18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Muzeum Zamkowe i Archiwum Państwowe razem o Steinbrechcie

Radosław Konczyński
Krzyżacy zbudowali malborski zamek, ale co by było, gdyby nie Conrad Steinbrecht? Jak dziś wyglądałaby warownia? 3 lipca minęła 90 rocznica śmierci wybitnego architekta i konserwatora zabytków, który na przełomie XIX i XX wieku przywrócił blask zamkowi. Z tej okazji w muzeum została otwarta nowa wystawa tematyczna. Jej bohaterem jest właśnie Conrad Steinbrecht.

Ekspozycję poświęconą życiu i działalności zawodowej wybitnego budowniczego przygotowały dla zwiedzających Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku oraz Muzeum Zamkowe.

- Wystawa nie jest może wielka, ale jest bardzo ważna. Dziś mija 90 rocznica śmierci Conrada Steibrechta, człowieka, bez którego zamek malborski nie wyglądałby tak, jak wygląda współcześnie. Conrad Steinbrecht bez wątpienia był wielką osobowością – mówił Artur Dobry, który odpowiadał za przygotowanie ekspozycji ze strony Muzeum Zamkowego.

Na wystawie można oglądać dokumentację osobistą i zawodową Conrada Steinbrechta znajdującą się w zasobach Archiwum Państwowego, a pochodzącą ze zbiorów Zarządu Odbudowy Zamku. Ci, którzy znają język niemiecki, mogą więc przeczytać na początku akt urodzenia Steinbrechta, potem po kolei szereg dokumentów dotyczących życia i działalności, a na końcu akt zgonu.

Przeczytaj też: Stowarzyszenie Szpitala Jerozolimskiego zaprasza na wystawę o szpitalnictwie

Steinbrecht, absolwent architektury, trafił do Malborka w 1882 roku w wieku niespełna 33 lat, skierowany przez ministra wyznań religijnych Gustawa von Gossler, by zająć się odbudową pokrzyżackiego zamku. Kierował wielką restauracją warowni do czasu przejścia na emeryturę z końcem czerwca 1922 roku. Chorował od dłuższego czasu na apopleksję, która na emeryturze jeszcze bardziej dała o sobie znać.

Po jednym z silniejszych ataków choroby, 3 lipca 1923 roku, zmarł w swoim służbowym mieszkaniu w willi na Przedzamczu, w siedzibie Zarządu Odbudowy Zamku. Trumnę z ciałem, okrytą flagą zakonną, wystawiono w kaplicy św. Anny na płycie nagrobnej wielkiego mistrza Dietricha von Altenburg” - można przeczytać w materiałach przygotowanych przez organizatorów wystawy

Został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Jerzego (kościół parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy). Grób nie zachował się do dzisiejszych czasów.

Wystawę o życiu Conrada Steinbrechta można oglądać w komnacie obok Kancelarii Wielkich Mistrzów. Wstęp po zakupie biletu do Muzeum Zamkowego.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto