Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Starosty Malborskiego dla nauczycieli. Pracownicy powiatowej oświaty spotkali się w starostwie z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
19 nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych i placówek nauczania specjalnego odebrało we wtorek (17 października) Nagrodę Starosty Malborskiego za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Jak co roku, wśród pracowników powiatowej oświaty znalazło się też kilka osób, które z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi.

Pracownicy szkół ponadpodstawowych – bo nie tylko nauczyciele – spotkali się we wtorek (17 października) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Malborku.

Dzień Edukacji Narodowej to jest okazja do podziękowania i pogratulowania otrzymanych nagród i odznaczeń. Mieliśmy sporo, bo 19 nagród, a poza tym szereg nauczycieli otrzymało odznaczenia – medale „Za Długoletnią Służbę” i Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest to więc taki sposób podziękowania symbolicznie albo materialnie za pracę - mówi Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski, w którego kompetencjach są m.in. sprawy oświaty.

Z rąk włodarza oraz Anety Kwiatkowskiej, dyrektor Wydziału Edukacji starostwa, Nagrodę Starosty Malborskiego odebrali:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza: Damian Mikucki, Piotr Zimbał, Hanna Lalak;
  • II Liceum Ogólnokształcące – Sylwia Borkowska, Joanna Włodarczyk, Zbigniew Kowalski;
  • Technikum nr 3 – Agnieszka Jeromin, Joanna Szymańska-Cybulska, Jan Stawicki;
  • Zespół Szkół Technicznych – Sebastian Grabowski, Joanna Wojniak;
  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy – Waldemar Piłat, Marta Neubauer, Dariusz Miąskowski;
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy – Lucyna Banaszewska, Magdalena Górnik, Małgorzata Bychawska;
  • Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzież z Autyzmem – Joanna Skwira;
  • Centrum Edukacji Zawodowej – Jerzy Jasek.

Srebrny Medal za Długoletnią Służbę, nadawany przez prezydenta RP, w tym roku otrzymali: Karol Chlebowski – wychowawca w MOW, Remigiusz Stankiewicz – wychowawca w MOW, Karolina Kielawa-Stankiewicz – pracownik administracji w MOW, Karolina Hajdukiewicz – CEZ, Joanna Wojniak – ZST.
Brązowy Medal za Długoletnią Służbę został przyznany Magdalenie Bełcik-Maizner – głównej księgowej MOW.
Medal Komisji Edukacji Narodowej, który jest odznaczeniem ministerialnym, otrzymały: Anna Molenda – I LO, Beata Zbień – Technikum nr 3 i Justyna Pawłowska wspierająca SORW.

CZYTAJ TEŻ: W SP 9 w Malborku uczniowie wystąpili dla nauczycieli, a nauczyciele dla uczniów

Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. W placówkach, dla których organem prowadzącym jest samorząd powiatu malborskiego, pracuje ponad 500 osób, w tym ponad 400 nauczycieli.

- Według mnie, praca nauczycieli do tej pory nie była doceniana przez rządzących. Efektem tego były narastające problemy kadrowe. Obecnie w naszych placówkach nie ma wakatów, ale wynika to z faktu, że ratowali nas emeryci albo ci, którzy przedłużali swoją karierę zawodową. Niektórzy nauczyciele dostali też po półtora, a nawet dwa etaty, szczególnie z przedmiotów ścisłych – jak matematyka fizyka, chemia i informatyka. To są przedmioty, w których jest deficyt w szkołach ogólnokształcących, ale brakowało też nauczycieli przedmiotów zawodowych, tu właśnie ratowali nas emeryci - wyjaśnia Waldemar Lamkowski.

Wicestarosta liczy na to, że "zawód nauczyciela będzie bardziej doceniany" i że znowu przyjdą do niego młodzi ludzie. Ich brak jest jednym z negatywnych zjawisk. Jako drugą bolączkę włodarz wskazuje to, że samorząd coraz więcej dokłada do oświaty.

Subwencja jest w granicach 56 mln zł, powinna wystarczyć na płace, ale nie wystarcza, wobec czego musimy w różny sposób szukać oszczędności, uruchamiać środki dodatkowe. Rząd przyznaje subwencje wyrównawcze na różne cele, w tym również na inwestycje i bieżące utrzymanie, a my te inwestycje wstrzymujemy, ograniczamy zadania, żeby zamknąć oświatę bez zadłużenia. Dostaliśmy ostatnio 6 mln zł, ale to jest za mało - mówi Waldemar Lamkowski.

Jak dodaje wicestarosta, Rada Powiatu podjęła uchwałę, której Zarząd Powiatu jeszcze nie realizuje, ale która daje upoważnienie do zaciągnięcia kredytu prawie 4 mln zł, jeżeli środków zabraknie w grudniu.
- Już wiemy na podstawie kalkulacji budżetowej, że w przyszłym roku zabraknie 16 mln zł. Mam nadzieję, że to się zmieni, bo w wyborach chyba wszyscy obiecywali, że w oświacie będzie lepiej - podkreśla wicestarosta Lamkowski.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto