Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody burmistrza i koncert Tre Voci na inaugurację roku kulturalnego w Malborku. Dzięki tenorom i ich zespołowi to był wyjątkowy wieczór

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Wideo
od 16 lat
Rok kulturalny 2023/2024 w Malborku został zainaugurowany w piątkowy wieczór (27 października) w zamkowym Karwanie. Najpierw dwoje laureatów odebrało nagrodę burmistrza w dziedzinie kultury, następnie na ucztę muzyczną zaprosił publiczność zespół Tre Voci składający się ze śpiewaków zwanych tenorami nowej generacji.

Inauguracja roku kulturalnego w Malborku. Życzenia od burmistrza

To już miejska tradycja, że co roku w październiku w zamkowym Karwanie odbywa się inauguracja nowego roku kulturalnego. Dla władz miasta to okazja, by podziękować za dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i złożyć życzenia.

- Dziękuję wszystkim twórcom, animatorom, przedstawicielom instytucji kultury w naszym mieście. Mówiąc o instytucjach, mam na myśli podmioty państwowe, samorządowe, a także bardzo ważne podmioty trzeciego sektora. Używam tych sformułowań „podmiot”, „instytucja”, a tak naprawdę podziękowania należą się wszystkim ludziom, którzy działają w obszarze kultury. Ktoś kiedyś powiedział, że ludzie tworzą kulturę, a kultura tworzy ludzi, dlatego wszystkie podmioty, twórcy i publiczność są sobie nieodzowni - stwierdził Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Włodarz lubi używać porównania, że społeczność to organizm. Tym razem też je przypomniał.

Mówi się, że gospodarka, infrastruktura, transport to jest krwiobieg każdego miasta, ale kultura jest jego płucami. Na nowy rok kulturalny życzę, aby Malbork oddychał pełną piersią - dodał Marek Charzewski.

Nagroda kulturalna burmistrza Malborka i koncert Tre Voci w Karwanie

Przy tej okazji burmistrz Malborka wręcza też nagrody za całokształt dokonań w dziedzinie kultury. W tym roku uhonorowano dwoje dyrektorów miejskich placówek. Jednym z laureatów jest Danuta Czop, szefowa Miejskiej Biblioteki Publicznej, pracująca w niej od 1983 r. Funkcję dyrektora sprawuje od 1 stycznia 2019 roku.

- Dziękuję władzom miasta, że dostrzegają działania biblioteki i włączają się też w te działania. Ja jako dyrektor oczywiście życzyłabym sobie, żeby biblioteka mogła kupować jeszcze więcej nowości wydawniczych, które cieszą się wśród naszych czytelników największym powodzeniem; więcej kodów dostępu do książki elektronicznej, która też staje się coraz bardziej powszechna; żeby biblioteka mogła więcej wydarzeń kulturalnych organizować. Chciałabym też podziękować użytkownikom, czytelnikom, bo to dla państwa jesteśmy i staramy się spełniać oczekiwania. Dziękuję mojemu zespołowi pracowniczemu za jego zaangażowanie, kompetencje i serdeczność, bo wiadomo, że zespół to podstawa instytucji. Choćby dyrektor był nie wiem, jak dobry, to bez załogi niewiele jest w stanie zrobić – podkreśliła Danuta Czop.

Przy okazji pani dyrektor zachęcała publiczność w szczelnie wypełnionym Karwanie do odwiedzania biblioteki, sięgania po książkę jak najczęściej, bo jak dodała, „książka to rzecz, która nie ma żadnych skutków ubocznych, wręcz odwrotnie, wzbogaca nasze życie”.

CZYTAJ TEŻ: Muzeum Miasta Malborka przedstawia historię oczami fotografów. Tę wystawę musisz zobaczyć

Drugim z nagrodzonych był Tomasz Agejczyk, od 1 stycznia 2023 roku dyrektor Muzeum Miasta Malborka, prezes stowarzyszenia „Malbork wczoraj i dziś”.

Bardzo dziękuję za nagrodę. Jest wyjątkowa, jest to również nagroda dla mojego najlepszego zespołu, ponieważ razem tworzymy muzeum. To jest wyjątkowa instytucja, w cieniu „wielkiego brata” (zamku – red.), ale staramy się przybliżać historię miasta, tak jak potrafimy. Przy okazji zapraszam do nas. Chciałbym jeszcze podziękować dwóm wyjątkowym osobom, że wytrzymują ze mną, że potrafią dzielić się mną z Malborkiem – mówił Tomasz Agejczyk, mając na myśli żonę i córkę.

Po nagrodach przyszła pora na ucztę muzyczną, którą zapewnili Tre Voci - wykształceni klasycznie tenorzy: Wojciech Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj, którzy od 2015 roku podbijają sceny w kraju i za granicą. W Malborku też zachwycili i porwali publiczność do zabawy wespół ze swoim wyjątkowym Tre Voci Band.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto