Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Odbudowa Przedzamcza jest więcej niż pewna. Umowa na dofinansowanie została podpisana

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Umowa na dofinansowanie odbudowy Przedzamcza została podpisana, więc już nic nie jest w stanie powstrzymać rozpoczęcia kolejnej dużej inwestycji w Muzeum Zamkowym w Malborku. Ostatnie zabudowania zniszczone w czasie II wojny światowej zostaną odtworzone w ciągu najbliższych lat.

Średniowieczne ruiny na Przedzamczu, między bramą Zamku Średniego a linią kolejową, to ostatni tak widoczny ślad działań wojennych sprzed 76 lat. Muzeum Zamkowe w Malborku chce stworzyć tutaj centrum badań nad dziejami zakonu krzyżackiego i pracownię digitalizacji jako zupełnie nowe jednostki, a także przeprowadzić pracownię konserwatorską oraz bibliotekę zamkową.

Ale o tym wszyscy pasjonaci zamku już doskonale wiedzą. Zwłaszcza że jesienią 2020 r. malborska instytucja dostała dobrą wiadomość o przyznaniu dofinansowania w wysokości 15 096 969,48 zł z funduszy norweskich za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (organizator konkursów na dotacje w ramach Programu Kultura).

Potem pozostało jeszcze dopełnienie formalności, czyli podpisanie umowy pomiędzy ministrem kultury a dyrektorem muzeum. Niedawno te podpisy złożyli na dokumentach Piotr Gliński i Janusz Trupinda, więc została postawiona kropka nad „i”. Na tę inwestycję zamek dostał też 2 664 171,09 zł dofinansowania z budżetu państwa.

Jak informuje Muzeum Zamkowe, przedsięwzięcie zakłada odtworzenie historycznych brył zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu z zachowaniem wszystkich reliktów dawnej zabudowy. W ramach projektu planowana jest również realizacja programu kulturalno-edukacyjnego kierowanego przede wszystkim do lokalnej społeczności. Zarówno w trakcie trwania robót, jak i po ich zakończeniu realizowane będą różne formy zajęć, pokazujących muzeum „od kuchni”: działanie specjalistycznych pracowni muzealnych zajmujących się na co dzień ochroną i konserwacją zbiorów.

Nasz projekt został bardzo wysoko oceniony, co potwierdza jego jakość i jest dla nas powodem do dumy. Jego realizacja nie tylko uratuje zagrożone budynki tzw. ciągu gospodarczego, ale także poprawi infrastrukturę muzeum – wyjaśnia dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. - Na razie koncentrujemy się na realizacji pierwszego etapu prac, w trudnych pandemicznych warunkach funkcjonowania instytucji, ale docelowo widzimy już całe Przedzamcze w nowej, pięknej odsłonie, służące nie tylko muzeum i turystom, ale także naukowcom, pasjonatom historii i mieszkańcom Malborka oraz regionu.

Obecnie w muzeum trwają przygotowania do ogłoszenia przetargów na roboty budowlano-konserwatorskie. Stworzenie nowego miejsca na mapie zamku ma potrwać trzy lata, ale rozpoczęcie prac jak najbardziej wpisuje się w przypadający w 2021 roku jubileusz 60-lecia Muzeum Zamkowego.

Malbork. Odbudowa Przedzamcza powinna rozpocząć się wiosną 2...

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto