Malbork. Ratownicy medyczni mają swój dzień, ale nie świętują. Są jedną z najbardziej zapracowanych służb

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
13 października przypadał Dzień Ratownictwa Medycznego. W powiecie malborskim pomoc niesie 19 ratowników z Powiatowego Centrum Zdrowia. Spółka odpowiada też za ratownictwo medyczne w powiecie malborskim, gdzie zatrudnia 14 specjalistów.

Ratownik medyczny pracuje w Systemie Ratownictwa Medycznego, na który składają się zespoły ratownictwa medycznego (ZRM - karetki), szpitalne oddziały ratunkowe (SOR), Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ( LPR) oraz dyspozytornie medyczne w centrach powiadamiania ratunkowego (CPR).

Jeden z malborskich ratowników przybliża szczegóły pracy, a tak naprawdę służby, jaką jest ten zawód. ZRM-y dzielą się na „P” (podstawowe) i „S” (specjalistyczne). W tych pierwszych załogę stanowi 2 ratowników medycznych, a drugich - 2 ratowników medycznych i 1 lekarza.

Praca w karetce wymaga obszernej i interdyscyplinarnej wiedzy medycznej i umiejętności praktycznych ze względu na specyfikę i ciężkie stany kliniczne pacjentów oraz odporności na stres. Ratownik musi szybko reagować w przypadku stanu zagrożenia i życia, ale coraz częściej musi również umieć radzić sobie z pacjentami, problemami socjalnymi czy konfliktami i przemocą rodzinną.

To zawód, w którym występują dwie skrajności; z jednej strony ratownicy na miejscu zdarzenia widzą śmierć drugiego człowieka i cierpienie najbliższych, a na kolejnym wyjeździe stykają się z odmienną sytuacją, gdzie odbierają poród i pojawia się nowe życie. Muszą oddzielić te dwie sytuacje i do każdej z osobna podejść indywidualnie.

Ratownicy medyczni zgodnie ze swoją wiedzą oraz stanem klinicznym pacjenta wdrażają medyczne czynności ratunkowe, a następnie podejmują przy udziale i w porozumieniu z dyspozytorem medycznym decyzję o transporcie do SOR, szpitala z izbą przyjęć lub jednostki wyspecjalizowanej szpitala wskazanego jako miejsce, gdzie pacjent może zostać przyjęty i będzie udzielona mu pomoc specjalistyczna.

Zgodnie z wiedzą i uregulowaniami prawnymi ratownik medyczny może samodzielnie podać 47 leków stosowanych w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Ma obowiązek doszkalania się i potwierdzania odbycia kursów i szkoleń w 5-letnich okresach edukacyjnych.

Państwowe Ratownictwo Medyczne w liczbach

W Polsce na ok. 38 mln mieszkańców do udzielenia pomocy osobom będącym w stanie zagrożenia i życia w ciągłym dyżurze całodobowym stacjonuje 1581 zespołów ratownictwa medycznego (1238 „P” i 343 „S”). W naszym kraju jeden ZRM przypada średnio na 24 tys. mieszkańców.

Ambulanse pracujące w Państwowym Ratownictwie Medycznym to głównie pojazdy dostawcze marki Mercedes Sprinter, Renault Master, VW Crafter, wyposażone w środki łączności, niezbędne leki i środki opatrunkowe oraz pełny sprzęt do resuscytacji, stabilizacji i ewakuacji. Dodatkowym atutem jest, znajdujące się na wyposażeniu, urządzenie do kompresji klatki piersiowej stosowane przy zatrzymaniu krążenia.

PRM w Powiatowym Centrum Zdrowia w Malborku

Dział ratownictwa medycznego Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku na stałe dysponuje 5 zespołami ratownictwa medycznego, zabezpiecza i obsługuje dwa powiaty: malborski (63 tys. mieszkańców ) i nowodworski (36 tys. mieszkańców).

W Malborku i całym powiecie malborskim stacjonują 3 zespoły „P” (2 w Malborku i 1 w Nowym Stawie). Do zabezpieczenia dyżurów w ZRM jest 19 ratowników medycznych (w tym 1 ratowniczka medyczna).

W Nowym Dworze Gdańskim oraz całym powiecie nowodworskim stacjonują 2 ZRM („S” w Nowym Dworze Gdańskim i „P” w Stegnie). Do zabezpieczenia dyżurów w tych zespołach jest 14 ratowników medycznych. Dodatkowo karetka „P” stacjonuje od 1 czerwca do 31 sierpnia w Krynicy Morskiej w związku ze zwiększoną liczbą turystów przebywających na Mierzei Wiślanej.

Całością pracy i dyżurów ZRM w powiatach malborskim i nowodworskim koordynuje kierownik ratownictwa medycznego. Jest nim magister pielęgniarstwa ze specjalizacją ratownictwa medycznego z wieloletnim doświadczeniem pracy w ZRM.

Pacjenci z obu powiatów oprócz transportu do własnych szpitali spółki PCZ transportowani są z miejsca zdarzenia lub zachorowania do odległych szpitali, m.in. SOR w Gdańsku, SOR Starogard Gd, SOR Sztum, SOR Elbląg, SOR Kwidzyn oraz szpitali z oddziałami specjalistycznymi w dziale psychiatrii, np. Prabuty, Starogard Gd. czy Gdańsk. W szczególnych przypadkach przekazywani są zespołowi HEMS (Śmigłowca Służba Ratownicza, czyli LPR).

W roku 2021 zespoły ratownictwa medycznego z powiatu malborskiego zrealizowały 3169 wyjazdów do pacjentów, pokonując odpowiednio:

  • ZRM „P” Malbork G01 076 – 42 200 km,
  • ZRM „P” Malbork G01 110 – 35 860 km,
  • ZRM „P” Nowy Staw G01 078 – 41 200 km.

ZRM z powiatu nowodworskiego w 2021 r. zrealizowały 2878 wyjazdów do pacjentów, pokonując odpowiednio:

  • ZRM „S” NDG G01 021 – 50 650 km,
  • ZRM „P” Stegna G01 072 – 55 960 km.

W 2022 r. do końca września ZRM Malbork zrealizowały już 3630 wyjazdów do pacjentów, pokonując odpowiednio:

  • ZRM „P” Malbork G01 076 – 30 760 km,
  • ZRM „P” Malbork G01 110 – 31 100 km.

Malbork. Trwa epidemia - tak ratownicy medyczni w dzisiejszy...

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie