum Ekonomicznym z udziałem młodzieży i Komitetu Osiedlowego nr 1.

- Przedmiotem spotkania była dyskusja, jak miasto uczynić piękniejszym, a ludzi w nim szczęśliwszymi. Mówiono o dotychczasowej pracy społecznej młodzieży dla miasta. Pracuje się dużo, ale… czasem te prace wykonywane są zupełnie bez celu (jakieś bezmyślne kopanie wciąż tego samego kawałka ziemi). Poza tym władze miasta najchętniej widzą pracę do godz. 15.00, a przecież młodzież przeważnie ma w tym czasie lekcje, zaś w godzinach późniejszych trudno zdobyć narzędzia i fachowy instruktaż – można było przeczytać w „Motywach”.

W kwietniu 1978 r. w „Ekonomiku” powstała Izba Tradycji Szkoły, w której zgromadzono eksponaty poświęcone wówczas kilkunastoletniej historii szkoły oraz patronowi placówki Jurijowi Gagarinowi, kosmosowi i Ludowemu Wojsku Polskiemu.

Wraz z nastaniem roku szkolnego 1976/78 rozpoczęła się "Sztafeta Olimpijska Moskwa 1980"; w kalendarzu imprez szkolnych, powiatowych, wojewódzkich znalazło się mnóstwo zawodów sportowych, które miały przypomnieć, że zbliżają się igrzyska olimpijskie. Zdjęcia z tych imprez - m.in. mistrzostwa szkoły w gimnastyce - również można znaleźć w galerii powyżej.

Za udostępnienie kronik dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku. Ciąg dalszy nastąpi.

Malbork. Kronika dawnego "Ekonomika", czyli obecnego ZSP 3 (...

Malbork. Kronika dawnego "Ekonomika" (odc. 2). To działo się...

Kobiety i niepodległość - cz. IV

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie