Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna dotacja na sklepienia w kościele w Malborku. Będą też kontynuowane prace nad niebem w baptysterium

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Parafia św. Jana Chrzciciela w Malborku pozyskała koleją dotację na kontynuację prac remontowo-konserwatorskich przy sklepieniach i freskach. To jedno z 458 zadań, na które Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie w ramach właśnie rozstrzygniętego konkursu.

Prace w kościele św. Jana Chrzciciela. Ratują kolejne sklepienia

Jak poinformowało MKiDN, prawie 168,5 mln zł zostanie przekazane na realizację 458 zadań, które w tym roku otrzymały dofinansowanie w ramach pierwszego naboru programu „Ochrona zabytków”. Jedynym podmiotem z powiatu malborskiego, który ponownie otrzymał dotację, jest prowadzona przez księży orionistów parafia św. Jana Chrzciciela w Malborku. Resort przeznaczył na ten cel 792 tys. zł na dalszy remont i renowację sklepień i ścian nawy południowej oraz fresków baptysterium.

Przypomnijmy, że prace remontowo-konserwatorskie w kościele parafialnym, poprzedzone wielospecjalistycznymi badaniami konstrukcji budowli, rozpoczęły się w 2020 roku. Wtedy udało się pozyskać pierwszą dotację z MKiDN na ratowanie spękanych sklepień nawy północnej. W kolejnych latach parafia sukcesywnie pozyskiwała środki z ministerialnego programu, a w 2023 roku także z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

CZYTAJ TEŻ: W kościele św. Jana Chrzciciela w Malborku ratują sklepienia i walczą też z owadami

Zgromadzenie orionistów powierzyło wykonanie prac doświadczonej firmie Zabytki Konserwacje Remonty z Ożarowa Mazowieckiego. Jeśli chodzi o sklepienia, od strony poddasza czyści się je i nakłada siatka z włókien węglowych zatopioną w zaprawie mineralnej. Od wewnątrz kościoła natomiast ściąga się z kopuł wszystkie wtórne warstwy malarskie (miejscami stwierdzono aż 24), by dotrzeć do pierwotnej. W razie konieczności stosuje się iniekcje podtynkowe, czyli wstrzykuje się specjalnie dobrany klej, by połączyć odspojone fragmenty ze sklepieniem. A także „zszywa się” mury w miejscach niebezpiecznych szczelin, zatapiając zbrojone pręty w materiale klejącym. Powierzchnię kopuły pokrywa się preparatem biobójczym i cienką warstwą wyrównującej zaprawy tynkarskiej na bazie naturalnych materiałów. W ten sposób będą ratowane kolejne sklepienia.

Z kolei baptysterium, w którego 12-metrowej niszy zostały odkryte freski, znajduje się w nawie północnej. Po zdjęciu 12 warstw białej ukazało się rozgwieżdżone niebo. Polichromia pochodzi prawdopodobnie z XXVIII wieku.

O dotację z ministerialnego programu starali się też właściciele Bramy Mariackiej w Malborku, ale tym razem się nie udało. Wnioskodawcy do 7 kwietnia mają czas na składanie odwołań. Z kolei do końca marca można było składać wnioski w naborze na refundację prac wykonanych w latach 2021-2023.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto