Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olimpijczycy z I LO w Malborku: Michalina Ciosek i Łukasz Negowski

(RK)
Łukasz Negowski i Michalina Ciosek
Łukasz Negowski i Michalina Ciosek
Trwają matury, ale niektórzy nie muszą się aż tak bardzo stresować, bo są zwolnieni z części egzaminów. Do tego grona zaliczają się Michalina i Łukasz, absolwenci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Malborku.

Michalina Ciosek w poprzednich latach była finalistką, a potem laureatką centralnego etapu Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, dzięki czemu zapewniła sobie indeksy na ponad 50 uczelni w kraju. W tym roku szkolnym spróbowała sił w trudniejszym konkursie, jakim jest Olimpiada Biologiczna, co zapewniło jej zwolnienie z matury z biologii. To było drugie podejście, bo w ubiegłym roku zakończyła start na etapie wojewódzkim.

- Wymogiem udziału w olimpiadzie było napisanie pracy badawczej. W ubiegłym roku dostałam się do etapu okręgowego, ale do centralnego nie udało się przejść. W tym roku spróbowałam jeszcze raz. Wykorzystałam tę samą pracę, bo już nic nie mogłam w niej zmieniać - opowiada Michalina.

W finale wojewódzkim w styczniu zajęła 3 miejsce i zapewniła sobie udział w etapie centralnym, który odbył się 21-23 kwietnia w Warszawie. 102 uczestników musiało rozwiązać test wyboru składający się ze 100 pytań. Odpowiedzi trudno szukać w książkach do szkół średnich.
- Praktycznie cały materiał w etapie centralnym został ułożony na podstawie literatury, z której korzysta się na studiach biologicznych. Wiadomości z książek szkolnych było bardzo mało - mówi Michalina.

Tak jak Michalina, również Łukasz Negowski jest już absolwentem III klasy o profilu biologiczno-chemicznym w malborskim „Sienkiewiczu". On również w drugiej połowie kwietnia przysporzył wiele radości swojej wychowawczyni, Magdalenie Kubaszewskiej. Wygrał etap wojewódzki Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Po teście pisemnym, dotyczącym nie tylko książkowej wiedzy, ale szeroko pojętej znajomości bieżących zagadnień z zakresu ekologii i ochrony środowiska publikowanych w prasie, emitowanych w innych mediach, 12 najlepszych osób dostało się do etapu ustnego i odpowiadało przed jury i widownią.

 - W etapie ustnym, który był niemałym wyzwaniem umysłowym i fizycznym (trwał niemal 3 godziny), było sześć problemowych pytań dotyczących ekologii i ochrony środowiska, także w miejscu zamieszkania uczestnika. Musiałem np. ocenić gospodarkę wodno-ściekową w naszym regionie i stan Nogatu. Stwierdziłem, że Malbork mógłby być wzorem dla innych - śmieje się Łukasz.

Etap centralny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej odbędzie się na początku czerwca w Zielonej Górze.
 
I Michalina, i Łukasz należą do tych tegorocznych maturzystów, którzy mają już sprecyzowane plany co do studiów. Michalina wybiera się na medycynę, waha się tylko, który ośrodek wybrać: Poznań czy Gdańsk. O miejsce będzie musiała powalczyć jedynie w trakcie pisania matury z chemii na poziomie rozszerzonym (tę z biologii ma już zaliczoną dzięki Olimpiadzie Biologicznej). Łukasz rozpocznie studia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunku: leśnictwo. Indeks ma już w kieszeni dzięki temu, że został laureatem olimpiady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto