Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Militaria malborskiego zamku w nowej odsłonie. Ponad 500 eksponatów na nowej wystawie!

rk
Fot. Muzeum Zamkowe w Malborku
Już o tym informowaliśmy, ale warto przypomnieć, że dzisiaj (18 maja) Muzeum Zamkowe w Malborku finalizuje kolejną inwestycję, związaną z kolekcją militariów. Odnowiona i unowocześniona wystawa stała nosi tytuł "Zbrojownia malborska. Oręż europejski od XI do XIX wieku".

Stała ekspozycja zbiorów zamkowych militariów została umieszczona na podstryszu wschodniego skrzydła Zamku Średniego. Muzeum prezentuje niemal wszystkie rodzaje i typy broni, uzbrojenia ochronnego oraz oporządzenia jeździeckiego używanego w Europie od średniowiecza po czasy nowożytne, aż do XIX wieku.

Na wystawie znajduje się ponad 500 sztuk różnego rodzaju broni i elementów uzbrojenia.

- Na szczególną uwagę zasługują dwa niezwykle rzadkie miecze z XIV wieku z głowniami ozdobionymi majuskułowymi literami, symbolami i różnymi znakami bitymi w tzw. żółtym metalu – opowiada Antoni Romuald Chodyński, opiekun merytoryczny ekspozycji. – Wydaje nam się, że mogły być używane podczas rejz, czyli wypraw krzyżackich przeciw pogańskim Litwinom i Żmudzinom.

Innym rarytasem w skali światowej jest bombarda krzyżacka odlana z brązu w działolejni malborskiej przed 1410 rokiem, odnaleziona w ruinach zamku w Kurzętniku. To niewielkie działko o masie ponad 40 kg ozdobione zostało wizerunkiem Marii z Dzieciątkiem, apotropaicznym emblematem zakonu krzyżackiego i zamku malborskiego.

- Ze średniowiecza do czasów nowożytnych przechodzimy przez drewniany pomost, przerzucony nad przeszklonym fragmentem podłogi ukazującym konstrukcje sklepień Sali Siedmiofilarowej. Po obu jego stronach zawieszone są kopie krzyżackich chorągwi zdobytych 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem przez wojska koalicji polsko-litewskiej - wyjaśnia Muzeum Zamkowe.

Wśród ręcznej broni palnej interesujące są bogato ozdobione płytkami z kości strzelby myśliwskie (tzw. cieszynki) i dwa pistolety z lufami Petera Dannera z Norymbergii, datowane na lata ok. 1600-1610. Jeden z pistoletów wykonał Georg Birkholz pochodzący z Choszczna na Pomorzu, który prowadził zakład rusznikarski w Norymberdze. Uwagę przykuwają też siodła z ormiańskich wytwórni lwowskich, a także zabytek szczególny - stalowy, ażurowy namordnik koński z XVI wieku, jeden z kilku w zbiorach polskich i jeden z kilkudziesięciu w zbiorach światowych.

Na ekspozycję składają się w głównej mierze zbiory Muzeum Zamkowego w Malborku, uzupełnione o depozyty z Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym od 19 maja (wstęp po zakupie biletu do zamku), ale już dziś (18 maja) odbędzie się wernisaż, który rozpocznie się o godz. 17. Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto