Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Uroczystość w 82 rocznicę zbrodni katyńskiej i 12 rocznicy katastrofy smoleńskiej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W środę (13 kwietnia) przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, kombatanci i młodzież złożyli kwiaty na Cmentarzu Komunalnym w Malborku. Spotkali się, aby upamiętnić ofiary dwóch tragicznych wydarzeń: zbrodni katyńskiej z 1940 r. i katastrofy smoleńskiej z 2010 r.

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – święto państwowe ustanowione przez Sejm RP uchwałą z dnia 14 listopada 2007 r., by uczcić ofiary wymordowane przez NKWD na podstawie decyzji władz sowieckich z 5 marca 1940 r.
- W wyniku tej decyzji podpisanej przez Józefa Stalina w Katyniu i wielu innych miejscach życie straciło niemal 22 tysiące Polaków – przypomniał Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

13 kwietnia wybrano na dzień upamiętnienia ofiar zbrodni ludobójstwa z dwóch powodów. Tego dnia w 1943 r. niemieckie, hitlerowskie Radio Berlin podało informację o odkryciu w okolicach Katynia masowych grobów polskich oficerów. Z kolei 13 kwietnia 1990 r. Michaił Gorbaczow, ówczesny prezydent ZSRR, przekazał prezydentowi Polski Wojciechowi Jaruzelskiemu dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej, obozów m.in. w Kozielsku i Ostaszkowie.

Ten dzień 13 kwietnia 1990 r. przez historyków jest często nazywany dniem końca kłamstwa katyńskiego – mówił burmistrz Charzewski.

Włodarz przypomniał, że uczestnicy uroczystości spotkali się, by upamiętnić ofiary dwóch wydarzeń, które mają wspólny mianownik: Katyń. 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęła 96-osobowa delegacja na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim udająca się na obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Burmistrz nie mógł nie nawiązać do sytuacji w Ukrainie. Przypomniał, że w przeszłości kończył swoje wystąpienia podczas obchodów stwierdzeniem „Nigdy więcej wojny”.

- Dziś mogę powiedzieć „Nigdy więcej na terenie RP”, ale tym drugim marzeniem jest, żeby wojna i ludobójstwo, które ma miejsce za naszą wschodnią granicą, jak najszybciej się skończyły. Czasami mówi się, że historia się powtarza, w tym przypadku niestety wiele elementów tej historii sprzed ponad 80 lat i historii dzisiejszej dziejącej się za naszą wschodnią granicą jest bardzo podobnych. Mówiłem o 13 kwietnia 1940 r. i informacji Radia Berlin o odnalezionych ciałach polskich oficerów. Dokładnie dwa dni później pojawił się przekaz Radia Moskwa, który te informacje nazwał wymyślonym kłamstwem - przypomniał Marek Charzewski.

Burmistrz zaapelował na koniec, by dzisiaj, "pamiętając o ofiarach zbrodni katyńskiej, pamiętając o ofiarach katastrofy smoleńskiej, być również myślami ze wszystkimi tymi, którzy cierpią w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę".

Modlitwę za ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej poprowadził ks. Arkadiusz Śnigier, dziekan dekanatu Malbork I i proboszcz parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Ta część uroczystości odbyła się pod krzyżem głównym, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa. Później kwiaty zostały złożone również przy pomniku poświęconym poległym policjantom.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto