Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork-Sztum. Koronawirus to wyzwanie dla sanepidu. Odbierają setki telefonów w ciągu doby

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Obecna sytuacja to dla sanepidu okres wytężonej, trwającej nieprzerwanie pracy. Już sam fakt, że pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Malborku odbierają… setki telefonów na dobę, pokazuje skalę działań. A to tylko jeden z elementów bieżącej działalności.

Obecnie działania związane z ryzykiem zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 są głównym zadaniem pracowników malborskiego sanepidu. Wynikają z realizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

- Sytuacja epidemiologiczna w powiatach malborskim i sztumskim jest na bieżąco monitorowana. Pracujemy w nowej sytuacji, jakiej nie mieliśmy w dotychczasowym doświadczeniu zawodowym. Od kilku tygodni jesteśmy w stanie gotowości 24 godziny na dobę. Organizujemy dyżury i rotację pracowników. Na dobę przyjmowanych jest ok. 600 telefonów – wyjaśnia Elżbieta Zybko, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Malborku.

Osoby dzwoniące dopytują się o warunki kwarantanny, nadzór epidemiologiczny. Dzielą się swoimi obawami. Informują, że wróciły z zagranicy i pytają, co mają robić. Proszą o poradę, jak mają zgłosić się do lekarza. Chcą też wiedzieć np., jak mają postępować rodziny osób będących w kwarantannie. Malborski sanepid przyznaje, że zdarzają się również donosy na sąsiadów, którzy powrócili z zagranicy i nie przestrzegają zasad kwarantanny.

Nawał pracy spowodowanej obecną sytuacją epidemiologiczną sprawia, że sanepid od 16 marca zawiesił przyjmowanie próbek bakteriologicznych do badań na nosicielstwo, a do odwołania wstrzymał osobistą obsługę klientów. Tutaj decydują również względy bezpieczeństwa, zwłaszcza że w służbach sanitarnych każda para rąk do pracy teraz się liczy, więc personel musi unikać potencjalnego zakażenia koronawirusem.

Sprawy urzędowe załatwiane są obecnie poprzez pocztę, drogą telefoniczną, e-mailową ([email protected]) lub za pośrednictwem e-PUAP. Osobiście tylko w sprawach niemożliwych do załatwienia inna drogą, jedynie po telefonicznym umówieniu spotkania (tel. 55 647 25 55 w godz. 7.25-15).

W powiatach malborskim i sztumskim kwarantanną domową na podstawie decyzji wydanych przez PPIS w Malborku objętych jest obecnie 7 osób, a nadzorem epidemiologicznym - 74 osoby. Te dane zmieniły się znacząco od piątkowego popołudnia (13 marca). Po spotkaniu komisji bezpieczeństwa w malborskim starostwie była wtedy mowa o 1 osobie w kwarantannie i 12 pod nadzorem.

Co ważne, osoby wracające z zagranicy teraz muszą już same, bez odgórnej decyzji sanepidu, pozostać w kwarantannie domowej. Weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

Wszystkie osoby, które od 15 marca przekroczyły granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są obowiązane do obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny bez decyzji organu inspekcji sanitarnej - brzmi przepis.

Z pytaniami dotyczącymi koronawirusa można dzwonić do PSSE w Malborku pod nr tel. alarmowego 693 115 766.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto