Nasza Loteria

Piloci z Malborka będą lądowali na drogowym odcinku lotniskowym. 22 Baza Lotnictwa Taktycznego jest organizatorem ćwiczeń "Route 604"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Piloci z Malborka wezmą udział w pierwszych od 20 lat ćwiczeniach lotniczych na drodze publicznej. 22 Baza Lotnictwa Taktycznego jest głównym organizatorem tego przedsięwzięcia.

Samoloty będą lądowały na drodze wojewódzkiej koło Wielbarku

W poniedziałek (25 września) w okolicy Wielbarku w województwie warmińsko-mazurskim rozpocznie się czterodniowe ćwiczenie pod kryptonimem „Route 604”. Odbędzie się na ponad 2-kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki, który ma status drogowego odcinka lotniskowego.

- Wbrew pozorom nawet zwykła droga publiczna może być miejscem wykorzystanym do lądowania i startów samolotów wojskowych. Przeznaczeniem DOL jest pełnienie funkcji lotnisk rezerwowych dla wojska. Drogowe odcinki lotniskowe powinny spełniać określone wymagania: być drogą utwardzaną i przystosowaną do startów i lądowań samolotów wojskowych. Każdy taki odcinek ma po obydwu stronach poszerzenia tworzące miejsca postojowe, gdzie maszyny mogą być tankowane i uzbrajane - wyjaśnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych RP, zapowiadając „Route 604”.

Zasadniczym celem jest przećwiczenie procedur, aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowanie nawet po zniszczeniu macierzystej bazy. Przed ćwiczeniami teren został przygotowany przez specjalistów z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku i 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk.

ZOBACZ TEŻ: Samoloty piątej generacji F-35 znów w Malborku. Tym razem przylecieli Włosi

W poniedziałek podczas „Route 604” na DOL-u lądować będą myśliwce MiG-29 z malborskiej bazy i wielozadaniowe F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, we wtorek - Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie oraz M-346 z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, w środę transportowe M-28 Bryza, C-295 CASA i C-130 Herkules z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a w czwartek podczas dnia otwartego dla mediów piloci już wymienionych myśliwców, samolotów szkolno-treningowych i transportowych wspólnie wykorzystają DOL do szkolenia.

Zadania realizować będą nie tylko piloci, ale także niezbędny do zabezpieczenia samolotów personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, nawigatorzy naprowadzający lotnictwo na cele naziemne, Wojska Obrony Terytorialnej i Żandarmeria Wojskowa. Szczególną ochronę zapewnią żołnierze jednostki GROM.

Zwrócimy uwagę na logistykę i szybkość odtwarzania zdolności bojowej samolotów. Na miejscu musi być zgromadzona bardzo duża ilość sprzętu zabezpieczającego, np. cysterny z paliwem, aparatura kontrolno-pomiarowa czy agregaty prądotwórcze. Będziemy tam uzbrajać statki powietrzne, więc trzeba dostarczyć uzbrojenie i odpowiednio je zabezpieczyć. Trzeba też przywieźć części zapasowe, a na pasie startowym zamontować system hamujący. DOL musi być czysty tak jak pas startowy na lotnisku, więc pojadą tam oczyszczarki i odkurzacze lotniskowe - wyjaśniał gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak, inspektor Sił Powietrznych w DG RSZ, w rozmowie z „Polską Zbrojną”.

Ćwiczenia na DOL-u po raz pierwszy od 20 lat. "Za wschodnią granicą toczy się wojna"

Są to pierwsze ćwiczenia z wykorzystaniem DOL-u od 20 lat. Jak wyjaśnia generał Nowak, przerwa wynikała z „braku środków finansowych, z powodu atmosfery odprężenia w polityce międzynarodowej, zwiększonego poczucia bezpieczeństwa”.
- Natomiast dziś, gdy za wschodnią granicą toczy się wojna, musimy do nich wrócić - podkreśla dowódca Sił Powietrznych.

Z sytuacją za naszą granicą wiąże się też wzmacnianie wschodniej flanki NATO, w co na stałe zaangażowani są m.in. piloci z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, pełniąc non stop dyżur bojowy. Ale malborskie lotnisko stanowi też „dom” dla regularnie przysyłanych tu kontyngentów zagranicznych. Obecnie w 22 BLT stacjonuje oddział Włoskich Sił Powietrznych (Aeronautica Militare) z czterema najnowocześniejszymi samolotami wielozadaniowymi świata - F-35. Jak poinformowało DG RSZ, kilka dni temu „komponent osiągnął gotowość bojową i wszedł w system stałych dyżurów”, wzmacniając ochronę przestrzeni powietrznej na wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Obecność w Polsce samolotów F-35 wiąże się ze wsparciem misji Air Policing - samoloty krajów NATO rotacyjnie patrolują niebo nad państwami bałtyckimi oraz Bułgarią i Rumunią. Myśliwce będą brały także udział w szkoleniach razem z innymi członkami NATO, w tym polskimi Siłami Powietrznymi – wyjaśnia DG RSZ.

Włoskie F-35 misję w Malborku będą pełnić do połowy listopada.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto