Malbork. Rewitalizacja skweru przy ul. Reymonta. Ciąg dalszy konsultacji społecznych

Radosław Konczyński
Udostępnij:
Mieszkańcy mogli dowiedzieć się, jak będzie wyglądał skwer przy ul. Reymonta. Aktualnie królują tam kasztanowce i… pojemniki na śmieci, jednak w ramach działań rewitalizacyjnych placyk ma zyskać nowe oblicze.

To było kolejne spotkanie poświęcone skwerowi u zbiegu ulic Reymonta i Prusa. We wtorek (3 grudnia) projektanci zaprezentowali wizualizacje powstałe na podstawie sugestii i pomysłów, jakie wcześniej zgłaszali przyszli użytkownicy.

Zgodnie z sugestiami konserwatorskimi, zachowany został historyczny układ z przejściem po przekątnej z ul. Reymonta do ul. Prusa. Cały teren zostanie podzielony na, umownie rzecz ujmując, dwa "trójkąty". Na jednym, bliżej Reymonta, mają powstać strefy aktywności: plac zabaw (piaskownica, ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnia) oraz plenerowa siłownia z kilkoma urządzeniami dostosowanymi do osób zarówno młodych, jak i seniorów. Strefy mają być również przychylne dla osób z niepełnosprawnościami, dlatego tak też zostanie dobrane jedno z urządzeń plenerowych, a w piaskownicy pojawi się stoliczek. Fragment tej części skweru zajmie także łąka kwiatowa z gatunkami kwiatów przyciągającymi motyle.

Przy głównej ścieżce staną pergole z pnącymi różami. W dwóch z nich umieszczone zostaną ławki ze stolikami - w projekcie zostały określone jako "strefa seniora", ale młodszych nikt stamtąd przecież nie przegoni... jeśli będą chcieli kulturalnie sobie posiedzieć.

Główna ścieżka będzie oświetlona lampami parkowymi. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, by dobrać latarnie odpowiedniej wysokości; te w projekcie wydały im się za niskie.

I teraz przejdźmy na drugi "trójkąt" - czyli część skweru od strony budynku wielorodzinnego oraz przedszkolnego płotu. Tutaj projektanci proponują "łąkę piknikową" jako strefę integracji, w której w przyszłości będzie można sobie rozłożyć koc i poleżeć, to np. propozycja dla matek z małymi dziećmi.

Ten pomysł wzbudził najwięcej zastrzeżeń. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że obecnie cały skwer w 80 procentach jest wykorzystywany przez właścicieli psów jako wybieg i "toaleta" dla zwierząt. Może się więc zdarzyć, że - po pierwsze - taką funkcję przejmie łąka piknikowa, a choć coraz więcej osób sprząta po swoich psach, nie da się uniknąć "niespodzianki", na którą można się natknąć rozkładając kocyk. Dlatego pojawił się postulat, by w projekcie uwzględnić również stanowiska z "psim pakietem", takie jak np. przy ulicy Kościuszki (z woreczkami na psie kupy).

Po drugie, rzeczywiście mieszkańcy okolicy, gdy łąka piknikowa się pojawi i będzie na niej egzekwowany zakaz wyprowadzania psów, nie będą mieli gdzie wyjść z czworonogiem. Okazuje się jednak, że wybieg planowany jest całkiem blisko. Takie miejsce ma powstać bowiem, także w ramach programu rewitalizacyjnego, na tyłach budynków w kwartale ulic Reymonta, Krakowskiej, Orzeszkowej i Sienkiewicza.

Mieszkańcy dopytywali też szczegółowo o rodzaj nawierzchni na skwerze. Zostaną one w większości, w tym na głównej ścieżce, wykonane z nawierzchni mineralnych, będzie to więc równa powierzchnia. Kostka brukowa zostanie użyta tylko w pergolach.

Jako duży plus projektu uczestnicy spotkania przyjęli fakt, że znikną obecnie główni "bohaterowie" skweru, czyli pojemniki na śmieci. Tzn. pozostaną w tym miejscu, ale jak wyjaśnili projektanci, zostaną ukryte za pasem zieleni buforowej.

Zachowane zostaną również ławki, stoły i stojaki rowerowe stojące przy chodniku od strony ul. Reymonta, ale będą odnowione. Jednym z elementów wzbogacających skwer będzie przystanek ścieżki historycznej, która została wytyczona po całym obszarze rewitalizacji. Skwer ma być objęty miejskim monitoringiem. - Bez tego nawet nie ma co zaczynać - powiedział nam jeden z mieszkańców.

- Jedyną wadą tego projektu jest to, że obszar jest mały - stwierdził natomiast wiceburmistrz Malborka Jan Tadeusz Wilk.

Projektanci przyznali, że faktycznie zagospodarowanie obszaru o powierzchni 1800 m kw. stanowiło dla nich spore wyzwanie.

Uwagi zostały zebrane, kolejne konsultacje odbędą się prawdopodobnie w styczniu. Być może, będzie też dotyczyło podwórek w pobliskim kwartale. Dokumentacja projektowa dla obu zadań ma być gotowa do końca marca. A wiosną, w zależności od możliwości budżetu miasta, będą ogłaszane przetargi na wykonawstwo.

Zagospodarowanie skweru i podwórek to zadania realizowane w ramach projektu: „Malbork na „+”- rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka” dofinansowanego ze środków unijnych.

Malbork. Wieża ciśnień po remoncie oficjalnie oddana do użyt...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Otyły jak...Włoch?

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
M.

Szkoda kasy na ten teren.Przecież wiadomo w jakim ,,trójkącie bermudzkim" znajduje się ten plac i co tam dzieje wieczorem ,a także za dnia. Pan Burmistrz o tym nie wie?

Z
Ziomek24

Połowę powinni przeznaczyć na parking dla rodziców zaworze dziecko tam do szkoły i tuż przed 8:00 jest tam armageddon ludzi stają na chodnikach albo dzieci wyrzucają z jadącego auta bo niema gdzie zaparkować! Połowa powinna być przerobiona na parking a druga dla psów by miały gdzie stać ;)

G
Gość

"Wyzwanie" dla proejktodawców-stanowi Plac przy ul. Reymonta? Zleccie robotę stacji HGTV-dla nich to PRYSZCZ takie "rwitalizacje".A przy "okazji" ci co maja PROBLEM z wizja-nauczyliby sie od PRAWDZIWYCH FACHOWCÓW! Pokazujecie,jak bardzo jesteście ograniczeni,ale to wiemy od dawna.

M
Mieszkaniec

Wydajmy następne grube kwoty pieniędzy dla meneli śpiących dla bezmyślnych kierowców. Może by tak pan Wilk przyszedł rano koło godziny 8 i zobaczył co się tam wyprawia. Głupota ludzka nie zna granic!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość gościa

I emerytowany mundurowy, który zna się na wszystkim najlepiej. Malbork - coraz bardziej stan umysłu.

P
Podatnik

40 głowaczy debatuje od wielu miesięcy jak zagospodarować kawałek skwerku, który od czasów "Niemca" jest już zagospodarowany, przez okoliczne psy i meneli. Robią projekty, władza siedzi z zatroskanymi minami i kiwa głowami. Wydadzą pewnie na to znowu z 4 miliony złotych i na tym się skończy. A może wystarczyło by dwóch pracowników z grabiami i miotłami z ZGKiM i jeden gryfny kierownik, żeby ogarnąć ten temat?

PS Chciałem spytać co z kawiarenką z wieży ciśnień, kiedy można odwiedzić punkt widokowy na niej. Bo byłem parę razy i drzwi zamknięte na cztery spusty? Kasa z Uni wydana, trzeba się zając nowym projektem.

W
Widz
4 grudnia, 20:16, Jasnowidz:

Cokolwiek by nie powstało,długo nie pobędzie. A to dlatego że trawniki będą zasrane przez pchlarze,bo właściciele nie sprzątają,a wieczorami i nocą kwiat Reymonta,Krakowskiej i Orzeszkowej,będzie chlał ,żygał,i załatwiał swoje potrzeby pod pergolami z pnącymi różami.

Dobrze prawisz, ilekroć tamtędy przejeżdżam latem, wieczorami siedzą miłośnicy tanich win !!!

Z twarzy nie podobni do nikogo ?

J
Jasnowidz

Cokolwiek by nie powstało,długo nie pobędzie. A to dlatego że trawniki będą zasrane przez pchlarze,bo właściciele nie sprzątają,a wieczorami i nocą kwiat Reymonta,Krakowskiej i Orzeszkowej,będzie chlał ,żygał,i załatwiał swoje potrzeby pod pergolami z pnącymi różami.

T
Tadek

Myślę, że na łączce można byłoby latem wystawiać namiot, ławeczki i czytać dzieciom wiersze Tuwima, baśnie Andersena, braci Grimm, itp. Rodzice tego nie robią, w Internecie nie szukają, a te bajki w telewizji są beznadziejne. Może dałoby się zrobić też jakiś teatrzyk lub kino...

D
Dobra

Skwer im Koniora :D

Dodaj ogłoszenie