Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Szkole Podstawowej nr 5 w Malborku powstał mural z Mariankiem. Twórcą jest artysta z Koszalina, a pomysłodawcą jeden z rodziców

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Baszta z Mariankiem, dziećmi i sercami wita uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Malborku. To dzieło koszalińskiego streetartowca Tomasza Żuka, znanego jako „Cukin”.

„Cukin” namalował mural w Malborku

Mural to prezent na 30-lecie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. UNICEF, która wchodzi w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Malborku. Jubileusz przypadał we wrześniu 2022 r., ale cały czas trwa ten jubileuszowy rok szkolny, więc udało się w nim zmieścić. Pomysłodawcą był jeden z rodziców.

Moim zamysłem było to, żeby zrobić prezent dla dzieci od szkoły z pomocą lokalnych firm. Obserwowałem prace „Cukina” i tak sobie pomyślałem, że warto byłoby go zaprosić i zrobić mural u nas. Ogólny zamysł był taki, że będzie to baszta jako nawiązanie do Malborka, ale jest tu też „szkoła otwartych serc”, działa Fundacja Szkoła Otwartych Serc. Resztę pozostawiłem „Cukinowi”, mając zaufanie do jego kreatywności – mówi Michał Maciejak, członek Rady Rodziców SP 5.

Za zgodą dyrektor Elżbiety Sumowskiej przystąpił do działania, czyli poszukiwania sponsorów. Zbieranie funduszy trwało około roku. Pomysł pojawił się 28 maja 2022 roku, a artysta wykonał mural w miniony poniedziałek i wtorek (12-13 czerwca). Minęło więc prawie 400 dni.

Artysta zrobił wyjątek. Spodobała mu się ściana

„Cukin” zwykle pracuje w Koszalinie i okolicach, ale zrobił wyjątek.

- Generalnie nie jeżdżę na takie odległości, ale widziałem determinację pomysłodawcy. Cały rok poświęcił na to, poruszył niebo i ziemię, żeby to powstało, i nie robi tego dla siebie, tylko dla ludzi, dla społeczności. Jestem z Koszalina i maluję w promieniu do 50-100 km, jednak jak jest coś ciekawego i fajny kształt ściany, to robię wyjątek. A to jest fajna ściana, bo ona sama z siebie wygląda jak kawałek baszty. Podoba mi się, że jest zaokrąglona. Jest malutka, normalnie maluję ściany pięć, sześć razy większe – mówił nam „Cukin”, czyli Tomasz Żuk pod koniec pracy.

Realizacja różniła się od wstępnego projektu.

Ja nie jestem osobą, która odtwarza, tylko maluję na bieżąco, tak jak piosenkarz śpiewa piosenkę na każdym koncercie trochę inaczej – wyjaśnia Tomasz Żuk.

Samo malowanie trwało dwa dni. Poszło szybko m.in. dlatego, że miał pomocnika.

- Krzysiek „Khorner” około czterech godzin mi zaoszczędził, bo gdyby nie on, musiałbym sam cegiełki wałkować, sam plamy wypełniać, jest też moim szoferem i dobrym kolegą. Przyjechaliśmy tu razem, on jest z tej okolicy (z Gdańska – red.). Ja mam swojego pomocnika w Koszalina do takich spraw. To przeważnie nie są osoby, które malują, tylko potrafią wypełniać, a chodzi o to, żeby wszystko było starannie wypełnione. Zaoszczędzają mi roboty, która zabiera energię – mówi Tomasz Żuk.

We wtorek po południu (13 czerwca) wyłonił się efekt końcowy, który ma swoją symbolikę. Jak wyjaśnia pomysłodawca, baszta to szkoła. Wrota to początek drogi, czyli wejście do szkoły. A serce to wszystko to, czego dzieci uczą się w ciągu 8 lat, czyli to metafora wartości, otwartości na drugiego człowieka.

A dwójka dzieci, która wypuszcza serduszka w świat, dzieli się tym, czego się nauczyła w tej szkole – dodaje Michał Maciejak. - Ludzie się zatrzymują, komentują. Myślę, że ten mural cieszy i dzieci, i pracowników szkoły. To pierwszy taki mój pomysł, ale kto wie, może będą kolejne. Ten projekt zostanie z nami na lata.

CZYTAJ TEŻ: Laleczki ze Szkoły Podstawowej nr 5 pomogą dzieciom z Ukrainy. Akcję "Wszystkie kolory świata" zakończyła charytatywna impreza

Podziękowania za pomoc w stworzeniu muralu

Przewodniczący Rady Rodziców składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji pomysłu.

- Dziękuję dyrektor Elżbiecie Sumowskiej, która od początku do samego końca przez ponad rok wspierała mnie w tym projekcie. Byliśmy w ciągłym kontakcie, rozmawiała z burmistrzem, pisała pisma do naszych potencjalnych sponsorów i pilnowała wszystkich formalności, przepisów. Poza sponsorami były również osoby, które chciały wesprzeć tę inicjatywę, ale czasem instytucje, które reprezentowały, z różnych względów nie chciały lub nie mogły wesprzeć naszej zbiórki – podsumowuje Michał Maciejak.

Firmy i osoby, które pomogły w wykonaniu muralu:

  • PWiK Malbork sp. z o.o.,
  • FH Grzesik sp. z o.o.
  • Euromaster Czermak,
  • So Chic - Stanikowy Zawrót Głowy,
  • Azuro sp. z o.o. - Bricomarche Malbork,
  • Nyborg-Mawent SA,
  • Krajowa Grupa Spożywcza - Cukrownia Malbork,
  • Leier Polska,
  • ASO Harasimowicz,
  • Oval sp. z o.o.,
  • Remal sp. z o.o.,
  • Arcona Stefania Furgała,
  • Transpolonia Tczew - opiekun Fundacji Szkoła Otwartych Serc,
  • Handel Pomorza - sieć sklepów Sokół,
  • Malnaft sp. z o.o.
  • MKRI sp. z o.o. - właściciel marki Kaes,
  • Rzemiosło Budowlane Rawiński,
  • burmistrz Malborka Marek Charzewski,
  • Krüger Polska.

Dodajmy, że „Cukin” po raz drugi odwiedził Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1. Gościł tu w grudniu 2022 roku, w ciągu kilku godzin namalował w auli mniejszy mural pt. „Skrzydła wiedzy”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto