Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Rewitalizacja śródmieścia została zamrożona na czas epidemii. Mieszkańcy pytają, kiedy będą korzystać z nowych skwerów i podwórek

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Urząd Miasta Malborka powoli odmraża realizację przedsięwzięć zapisanych w programie rewitalizacji. Na tej liście są m.in. skwer przy ul. Reymonta, ale także podwórka w kwartale ulic: Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta i Sikorskiego. To z nich malborczycy chcieliby korzystać jak najszybciej.

Coraz częściej malborczycy pytają, czy może projekty związane z programem Malbork na „+” zostały zarzucone. Był czas, gdy dość intensywnie konsultowane były sposoby wykorzystania skweru u zbiegu ulic Reymonta i Prusa oraz zagospodarowania podwórek w kwartale ulic: Sienkiewicza, Orzeszkowej, Reymonta i Sikorskiego. Miały tam powstać strefy przyjazne dla mieszkańców, w których będą mogli odpocząć.

Nie da się ukryć, że w ostatnich kilku miesiącach niewiele w sprawie tych przedsięwzięć się wydarzyło.

- Kiedy pojawiło się zagrożenie koronawirusem i wybuchła epidemia, wstrzymaliśmy realizację zadań wynikających z programu rewitalizacji – przyznaje Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Dotyczyło to zresztą nie tylko otwartych przestrzeni, ale również remontów części wspólnych w kamienicach, które również są dofinansowane w ramach projektu Malbork na „+”.

Aktualnie w Urzędzie Miasta typowana jest kolejność realizacji poszczególnych miejskich inwestycji. Wśród wybranych na "pierwszy ogień" są te wyczekiwane przez mieszkańców śródmieścia, a więc skwer przy ul. Reymonta oraz podwórka na zapleczu ul. Sienkiewicza.

Nie wskażę jeszcze konkretnej kolejności, ale chcemy ogłosić przetarg na realizację któregoś z tych zadań, bo odmrażamy rewitalizację. Wpływy do budżetu miasta nie są aż tak złe, jak szacowaliśmy na początku epidemii, więc będziemy mogli to zrobić – mówi Marek Charzewski.

„Numerem trzy” na tej krótkiej liście jest teren za Szpitalem Jerozolimskim przy ul. Armii Krajowej. Tam również mają być wprowadzone udogodnienia sprzyjające korzystaniu przez mieszkańców z pięknego starego drzewostanu. Nie będą to jednak działania zbyt inwazyjne, ze względu na charakter tego miejsca, bo to dawny cmentarz.
Trudno jednak na tę chwilę powiedzieć, czy jakiekolwiek prace będą tam prowadzone w najbliższych miesiącach, bo ostateczne decyzje nie zapadły.

Wszystkie trzy przedsięwzięcia są wpisane są do projektu Malbork na „+"- rewitalizacja historycznego śródmieścia Miasta Malborka.
To jeszcze nie koniec, bo w obszarze rewitalizacji wytyczona też zostanie ścieżka historyczna. Spacer po niej to sprawa przyszłości, ale gdy zostanie zrealizowana, będzie się tam można przenieść w przeszłość. O tym, jak dawniej wyglądała ta część miasta, będzie można wiedzieć dzięki elementom informacji wizualnej, gdzie znajdą się opisy i archiwalne zdjęcia. Na nowo ma być także zagospodarowana centralna część obszaru rewitalizacji, czyli plac 3 Maja, ten „z czołgiem”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto