Medale zawodników Malborskiego Klubu Kyokushin Karate w Austrian Kyokushin Open

Zawodnicy Malborskiego Klubu Kyokushin Karate po raz pierwszy w historii wzięli udział w zawodach poza granicami Polski. Wystąpili w 11 Austrian Kyokushin Open w Wiedniu. Relację z zawodów nadesłał Wojciech Kunicki, trener Kyokushin Karate Malbork.

Po roku ciężkich przygotowań obfitujących w starty kontrolne (mistrzostwa klubu - 16 listopada 2013, Ogólnopolski Turniej Kyokushin Karate we Włocławku - 30 listopada 2013 - 1 miejsce drużynowo, Mistrzostwa Makroregionu Zachodniego w Mielnie - 1 marca 2014 - 3 miejsce drużynowo, Międzynarodowy Turniej Karate Mazovia Cup w Józefowie - maj 2014) reprezentacja Malborskiego Klubu Kyokushin Karate pierwszy raz w historii klubu pojechała na turniej międzynarodowy poza granice naszego kraju.
Na 11 Austrian Kyokushin Open w Wiedniu pojechali: Karolina Jażdżewska, juniorka startowała w kategorii kata - układy techniczne i kumite - walka, Miłosz Wolak, kadet - kumite oraz młodzicy: Hubert Philipp - kata i kumite, Kacper Ptak i Patryk Falkiewicz w kumite. Zawody sędziowali sędziowie klasy międzynarodowej: Wojciech Kunicki i Lesław Wądołowski. W podwójnej roli kierowcy i kierownika drużyny wystąpił Mariusz Philipp.
W zawodach wystąpiło ok. 180 zawodników z 10 krajów: Rumunii, Rosji, Niemiec, Mołdawii, Chorwacji, Serbii, Węgier, Słowacji, Austrii i Polski. Pojechaliśmy tam po naukę od silnych zawodników z Rumunii, Rosji czy Serbii, tymczasem nasi zawodnicy walczyli bez kompleksów i we wszystkich kategoriach zdobyli medale.
Zaczęło się w kategorii kata, gdzie klasą dla samych siebie byli zawodnicy z Malborka. W otwartej kategorii kata dla dziewcząt i chłopców 1 miejsce zajął Hubert Philipp, a tuż za nim na podium uplasowała się Karolina Jażdżewska. Już po eliminacjach nasi zawodnicy prowadzili i było wiadomo, że między nimi rozegra się walka o złoto.
Po południu rozgrywała się kategoria kumite, czyli wolna walka. Nasi zawodnicy nie zwolnili tempa i w kolejnych walkach udowadniali swój europejski poziom wyszkolenia. Dobrą passę rozpoczęła Karolina Jażdżewska, która w finale swojej kategorii zmierzyła się z Inną Velixar z Mołdawii. Na samym początku walki udało się trafić Karolinie kopnięciem mawashi geri w głowę przeciwniczki, za co otrzymała wazari, czyli pół punktu. Przewagę punktową udało się, pomimo ostrego pojedynku, utrzymać do końca.
Kolejnym złotym medalistą został Kacper Ptak, który nie zostawił złudzeń swoim przeciwnikom. W półfinale przez wazari wygrał z Węgrem Bence Horvathem, a w finale pokonał przez wazari zawodnika gospodarzy - Felixa Dürera.
Dużą odwagą i wspaniałym wyszkoleniem wykazał się Hubert Philipp, który z finale swojej kategorii zmierzył się z cięższym o 14 kilogramów Rumunem - Cosminem Githa. Niestety, przy tak dużej różnicy wagi nasz zawodnik był na straconej pozycji. Dotrwał jednak do końca czasu walki i przegrał przez wazari.
Srebrny medal zdobył również Miłosz Wolak. W półfinale wygrał z Węgrem Adrianem Szarvasem, a finale uległ jego bratu Rolandowi.
Ostatni brązowy medal dorzucił Patryk Falkiewicz, który jako jedyny zmierzył się z zawodnikami z Polski - w półfinale z Marcinem Gibowiczem z Ostródy, a w walce o 3 miejsce z Cezarym Uszakowiczem z Olecka.
Ogólny bilans to 3 złote medale, 3 srebrne i 1 brązowy. Nikt nie spodziewał się z nas tak dobrego wyniku. Jest to miłe zakończenie sezonu startowego. Już w pierwszym tygodniu wakacji nasi zawodnicy będą szlifować swoje umiejętności na obozie letnim w Sianożętach, gdzie będą trenować pod okiem aktualnego wicemistrza świata Kyokushi Karate Piotra Moczydłowskiego 2 dan.

Informacja nadesłana przez Wojciecha Kunickiego z Malborskiego Klubu Kyokushin Karate