Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Ratownicy medyczni mają swój dzień, ale nie świętują. Są jedną z najbardziej zapracowanych służb

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
13 października przypadał Dzień Ratownictwa Medycznego. W powiecie malborskim pomoc niesie 19 ratowników z Powiatowego Centrum Zdrowia. Spółka odpowiada też za ratownictwo medyczne w powiecie malborskim, gdzie zatrudnia 14 specjalistów.

Ratownik medyczny pracuje w Systemie Ratownictwa Medycznego, na który składają się zespoły ratownictwa medycznego (ZRM - karetki), szpitalne oddziały ratunkowe (SOR), Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ( LPR) oraz dyspozytornie medyczne w centrach powiadamiania ratunkowego (CPR).

Jeden z malborskich ratowników przybliża szczegóły pracy, a tak naprawdę służby, jaką jest ten zawód. ZRM-y dzielą się na „P” (podstawowe) i „S” (specjalistyczne). W tych pierwszych załogę stanowi 2 ratowników medycznych, a drugich - 2 ratowników medycznych i 1 lekarza.

Praca w karetce wymaga obszernej i interdyscyplinarnej wiedzy medycznej i umiejętności praktycznych ze względu na specyfikę i ciężkie stany kliniczne pacjentów oraz odporności na stres. Ratownik musi szybko reagować w przypadku stanu zagrożenia i życia, ale coraz częściej musi również umieć radzić sobie z pacjentami, problemami socjalnymi czy konfliktami i przemocą rodzinną.

To zawód, w którym występują dwie skrajności; z jednej strony ratownicy na miejscu zdarzenia widzą śmierć drugiego człowieka i cierpienie najbliższych, a na kolejnym wyjeździe stykają się z odmienną sytuacją, gdzie odbierają poród i pojawia się nowe życie. Muszą oddzielić te dwie sytuacje i do każdej z osobna podejść indywidualnie.

Ratownicy medyczni zgodnie ze swoją wiedzą oraz stanem klinicznym pacjenta wdrażają medyczne czynności ratunkowe, a następnie podejmują przy udziale i w porozumieniu z dyspozytorem medycznym decyzję o transporcie do SOR, szpitala z izbą przyjęć lub jednostki wyspecjalizowanej szpitala wskazanego jako miejsce, gdzie pacjent może zostać przyjęty i będzie udzielona mu pomoc specjalistyczna.

Zgodnie z wiedzą i uregulowaniami prawnymi ratownik medyczny może samodzielnie podać 47 leków stosowanych w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Ma obowiązek doszkalania się i potwierdzania odbycia kursów i szkoleń w 5-letnich okresach edukacyjnych.

Państwowe Ratownictwo Medyczne w liczbach

W Polsce na ok. 38 mln mieszkańców do udzielenia pomocy osobom będącym w stanie zagrożenia i życia w ciągłym dyżurze całodobowym stacjonuje 1581 zespołów ratownictwa medycznego (1238 „P” i 343 „S”). W naszym kraju jeden ZRM przypada średnio na 24 tys. mieszkańców.

Ambulanse pracujące w Państwowym Ratownictwie Medycznym to głównie pojazdy dostawcze marki Mercedes Sprinter, Renault Master, VW Crafter, wyposażone w środki łączności, niezbędne leki i środki opatrunkowe oraz pełny sprzęt do resuscytacji, stabilizacji i ewakuacji. Dodatkowym atutem jest, znajdujące się na wyposażeniu, urządzenie do kompresji klatki piersiowej stosowane przy zatrzymaniu krążenia.

PRM w Powiatowym Centrum Zdrowia w Malborku

Dział ratownictwa medycznego Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku na stałe dysponuje 5 zespołami ratownictwa medycznego, zabezpiecza i obsługuje dwa powiaty: malborski (63 tys. mieszkańców ) i nowodworski (36 tys. mieszkańców).

W Malborku i całym powiecie malborskim stacjonują 3 zespoły „P” (2 w Malborku i 1 w Nowym Stawie). Do zabezpieczenia dyżurów w ZRM jest 19 ratowników medycznych (w tym 1 ratowniczka medyczna).

W Nowym Dworze Gdańskim oraz całym powiecie nowodworskim stacjonują 2 ZRM („S” w Nowym Dworze Gdańskim i „P” w Stegnie). Do zabezpieczenia dyżurów w tych zespołach jest 14 ratowników medycznych. Dodatkowo karetka „P” stacjonuje od 1 czerwca do 31 sierpnia w Krynicy Morskiej w związku ze zwiększoną liczbą turystów przebywających na Mierzei Wiślanej.

Całością pracy i dyżurów ZRM w powiatach malborskim i nowodworskim koordynuje kierownik ratownictwa medycznego. Jest nim magister pielęgniarstwa ze specjalizacją ratownictwa medycznego z wieloletnim doświadczeniem pracy w ZRM.

Pacjenci z obu powiatów oprócz transportu do własnych szpitali spółki PCZ transportowani są z miejsca zdarzenia lub zachorowania do odległych szpitali, m.in. SOR w Gdańsku, SOR Starogard Gd, SOR Sztum, SOR Elbląg, SOR Kwidzyn oraz szpitali z oddziałami specjalistycznymi w dziale psychiatrii, np. Prabuty, Starogard Gd. czy Gdańsk. W szczególnych przypadkach przekazywani są zespołowi HEMS (Śmigłowca Służba Ratownicza, czyli LPR).

W roku 2021 zespoły ratownictwa medycznego z powiatu malborskiego zrealizowały 3169 wyjazdów do pacjentów, pokonując odpowiednio:

  • ZRM „P” Malbork G01 076 – 42 200 km,
  • ZRM „P” Malbork G01 110 – 35 860 km,
  • ZRM „P” Nowy Staw G01 078 – 41 200 km.

ZRM z powiatu nowodworskiego w 2021 r. zrealizowały 2878 wyjazdów do pacjentów, pokonując odpowiednio:

  • ZRM „S” NDG G01 021 – 50 650 km,
  • ZRM „P” Stegna G01 072 – 55 960 km.

W 2022 r. do końca września ZRM Malbork zrealizowały już 3630 wyjazdów do pacjentów, pokonując odpowiednio:

  • ZRM „P” Malbork G01 076 – 30 760 km,
  • ZRM „P” Malbork G01 110 – 31 100 km.

Malbork. Trwa epidemia - tak ratownicy medyczni w dzisiejszy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto