Malbork. Zespół Szkół Technicznych "powróci" wraz z nowym rokiem szkolnym. Będzie zmiana nazwy ZSP 4 na "historyczną"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
archiwum ZSP 4 Malbork
Udostępnij:
W Malborku znów będzie Zespół Szkół Technicznych. Powiatowi radni podczas najbliższej sesji zmienią nazwę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Samorządowcy zajmą się też dwoma innymi sprawami oświatowymi.

Gimnazjów już nie ma, więc obecna nazwa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 może dziwić, ale wbrew pozorom jeszcze przez kilka miesięcy będzie miała sens. Natomiast podczas najbliższej sesji Rady Powiatu, która odbędzie się 16 grudnia, samorządowcy dostosują do zmian systemu oświaty.

- W roku szkolnym 2020-2021 zakończył naukę ostatni rocznik absolwentów gimnazjów w IV Liceum Ogólnokształcącym i Branżowej Szkole I Stopnia nr 1. W roku szkolnym 2021-2022 zakończą naukę absolwenci Technikum nr 2 rekrutujący się z gimnazjów – można przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały.

W związku z tym, że nazwa, która była używana przez ponad 10 lat, traci rację bytu, z dniem 1 września 2022 roku nastąpi powrót do nazwy historycznej: Zespół Szkół Technicznych w Malborku, używanej od października 1992 r. Przypomnijmy, że wcześniej - od 7 października 1946 r. - placówka funkcjonowała pod nazwami: Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa, Państwowa Szkoła Zawodowa, Zasadnicza Szkoła Metalowo-Elektryczna Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, przez wiele lat jako Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 im. J. Krasickiego, Zespół Szkół Zawodowych im. J. Krasickiego.

Podczas tej samej sesji radni zajmą się uchwałą dotyczącą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku, w którego skład wchodzą Technikum nr 3 i – przynajmniej formalnie - Branżowa Szkoła I Stopnia nr 3. Władze powiatu zamierzają zlikwidować „branżówkę”.

Nabory do tej szkoły w ostatnich latach szkolnych zakończyły się niepowodzeniem, w związku z czym w szkole nie funkcjonuje żaden oddział. Uczniowie chcący uczyć się w tego typu szkole wybierali Branżową Szkołę I Stopnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku, która to oferuje szeroki zakres wyboru zawodów – zgodnie z oczekiwaniami i możliwościami praktyki w porozumieniu z Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku oraz pracodawcami powiatu. CEZ prowadzi także kursy kształcące w zawodach, spełniając wymagania Polskiej Normy Kwalifikacji – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały intencyjnej.

Uchwała, jeśli zostanie przyjęta, rozpocznie procedurę likwidacyjną szkoły, która obecnie istnieje „na papierze”. Po drodze opinię będzie musiał wydać kurator oświaty. Z dniem 1 września 2022 roku przy al. Wojska Polskiego ma działać już tylko Technikum nr 3.

Kolejną zapowiadaną decyzją, dotyczącą porządkowania systemu oświaty, jest przekazanie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Malborku samorządowi województwa. Placówka oczywiście będzie istniała, ale zmieni się organ prowadzący. Wchodzące w życie znowelizowane prawo oświatowe określa, jakie szkoły i placówki prowadzi samorząd powiatowy, a wyjątek stanowią tutaj ośrodki „o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym”. Dlatego kompetencje w tym zakresie starosta przekaże marszałkowi województwa pomorskiego.

- Od wielu lat działalność ośrodka ma charakter ponadregionalny, co spełnia prawne warunki zmiany statusu organu prowadzącego. Przekazanie następuje w drodze porozumienia zawartego pomiędzy powiatem a samorządem województwa pomorskiego – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Według stanu na 25 listopada 2021 r. w MOW przebywa 77 wychowanków, w tym: z województwa pomorskiego - 30, kujawsko-pomorskiego - 9, warmińsko-mazurskiego - 15, mazowieckiego - 4, podlaskiego - 7, wielkopolskiego - 1, zachodniopomorskiego - 10 oraz łódzkiego - 1.

"Ekonomik", czyli dzisiejszy ZSP 3 mieści się przy al. Wojska Polskiego, a na jego miejscu przy ul. Reymonta działa Zespół Szkół Katolickich.

Jak się mówi po malborsku? Oto określenia zrozumiałe głównie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie