Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Staw - Pomieczyno. Piękna sowa czuje się lepiej, ośrodek prosi o pomoc w jej leczeniu

rk
Już lepiej czuje się uszatka błotna, której pomogli mieszkańcy Nowego Stawu i która później została umieszczona w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Pomieczynie. Sówka nadal tam przebywa i powoli dochodzi do siebie.

Przypomnijmy - ptaka znalazł w pierwszych dniach lutego mieszkaniec Nowego Stawu na terenie dawnych cukrowniczych ogrodów działkowych. Leżał na ziemi, trzepotał skrzydłami, ale nie mógł odlecieć. Nowostawianin poprosił o pomoc swoją mamę, a ona powiadomiła Urząd Miejski. Potem pracownica zajmująca się sprawami dotyczącymi m.in. ochrony środowiska skontaktowała się z Ostoją w Pomieczynie (powiat kartuski), gdzie trafiła ptaszyna.

- Pamiętacie naszą piękną uszatkę błotną? Dla przypomnienia: trafiła do nas półtora miesiąca temu z poważnym urazem lewego skrzydła. Po badaniu okazało się, że ma zerwaną torebkę stawową. W tamtym czasie bardzo baliśmy się o to, czy uda jej się powrócić do pełni zdrowia z tak poważną kontuzją. Uszatka jednak okazała się uparciuchą i pięknie walczy o to, aby wrócić do swojego domu w naturze. Jednak wiemy, że przed nią bardzo długa droga - informują pracownicy Ostoi.

Sowa ma już za sobą pierwsze, na razie niezdarne loty, ale każda taka próba napawa jej opiekunów optymizmem.

- Wierzymy w to, że jej wola walki doprowadzi ją do celu. Ciągła rehabilitacja i leczenie przynosi powoli efekty, ale rodzi również za sobą koszty. Czy znajdzie się jakaś dobra dusza, która zechce jej pomóc w leczeniu i przywrócić jej ten piękny uśmiech, którym nas obdarzyła w pierwszym dniu w Ostoi? - pytają pracownicy ośrodka.

Fundacja prowadząca PORDZ utrzymuje się z darowizn. Chętni mogą wpłacać datki na konto:
43 1160 2202 0000 0002 9318 5246
Bank Millennium S.A
Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja
ul. Słupia 30 c, 83-305 Pomieczyno

Uszatka błotna jest w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową z uwagi na rzadkie występowanie i niszczenie wielkiej liczby gryzoni. Liczbę par tej sowy szacuje się na ok. 20-100 w całym kraju. Ptak pojawia się nierównomiernie i sporadycznie, najczęściej na północnym wschodzie - w zabagnionych dolinach, jak nad Biebrzą. Na Pomorzu i Lubelszczyźnie zanotowano pojedyncze stanowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto