Malbork. Radny pytał o "powiatowe" kwiaty, bo zaskoczyła go kwota. Sprawdź, na jakie okazje zostały kupione

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Okazuje się, że ponad 32 tys. zł zostało wydane w 2019 roku przez Starostwo Powiatowe w Malborku nie tylko na kwiaty. Rozrzutność w tym zakresie zarzucał władzom powiatu radny Janusz Kasyna.

Przypomnijmy, podczas czerwcowej sesji absolutoryjnej Rady Powiatu Malborskiego samorządowcy zapoznali się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu w 2019 roku. Do realizacji wydatków bieżących za tamten okres odniósł się radny Janusz Kasyna.

- W tamtym roku starostwo wydało na kwiaty 32 150 zł. W powiecie sztumskim 3,5 tys. zł w tamtym roku zostało wydatkowane na kwiaty. Miasto Malbork - ok. 8 tys. zł. Jeśli w taki sposób się wydaje publiczne pieniądze, to ja będę głosował przeciw - stwierdził radny Janusz Kasyna.

Przeciw uchwale o przyjęciu sprawozdania z wykonania budżetu powiatu w 2019 r. oraz udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu z tego tytułu. Radny tak zrobił, był na „nie”, a my sprawdziliśmy w starostwie, czy wydatki na kwiaty rzeczywiście tyle wyniosły.

Z wyjaśnień starostwa wynika, że cała kwota nie została przeznaczona na kwiaty.

- Wydatkowana w 2019 roku kwota 32 000 zł dotyczyła nie tylko zakupów kwiatów, ale również podarunków okolicznościowych w ramach wydarzeń, świąt, spotkań, rocznic, wymiany międzynarodowej, jubileuszy na terenie całego powiatu (w tym Malborka i pozostałych gmin), stolicy województwa, a także z racji pełnienia przez starostę malborskiego funkcji przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego – wyjaśnia Beata Żaroffe-Preuss, sekretarz powiatu.

Starostwo podaje, że do najważniejszych okoliczności należały:

  • święta państwowe, narodowe (ok. 20 miejsc upamiętnień), kombatanckie, kościelne, w tym przygotowanie przez powiat ołtarza na Boże Ciało;
  • Dzień Nauczyciela, nagrody starosty dla nauczycieli, awanse zawodowe nauczycieli;
  • jubileusze pracowników starostwa, kierowników i pracowników jednostek podległych;
  • Dzień Kobiet, Dzień Strażaka, święto ochotniczych straży pożarnych, święto policji, święto straży granicznej, święto WP, święto służby więziennej, święto pielęgniarek, święto pracownika socjalnego, święto samorządu;
  • dożynki gminne (w gminach na terenie powiatu) i dożynki powiatowe, konkurs ,,Piękna Wieś”;
  • spotkania wigilijno-opłatkowe, noworoczne na terenie całego powiatu;
  • święto koła gospodyń wiejskich – turnieje gospodyń wiejskich;
  • jubileusze różnych podmiotów na terenie powiatu;
  • pogrzeby;
  • uroczystości na terenie województwa pomorskiego w związku z pełnieniem funkcji przewodniczącego Konwentu Powiatów itp.

Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy, wynika, że zamówienia były realizowane w różnych kwiaciarniach. A ile w 2020 roku przewidziano na kwiaty?

- Zakupy kwiatów i innych artykułów, materiałów itp. dokonywane są w ramach § 4210 uchwały budżetowej powiatu. Realizacja wynika z planu wydarzeń, świąt itp., a także potrzeb – wyjaśnia Beata Żaroffe-Preuss.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie