Paulina Cierpiałowska tak blisko medalu mistrzostw Europy juniorów!

materiały organizatorów MEJ 2023
Paulina Cierpiałowska, pływaczka wychowana w Malborku, nie wróci z mistrzostw Europy juniorów z medalem. W niedzielę (9 lipca), ostatniego dnia zawodów odbywających się w Belgradzie, była bardzo blisko zajęła najbardziej nielubiane miejsce - czwarte w finale 50 m style motylkowym.

Paulina Cierpiałowska bez medali na ME juniorów w pływaniu. A było tak blisko

To trzecie mistrzostwa Europy juniorów, na które Paulina Cierpiałowska, obecnie pływaczka KS Barrakuda Gdańsk, została powołana do reprezentacji Polski. Na zawody w serbskim Belgradzie, które rozpoczęły się w miniony wtorek (4 lipca), przygotowywała formę na dwie sprinterskie konkurencje w swoim koronnym stylu motylkowym oraz na występ w sztafetach.

Po pierwszym indywidualnym starcie utytułowana, ambitna zawodniczka miała wielki niedosyt, bo po seriach eliminacyjnych na 100 m motylkiem została sklasyfikowana na 20 miejscu i nie awansowała nawet do półfinału. To było w środę (5 lipca). Trzy dni później Paulina pokazała wielki charakter na 50 metrów stylem motylkowym. Zawodniczka Barrakudy Gdańsk rano w jednej z serii eliminacyjnych i po południu w półfinale plasowała się na bardzo wysokich pozycjach. W półfinałach złamała barierę 27 sekund (26,94 s) i była trzecia.

W niedzielę wieczorem (9 lipca), podczas ostatniego dnia MEJ w Belgradzie, wychowanka MAL WOPR Malbork ponownie popłynęła fenomenalnie, bo jeszcze lepiej niż w półfinale, ale nie mogła cieszyć się z medalu. Zajęła 4 miejsce, uzyskując czas 26,80 sekundy. Do trzeciej Niemki Anny Marii Boerstler straciła 0,25 sekundy. To mniej niż trwa, wyliczone z naukową precyzją, mrugnięcie powieką. Po tytuł mistrzyni Europy sięgnęła Lana Pudar z Bośni i Hercegowiny (26,10 s), a srebro zdobyła Martine Damborg z Danii (26,40 s). Wyścig był bardzo szybki. Aż siedem z ośmiu finalistek zeszło poniżej 27 sekund.

Pływaczka z Malborka tym samym powtórzyła osiągnięcie z poprzedniego roku, gdy podczas MEJ w Bukareszcie również była czwarta na 50 m stylem motylkowym, wówczas z wynikiem 26,90 s. Natomiast jeszcze wcześniej, na swoich pierwszych mistrzostwach Europy juniorów, w Rzymie ukończyła tę konkurencję na 13 miejscu z czasem 27,46 s.

W stolicy Serbii Paulina pływała również w dwóch sztafetach. Polkom w składzie: Cierpiałowska, Barbara Walczak, Zofia Sobczak i Julia Kulik nie udało się awansować do finału 4x100 m stylem dowolnym. Ostatecznie zajęły 10 miejsce. Z kolei sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym w składzie: Natalia Janiszewska, Bartosz Loter, Paulina Cierpiałowska i Julian Świderski – była dwunasta.