Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Zesłańcy na Sybir będą upamiętnieni w muzeum, które powstaje w Białymstoku. Wystarczy wysłać współczesną fotografię

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Muzeum Sybiru w Białymstoku
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku prosi o współczesne zdjęcia Sybiraków i ich rodzin rozrzuconych po całym świecie. W Malborku też mieszkają zesłańcy i ich potomkowie. Fotografie będą ważnym elementem stałej wystawy, którą przygotowują muzealnicy.

Białostockie Muzeum Pamięci Sybiru ma zostać otwarte 17 września 2021 r. Aktualnie tworzone są ekspozycje stałe.
- Poszukujemy Sybiraków i ich rodzin (dzieci, wnuków i prawnuków), którzy prześlą nam swoje fotografie. Zdjęcia znajdą się w finałowej sali wystawy stałej – opisują białostoccy muzealnicy akcję #Zapamiętani.

Wsparcie nie wymaga wielkiego wysiłku, bo trzeba zrobić zdjęcie aparatem lub telefonem według wskazówek i przesłać je do muzeum. Ważne, by było w pozycji pionowej, najlepiej z wykorzystaniem rozproszonego naturalnego światła. Dobrze, by wybrać interesujące tło: kwietnik, regał z książkami, a unikać telewizora.

Na jakie ujęcia liczą twórcy akcji #Zapamiętani? Wymarzony przez nich kadr powinien przedstawiać trzy czwarte fotografowanej postaci. Według wskazówek, dolna krawędź powinna znaleźć się pod linią bioder. Wydaje się więc, że nie jest to bardzo skomplikowane.

Gotowe zdjęcie wraz ze zgodą na jego wykorzystanie w muzeum należy wysłać pocztą elektroniczną na adres e-mail: [email protected].
- Dzięki waszemu zaangażowaniu pokażemy, że jesteśmy razem, chociaż zamieszkujemy w odległych od siebie miejscach – zachęcają muzealnicy.

Tworzone w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru wynika z historii tego miasta. Jak wyjaśniają jego pomysłodawcy, „podczas czterech wielkich deportacji zorganizowanych w latach 40. XX wieku, na Syberię i do Kazachstanu wywieziono kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i jego okolic”. Praktycznie co piąty białostoczanin „znikł” ze swego mieszkania, kamienicy, podwórka, ulicy, skweru…

Czujemy się zobowiązani uczcić ofiarę poniesioną przez kilkaset tysięcy obywateli polskich, deportowanych z dawnych ziem północno-wschodnich II Rzeczpospolitej oraz przywoływać pamięć o ludziach, którzy doświadczyli zesłańczego losu we wcześniejszych stuleciach – tłumaczą.

Sybiracy trafili również do Malborka. Działa tu koło Związku Sybiraków. Liczy ono 81 członków, jak wynika z danych Oddziału Związku Sybiraków w Elblągu, który obejmuje byłe województwo elbląskie i posiada łącznie 10 kół.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto