Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe-stare okręgi wyborcze w Malborku i trochę zmian w obwodach głosowania. Sprawdź, gdzie zagłosujesz w wyborach

Radosław Konczyński
Na czerwono granice nowych okręgów wyborczych w Malborku, na czarno - obwody głosowania.
Na czerwono granice nowych okręgów wyborczych w Malborku, na czarno - obwody głosowania. Materiały Urzędu Miasta Malborka
Zmiany kodeksu wyborczego wymusiły na władzach samorządów powyżej 20 tysięcy mieszkańców ułożenie nowych okręgów wyborczych. W Malborku oznacza to powrót do tego, co było w przeszłości. Pewne zmiany zaszły też w kwestii siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Do końca marca rady gmin musiały uwinąć się z procedurami, które są konsekwencją m.in. likwidacji - głosami Zjednoczonej Prawicy - jednomandatowych okręgów wyborczych w samorządach powyżej 20 tysięcy mieszkańców. A jeszcze na pewno wiele osób pamięta, jakie emocje towarzyszyły ustalaniu granic okręgów w Malborku przed poprzednimi wyborami samorządowymi. To idzie do kosza.

Wypełniając postanowienia znowelizowanej ustawy, Rada Miasta uchwaliła nowy podział - a właściwie stary, bo taki, który obowiązywał w przeszłości. Będą więc trzy okręgi, w których mieszkańcy wybiorą po siedmioro radnych. Pierwszy będzie obejmował obszar na północ od drogi krajowej 22 (Kałdowo, część Śródmieścia, Piaski) i Piaski II; okręg nr 2 to część Śródmieścia wzdłuż ulicy Sikorskiego, Południe oraz „międzytorze”; okręg nr 3 to obszar ograniczony al. Rodła, ulicami Konopnickiej i Rolniczą, dawnym poligonem i Nogatem (część Śródmieścia i cały Wielbark).

Przy podziale miasta na trzy 7-mandatowe okręgi zachowano tzw. jednolitą normę przedstawicielstwa. Została obliczona w wyniku podzielenia liczby mieszkańców (36 838 osób na koniec 2017 roku) przez liczbę radnych wybieranych do Rady Miasta (21). Wyniosła więc ona 1754,19.

- Przymierzaliśmy się do czterech okręgów, ale po analizie wróciliśmy do modelu sprzed czterech lat - wyjaśniała podczas ostatniej sesji Ewa Dąbrowska, sekretarz miasta.

Czytaj dalej poniżej >>>

Rada podzieliła też miasto na obwody do głosowania, biorąc pod uwagę, że w jednym może mieszkać od 500 do maksymalnie 4000 ludzi. Większej rewolucji w granicach obwodów nie ma, ale trochę się zmieniło.

W porozumieniu ze starostwem na siedzibę Obwodowej Komisji Wyborczej nr 7 wyznaczono budynek Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Kotarbińskiego, który jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych (bez problemu można wjechać wózkiem) w przeciwieństwie do dotychczasowej siedziby w budynku Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przy ul. de Gaulle’a.

Na punkt do głosowania został też wyznaczony budynek powstałego w ubiegłym roku Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Jagiellońskiej. W Szkole Podstawowej nr 3 będzie działała jedna komisja (wcześniej były dwie), nie będzie już głosowania w budynkach II Liceum Ogólnokształcącego i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

W sumie stałych obwodów w mieście teraz wyznaczono 18, czyli o trzy mniej niż cztery lata temu. Do nich trzeba jeszcze doliczyć trzy obwody zamknięte (dla przebywających tam osób): szpital, Dom Pomocy Społecznej i Zakład Karny.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto