Miłosz Sowiński mistrzem Polski w ironmanie podczas Castle Triathlon Malbork 2023. Jako drugi Polak złamał barierę 8 godzin

Miłosz Sowiński lubi Malbork. Już w 2020 roku zdobył tu tytuł mistrza Polski, a teraz to powtórzył z jeszcze lepszym wynikiem. Radosław Konczyński
Miłosz Sowiński został mistrzem Polski w triathlonie na dystansie ironmana. Dokonał rzeczy niebywałej, bo jako drugiemu Polakowi udało mu się zejść poniżej 8 godzin.

Castle Triathlon Malbork z mistrzostwami Polski w ironmanie

Pierwszy weekend września stoi w Malborku pod znakiem zawodów Castle Triathlon Malbork, w ramach których rywalizacja odbywa się aż na czterech dystansach. W sobotę (2 września) ścigali się uczestnicy 1/8 i 1/4 ironmana, a w niedzielę (3 września) odbyły się starty na 1/2 IM i pełnego ironmana. Ten ostatni dystans już piąty rok z rzędu ma rangę mistrzostw Polski.

Zawodnicy z pełnego dystansu już o godz. 6 weszli do Nogatu przy dźwiękach „Bogurodzicy” śpiewanej przez zespół Amber Chant oraz przy asyście rycerskiej. Do przepłynięcia mieli 3,8 km. Miłosz Sowiński - jak się potem okazało, mistrz Polski - z wody wyszedł jako siódmy, ale to właśnie on narzucił bardzo mocne tempo na odcinku kolarskim (180 km na ulicach malborskiego Kałdowa i drogach powiatowych z Malborka przez Kościeleczki, Tralewo, Lichnowy do Lisewa Malborskiego i z powrotem). Na biegowy odcinek maratoński (42,2 km) wyruszył jako pierwszy z około 10-minutową przewagą nad kolejnym zawodnikiem.

Metę na Międzymurzu Zachodnim na terenie zamku nowy mistrz Polski w ironmanie przekroczył w czasie 7.55,47 minuty. Jak przyznał, od trzech lat próbował złamać barierę 8 godzin, a dopiero Malbork ponownie okazał się dla niego szczęśliwy. Ponownie, bo w 2020 roku zdobył tu tytuł mistrza Polski w czasie 8,04.58 godziny, bijąc stary rekord kraju o ponad półtorej minuty. Start podczas Castle Triathlon Malbork był dla Miłosza Sowińskiego dziewiątym ukończonym ironmanem. Jest dopiero drugim Polakiem, któremu udało się zejść poniżej 8 godzin.

Srebrny medal MP zdobył Piotr Ławicki (8.05,39), a brązowy - Jacek Tyczyński (8.18,16). Mistrzynią Polski została Martyna Młynarczyk (9.39,58), srebro wywalczyła Emilia Liputa (9.49,58), a brąz – Sabina Bartecka (10.36,24). Rywalizacja na pełnym dystansie potrwa jeszcze prawie do godz. 22. Dopiero wówczas odbędzie się ceremonia wręczenia nagród.

"Połówka" ironmana i mistrzostwa Polski w aquabike'u w Malborku

W niedzielę rywalizowali też uczestnicy 1/2 IM (1,9 km – 90 km – 21,1 km). Zwyciężył Tomasz Spaleniak (4.05,51), przed Jakubem Sawiełajcem (4.11,25) i Krzysztofem Adrjanowskim (4.12,11). Wśród kobiet najlepsza okazała się Katarzyna Rumińska z Malborka (Strefa Ruchu Multisport) w czasie 4.41,32. Kolejne miejsca w klasyfikacji open kobiet zajęły Wioleta Jarocka (5.02,59) i Zuzanna Modzelewska (5.04,51).

Drugi rok z rzędu podczas Castle Triathlon Malbork w niedzielę odbyły się też mistrzostwa Polski w aquabike'u (3,8 km pływania i 180 km kolarstwa). Wśród mężczyzn złoto zdobył Marek Markowski (5.40,12), srebro - Adam Ogłoblin (5.48,21), brązowy medal - Rafał Korulczyk (5.52,46). W kategorii kobiet mistrzynią Polski została Aleksandra Korulczyk (6.18,15), srebrną medalistką - Monika Chodyna (6.20,00), brązową - Aleksandra Wiertelak (6.34,29).